• Namiastka lasu

• 22 października 2021 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty „Las w słoiku”. Uczniowie klas IV i V mieli możliwość przygotowania  własnej kompozycji roślinnej, w przyniesionym przez siebie słoiku. Powstały bardzo ciekawe prace, sami zobaczcie.

• EKO-SZKOŁA 2022

• To już kolejna, trzecia edycja ogólnopolskiego projektu EKO-SZKOŁA, w której uczestniczy nasza szkoła. W czerwcu uzyskaliśmy tytuł EKO-SZKOŁY 2021 oraz PROMOTOR EKOLOGII. W tym roku szkolnym w projekcie bierze udział prawie 1000 placówek z całej Polski. Szczegółowa lista uczestników znajduje się na stronie: https://wakelet.com/wake/6cAZtdjavnx9DtHdH2ekAProjekt powstał z inicjatywy biolożki, ekoedukatorki, znanej z bloga „Biologiaz Blondynką” pani Joanny Gadomskiej. Realizowany jest między innymi pod patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wydawnictwa IBIS, Głosu Nauczycielskiego, Centrum rozwoju Edukacji CRE Edicon. Zapowiada się pracowity EKOrok.

• TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

• Podczas tegorocznego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju (20-26 września 2021 r.) nasi uczniowie, przygotowali wiele haseł i cennych wskazówek w ramach akcji DZIECI edukują EKOlogicznie. Z propozycji powstała ulotka informacyjna, którą rozdawaliśmy na ulicach naszego miasta. Z okazji Dnia bez Samochodu na lekcjach biologii w klasach V i VI szukaliśmy propozycji rozwiązań oraz korzyści podróżowania transportem zbiorowym lub spędzania czasu aktywnie na świeżym powietrzu. Uczniowie klas IV, V, VI wzięli udziałw konkursie na EKOplakat, a sponsorem nagród konkursowych był Miejski Zakład Komunikacji w Pile oraz Związek Międzygminny PRGOK w Pile.

• W poszukiwaniu jesieni - obserwacje terenowe

• Pytanie jaka jesień, astronomiczna czy kalendarzowa ? Astronomiczna przypada22 września, kalendarzowa 23 września.22 września 2021 r. uczniowie klasy 4f wybrali się na bulwary rzeki Gwdy. Rozpoznawali gatunki roślin i obserwowali budowę ich liści i kwiatów. Przyglądali się owadom oraz określali kierunki geograficzne za pomocom kompasu,z wykorzystaniem własnego ciała oraz obserwując budowę rosnących drzew lub ściętych pni. Z pewnością przyrodnicza uważność oraz zmysły uczniów klasy 4f zostały wyostrzone. Szkoda, że lekcja trwa tak krótko.

• Grywalizacja

• Tegoroczne obchody Święta Drzewa odbyły się w postaci gry terenowej, której zadania umieszczone zostały w budynku przy ulicy Bydgoskiej oraz na szkolnym boisku. Każda drużyna reprezentująca uczniów klas IV-VIII miała za zadanie zeskanować telefonem QR kod, odkodowując tym samy kolejne pytania, oczywiście z drzewem w roli głównej.Uczniowie rejestrowali swój zespół w auli szkoły i tam odebrali karty odpowiedzi. Zadania realizowane były podczas przerw śródlekcyjnych. Uczniowie zmagali sięz zagadnieniami z biologii, chemii, fizyki, geografii, matematyki, przyrody. Niespodzianką były zadania dotyczące znajomości lektur szkolnych.

WYNIKI GRY TERENOWEJ Z OKAZJI ŚWIĘTA DRZEWA

Do tegorocznej zabawy przystąpiło 18 zespołów, reprezentujących 17 klas z poziomu 4-8. Realizację zadań ukończyło 13 zespołów. Rozległą wiedzą i najlepszymi umiejętnościami wykazały się reprezentacje klas:I miejsce - 8e - 94%II miejsce - 8f - 78%III miejsce - 7d - 76%Wszystkim uczestnikom zabawy dziękujemy za zaangażowanie, zwycięskiej klasie 8e – gratulujemy wygranej. Nagrodą są warsztaty edukacji leśnej w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra w Pile.