• Jak wykorzystujemy energię wiatru?

• Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy okazję zgłębić tajniki energii wiatrowej. Po zapoznaniu się z niezbędną teorią na temat tego odnawialnego źródła energii, przystąpiliśmy do przygotowania własnego modelu turbiny wiatrowej. Po stworzeniu odpowiedniej konstrukcji i przymocowaniu przewodów z diodą LED do silnika,  wykonaliśmy śmigła wiatraka. Następnie przy pomocy suszarki do włosów staraliśmy się wprawić je w ruch. Potwierdzeniem tego, że  dobrze wykonaliśmy zadanie było świecenie się żarówki. Przy pomocy stworzonego przez nas modelu zrozumieliśmy, że kiedy wiatr dmucha na łopatki wiatraka, a one zaczynają się obracać, to energia kinetyczna wiatru zamieniana jest przez turbinę na energię elektryczną. W drugiej części zajęć wykonaliśmy model anemometru, czyli przyrządu do pomiaru siły wiatru. Skonstruowane urządzenie pozwoliło nam określić siłę wiatru w naszej najbliższej okolicy.

• Świąteczny Koncert Charytatywny na rzecz pilskiego hospicjum

• Grudzień to szczególny czas dla nas wszystkich. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia budzą w nas chęć czynienia dobra. Mimo trudnych czasów nie ustajemyw pomaganiu innym. Również najmłodsze dzieci czują, że pomaganie jest wielką radością, czymś, co każdy powinien robić.

O tym jak ważne jest pomaganie oraz dzielenie się dobrem, wiedzą już najmłodsze dzieciz klasy 1a, 1c i 3e, które wystąpiły przed swoimi rodzinami, wszystkimi gośćmi,i zaśpiewały oraz zagrały na instrumentach świąteczne utwory. Do świątecznego śpiewania przyłączyli się również uczniowie z klas: 5d, 6b, 7b i szkolny zespół wokalny. Miło było zobaczyć i posłuchać nauczycieli, którzy tym razem stanęli na scenie w roli artystów.

Wydarzeniu przyświecał jeden cel, ale za to jakże szczytny - zebrać pieniądze na rzecz rozbudowy lokalnego hospicjum, dlatego pojawiło się kilku sponsorów, którzy przekazali vouchery do licytacji.

Nasza społeczność szkolna i ich rodzice każdego roku wykazują się bezinteresowną pomocą,i współorganizują różnego rodzaju akcje charytatywne. Tegoroczny koncert i kiermasz świąteczny został bardzo pozytywnie przez wszystkich odebrany.

Z radością informujemy, że udało nam się zebrać 3089 złotych!!!

Wszystkim z całego serca dziękujemy!

• „Coraz bliżej święta…”

• W klasie 3d nastrój świąt Bożego Narodzenia zawitał w czasie spotkania uczniów, rodziców i wychowawcy podczas wspólnego  tworzenia dekoracji świątecznych. Już 4 grudnia, sala lekcyjna była wypełniona łańcuchami i papierowymi śnieżynkami. Dzieci wraz z rodzicami malowali choineczki i pięknie je ozdabiali.  Skoro święta to nie mogło zabraknąć choinki. Uczniowie, przy wsparciu dorosłych, pięknie ją udekorowali. Oczywiście święta to również pierniczki.  Upieczone przez mamy uczniów, zostały  wspólnie przyozdobione lukrem i kolorowymi posypkami. Całość spotkania dopełnił poczęstunek przygotowany przez rodziców. Był to czas na zacieśnienie klasowych więzi. Wszyscy świetnie się bawili i czekają już na ponowne spotkanie, które odbędzie się wiosną.

• Ślemy świąteczne życzenia do członków brytyjskiej rodziny królewskiej

• Tradycją naszej szkoły stała się wymiana życzeń świątecznych i noworocznych z brytyjską rodziną królewską. W tegorocznym konkursie na najpiękniejszą kartkę zwyciężyła Olivia Dąbrowska z klasy 4a i to jej praca, wraz z życzeniami od naszej szkolnej społeczności, wysłana została do króla Wielkiej Brytanii, Karola III. Z kolei, kartka przygotowana przez Maję Fornalik z klasy 7b, powędrowała do rodziny następcy tronu, księcia Wiliama, księżnej Kate oraz ich dzieci Georga, Charlotty i Luisa.

Teraz z niecierpliwością czekamy na odpowiedź!

• Nie tylko świąteczne bibeloty…

• 11 grudnia 2023 r. klasa 4a skorzystała z zaproszenia Muzeum Stanisława Staszica i wybrała się na wystawę „Nie tylko świąteczne bibeloty”. Zgromadzone na wystawie unikatowe bombki sprzed kilku dekad oraz piękne ozdoby świąteczne autorstwa pani Krystyny Plucińskiej wprowadziły nas w magiczną atmosferę zbliżających się świąt. Okazało się, że tradycja samodzielnego wykonywania ozdób świątecznych jest wciąż żywa i dzieci podzieliły się swoimi pomysłami z panią przewodnik.

Jakby tego było mało, w muzeum spotkaliśmy niezwykłego przybysza z gwiazd – bohatera kosmicznej katastrofy sprzed 5 tysięcy lat - meteoryt z Rezerwatu Przyrody Morasko.