• W DUCHU ZERO WASTE z BANKIEM ŻYWNOŚCI

          • Uczniowie klasy 6f wzięli udział w pilotażowym cyklu lekcji na temat niemarnowania żywności. Po uzyskaniu wiedzy teoretycznej w zakresie właściwego przechowywania oraz wykorzystania żywności, planowania zakupów, świadomego wyboru produktów spożywczych oraz czytania ze zrozumieniem ich etykiet. Uczniowie dzielili się swoimi spostrzeżeniami pracując w grupach tematycznych oraz wypełniając karty pracy dotyczące m.in. wielowymiarowych aspektów marnowania żywności w kontekście ekologicznym, etycznym i ekonomicznym. Uczestnicy projektu zastanawiali się również nad prawidłowym przechowywania żywności oraz jej rozmieszczeniem w lodówce.

            Zakończeniem pilotażu był udział w warsztatach kulinarnych poświęconym zero waste, a więc wykorzystaniu resztek produktów żywnościowych w kuchni, co niewątpliwie przyczynia się do ograniczania ilości zmarnowanego jedzenia. Warsztaty kulinarne zostały przeprowadzone przez pracowników Banku Żywności w Pile oraz specjalistę od śniadań w kuchni Hotelu Arche w Pile. Uczniowie klasy 6f przeszli praktyczny instruktaż wykorzystania produktów w kuchni oraz przygotowali własnoręcznie wegańską wersję burgerów, które później zjedli ze smakiem.

            Serdecznie dziękujemy pracownikom Banku Żywności w Pile za umożliwienie uczniom klasy 6f udziału w tym przedsięwzięciu. Zdobyta wiedza i praktyczne działania z pewnością przyczynią się do realizacji świadomych wyborów i odpowiedzialnych postaw uczniowskich prezentowanych przez nich w przyszłości.

            Fotorelacja w linku https://tiny.pl/cvclt

          • Eco ozdoby- w duchu Zero Waste

          • Klasa patronacka 3e z pilskiej Dwójki czując i radując się ze zbliżających się świąt stworzyła Eco ozdoby w duchu Zero Waste. Podczas pracy wykorzystaliśmy rolki po papierze, aby zrobić z nich piękne choineczki, szyszki stały się reniferami, z patyczków i odrobiny błyszczących ozdób stworzyliśmy piękne choineczki a ze słoiczków, kawałka gałązki iglastej i kilku ozdób- piękny świąteczny stroik. Uczniowie należący do Wielkiej Drużyny Zielonych wykazali się niezwykłą pomysłowością i kreatywnością. A wykonanie takich ozdób było nowym doświadczeniem dla dzieci, przyjętym z dużym entuzjazmem i ekscytacją. Polecamy wszystkim wykonanie Eco- ozdób świątecznych.

          • Kalendarz adwentowy

          • Kolejny już  raz uczniowie naszej szkoły przystąpili do realizacji Klimatycznego Kalendarza Ekologicznego, zgłębiając tym samym swoją wiedzę w zakresie ekologii i bycia wero waste.

            W dniach 4-22 grudnia w kolejnych okienkach kalendarza uczniowie znajdowali zadania wyzwania do wykonania w postaci pytań oraz propozycje działań praktycznych. Zadania dotyczyły m.in. zmian klimatycznych, sposobów na domowy recykling tj. wykonywania ozdób czy dekoracji świątecznych z niepotrzebnych już rzeczy oraz przygotowania propozycji potraw zero waste z wykorzystaniem resztek. - kilka zdjęć poniżej. W tym roku patronat nad naszym konkursem objęłam Spółka Wodno-Ściekowa GWDA, a uczniowie poza świątecznym upominkami otrzymali również praktyczne gadżety oraz gry wykonane z tworzyw przyjaznych planecie.

             

            Wśród uczestników konkursu wyróżniono wytrwałych i systematycznie działających uczniów:

            I MIEJSCE – Amelia Przewoźniczak z klasy 7c, Samuel Kuźnik z klasy 8a,

            II MIEJSCE – Anastazjia Szulim z klasy 4a, Julia Kopij z klasy 4d

            III MIEJSCE – Nikodem Kin z klasy 4a, 

             

            W grudniowych zmaganiach rozstrzygnięto również konkurs na RECYKLINGOWY ŁAŃCUCH BOŻONARODZENIOWY tu rywalizacja była bardzo zaciekł ;) Najdłuższy i najbardziej recyklingowy łańcuch osiągnął długość 83 metrów i 80 centymetrów. Łańcuch został wykonany m.in. z papieru z niszczarki, rolek po papierze toaletowym, torebek po żywności i makulatury wykonali go uczniowie klasy 4a, pokonują tym samy uczniów klasy 4e o 26cm.

             

            Dziękujemy za udział w zabawie!

             

            1 Skrzat wykonany ze skarpetki przez Anastasię Szulim z kl. 4a

            2 Śnieżynka wykonana z plastikowej butelki przez Julię Kopij z klasy 4d

            3 Paski klimatyczne obrazujące temperaturę powietrza dla Poznania

            4 Stroik świąteczny wykonany przez Julię Kopij z kl. 4d

            5 Wieniec bożonarodzeniowy wykonany przez Samuela Kuźnik z kl. 8a

            6 Recyklingowa kartka świąteczna wykonana przez Samuela Kuźnik z kl. 8a

            7 Recyklingowe łańcuchy bożonarodzeniowe wykonane przez uczniów kl. 4a i 4e

             

          • Jak wykorzystujemy energię wiatru?

          • Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy okazję zgłębić tajniki energii wiatrowej. Po zapoznaniu się z niezbędną teorią na temat tego odnawialnego źródła energii, przystąpiliśmy do przygotowania własnego modelu turbiny wiatrowej. Po stworzeniu odpowiedniej konstrukcji i przymocowaniu przewodów z diodą LED do silnika,  wykonaliśmy śmigła wiatraka. Następnie przy pomocy suszarki do włosów staraliśmy się wprawić je w ruch. Potwierdzeniem tego, że  dobrze wykonaliśmy zadanie było świecenie się żarówki. Przy pomocy stworzonego przez nas modelu zrozumieliśmy, że kiedy wiatr dmucha na łopatki wiatraka, a one zaczynają się obracać, to energia kinetyczna wiatru zamieniana jest przez turbinę na energię elektryczną. W drugiej części zajęć wykonaliśmy model anemometru, czyli przyrządu do pomiaru siły wiatru. Skonstruowane urządzenie pozwoliło nam określić siłę wiatru w naszej najbliższej okolicy.