• Kredkowy recykling

• W drugim półroczu roku szkolnego 2021/2022 nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „KOLOROWE KREDKI, czyli WIELKI KREDKOWY RECYKLING”. Polega ona na zbieraniu niepotrzebnych już starych kredek i nadaniu im drugiego życia. Odpowiednio przygotowane zestawy trafią do dzieci w szkołach przyszpitalnych lub zostaną wykorzystane do stworzenia oryginalnej biżuterii, która trafi na aukcje charytatywne,  z przeznaczeniem dla chorych
            i potrzebujący dzieci. Jak możesz przyłączyć się do akcji ?

Oczyść swoje „stare kredki” np. z pozostałości plasteliny lub kleju, naostrz i przynieś je do szkoły
            w podpisanym opakowaniu (kartoniku lub woreczku z imieniem i nazwiskiem oraz klasą).Kredki przekaż szkolnym koordynatorom akcji:

- w budynku nr 1 p. Bożena Stańczyk – sala 73

- w budynku nr 3 p. Anna Górka (pedagog) sala 002 oraz p. Edyta Piekarska sala 003.

Akcja zbierania kredek potrwa do 20 maja 2022 r. Zapraszamy do udziału!

• Zróbmy sobie kość

• Podczas lekcji przyrody, w dniu 11 lutego 2022 r., uczniowie klasy 4f wykonywali modele kości.

Najpierw umocowaliśmy słomki na papierze, następnie zrolowaliśmy i zakleiliśmy papier. Po wyschnięciu sprawdzaliśmy, jaka jest wytrzymałość powstałej tubki, czyli naszych „kości”.  Efekty były zadziwiające ponieważ uczniowie wypakowali zawartość swoich plecaków i test wytrzymałości kości został zaliczony. Przy okazji wyjaśniliśmy sobie również, co wzmacnia nasze kości, a co je osłabia. Uczniowie dowiedzieli się też o szkodliwym wpływie energetyków na ich organizm, a przede wszystkim na strukturę budowy ich kości.

• Układ oddechowy

• 4 lutego 2022 r., podczas lekcji przyrody uczniowie klasy 4f powtarzali wiadomości na temat układu oddechowego. Wszyscy uczniowie przyszli wzorowo przygotowani, mieli odpowiedni zakres wiedzy oraz przedmioty, z których wykonali własny model układu oddechowego. Najpierw umocowali balon na słomce do napoju i sprawdzili czy jest szczelnie zawiązany. Następnie słomkę połączyli z szyjką butelki, a do tego celu wykorzystali plastelinę. I żeby wszystko dobrze zadziałało założyli na odcięty koniec butelki rękawiczką, która stała się mięśniem oddechowym czyli przeponą. Pociągając za rękawiczkę symulowali wdech, a następnie wydech, przy okazji nazywając kolejne elementy układu oddechowego.Była też mowa o wymianie gazowej i tu uczniowie również świetnie sobie poradzili, nawijając kolorową włóczkę na kiść winogron -  i tak omówione zostało  zagadnienie przenikania gazów oddechowych do naczyń krwionośnych. Klasa 4f spisała się na medal.

• Z serca

• Walentynki to nie tylko Święto Zakochanych, to również czas, w którym warto pamiętać
            o naszych najbliższych. Ważne dla nas osoby: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie otaczają nas miłości, troską i opieką. To także ich dzień. Z tego względu uczestnicy zajęć „ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA” przygotowali walentynkowe upominki dla najbliższych. Zaczęliśmy od pierniczków takich
            w kształcie serca, z dedykacją i inicjałami członków rodziny. Kiedy pierniczki się piekły uczestnicy zajęć ozdabiali przyniesione ze sobą  kubeczki, szklanki i talerzyki. Do dekoracji wykorzystaliśmy flamastry do ceramiki, więc aby utrwalić napisy i rysunki tym razem musieliśmy „wypiec” przyniesione naczynia. Efekt prac uczniów jak zwykle był imponujący. Na zakończenie pozostało jeszcze jedno wyzwania, zapakowanie wszystkiego i upominek gotowy. Wspaniałych walentynek.

• BALONOWE WALENTYNKI

• Tegoroczne Święto Zakochanych tzw. Walentynki przypadające 14 lutego 2022 r. w poniedziałek to czas kiedy chętni uczniowie klas 4-5 pojawili się na wyjątkowych warsztatach. Było kolorowo, czasami „wybuchowo” a co najważniejsze każdy uczestnik wyszedł z zajęć z nietypową balonową Walentynką. Podczas warsztatów uczniowie nabyli umiejętności przygotowania serc oraz serduszkowych różdżek ze skręconych balonów. Ta nowa umiejętność bardzo zainspirowała uczniów do dalszego działania. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pieski, misie i kwiatki.