• XIX TURNIEJ WIEDZY O PILE

          • 7 marca 2022 r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile po raz dziewiętnasty była organizatorem Turnieju Wiedzy o Pile, konkursu pod patronatem Prezydenta Miasta Piły. W turnieju wzięło udział 6 szkół miejskich, które zgłosiły po dwóch uczestników, tak więc w konkursie wzięło udział 12 uczniów, z następujących szkół: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 11 i SP nr 12.

            Konkurs składał się z dwóch etapów: w I części uczniowie rozwiązywali test złożony z 20 pytań, a w II etapie odpowiadali na 4 zadania otwarte. Podczas turnieju uczestnicy musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi historii Piły, np. rozpoznać stare, pilskie, przedwojenne budynki, ale również z zagadnieniami dotyczącymi współczesnej Piły. Autorem wszystkich pytań do Turnieju był Pan Maciej Usurski, który od wielu lat wspiera nasz konkurs pod względem merytorycznym. Podczas, kiedy jury obradowało, Pan Usurski przedstawił wszystkim obecnym na konkursie: uczniom, nauczycielom opiekunom oraz gościom, ciekawe fakty z historii Piły.

            Uczniowie podczas  XIX Turnieju Wiedzy o Pile wykazali się ogromną wiedzą na temat naszego rodzinnego miasta. Konkurs był na bardzo wysokim poziomie. Wyniki konkursu zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie, bowiem pomiędzy uczestnikami były minimalne różnice w punktacji.

            Laureatami XIX Turnieju Wiedzy o Pile zostali:

            I miejsceJakub Rauhut ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile

            II miejsceLaura Trojanowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile

            III miejsceKarolina Kozłowska ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile

            Nagrody, dyplomy i podziękowania dla uczniów i nauczycieli opiekunów wręczyli Pani Barbara Ochocka – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile i Pan Maciej Usurski – przewodniczący jury, kustosz Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Podziękowania otrzymali również członkowie jury i organizatorzy turnieju. Sponsorami wspaniałych nagród byli: Prezydent Miasta Piły Pan Piotr Głowski oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 w Pile. Wszystkim laureatom i uczestnikom turnieju gratulujemy i zapraszamy do udziału
            w kolejnej edycji.

          • Wkręceni w pomaganie

          • Włączając się w kolejne wyzwanie realizowane w ramach „Mistrzowie klimatu Cartoon Network” uczniowie klasy 2e doszli do wniosku, że w tej kwestii można pomóc nie tylko naszej planecie. Postanowiliśmy wspólnie, że przy tej okazji możemy wesprzeć również 5-letniego Oskara chorującego na rozszczep kręgosłupa. Apelujemy więc, aby każdy, kto posiada nakrętki przynosił je do budynku naszej szkoły przy ul. Roosevelta 12 (zostawiał  na portierni). Akcja trwa do końca maja 2022 r.

          • Genialny sportowiec

          • W tym roku już po raz kolejny zostały rozdane Syriusze – doroczne Nagrody Prezydenta Miasta Piły, które są przyznawane wyjątkowym pilanom za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, za osiągnięcia sportowe oraz w kategorii biznes, osobowość i lokalna społeczność.

            Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w tym roku nominację za osiągnięcia sportowe otrzymał uczeń naszej szkoły-Xavier Rzeszut uczęszczający do klasy 8 a. Chłopiec ten od wielu lat trenuje kickboksing, a ostatnio jego pasją jest boks.

            Jego najnowsze sukcesy to:

            I miejsce w Mistrzostwach Polski w kickboksing,

            I miejsce w Mistrzostwach Polski w boksie,

            III miejsce w Mistrzostwach Europy w kickboksing.

            W czasie uroczystej gali Xavier otrzymał pamiątkowy dyplom. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów nie tylko na arenie krajowej, ale również na międzynarodowej.

          • Mózg a zmysły

          • 18 lutego 2022 r. podczas lekcji przyrody uczniowie klasy 4e i 4f rozszyfrowywali jak działają zmysły, oraz  co z tym wspólnego ma mózg. Dowiedzieli się dokładnie,  jakie obszary mózgu odpowiadają za odbieranie konkretnych zmysłów: smaku, węchu, dotyku, słuchu i wzroku. Było ciekawie i zaskakująco, a co najważniejsze nasze mózgi zdecydowanie wykorzystały swój potencjał. Oto efekty naszej pracy.

          • Karnawałowe tradycje

          • 22 lutego 2022 r. uczestnicy zajęć rozwijających spotkali się, aby porozmawiać i podziałać. Tematem przewodnim były karnawałowe tradycje. Zaczęliśmy od teorii, a później zabraliśmy się do pracy. Tym razem sprawdzaliśmy, czy da się odchudzić tradycyjne karnawałowe przysmaki. Wykonaliśmy ciasto na faworki z przepisu naszych babć. Odpowiednio wyrobione, miękkie i elastyczne ciasto zostało rozwałkowane i uformowane w kształt „małego chruścika”. Po tych wszystkich czynnościach, myśląc o zmniejszeniu ilości kalorii oraz oszczędzaniu energii - nasze faworki zerwały z tradycją i zamiast powędrować do garnka z tłuszczem, poszły do piekarnika.
            Z pozostałych białek przygotowane zostały następne przysmaki, bezy. Było wiele emocji, kuszących zapachów oraz wewnętrznej walki, czy doczekamy finału. Każdy uczestnik zajęć otrzymał swoją porcję wypieków (były przepyszne). Efekty pracy oceńcie sami.