• MOTYWACJA DO PODSTAWA

          • Na pierwszym spotkaniu uczestników zajęć ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA, tworzyliśmy motywujące kamienie. Uczniowie sami z entuzjazmem przyznali, że taki kamień dobrze jest mieć, kiedy nie chce nam się chcieć. Uczestnicy zajęć ozdobili swoje kamienie specjalnymi flamastrami i „zasadzili” w doniczkach, aby ich motywacja w bieżącym roku szkolny wzrastała każdego dnia. Oto efekty...

          • Czytanie dla pokoju w pilskiej „Dwójce”

          • Zakończył się obchodzony co roku w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jego tradycje sięgają końca XX wieku. To wówczas Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało jego obchody. Początkowo był to jeden dzień, a od 2008 roku – cały miesiąc. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. W tym roku świętowaliśmy pod hasłem „Czytanie dla pokoju”.

            W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas IV – VIII pilskiej „Dwójki” przez cały październik brali udział w wielu wydarzeniach.

            Dla całej społeczności szkolnej został zorganizowany konkurs na zakładkę do książki „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”. Miał on na celu pobudzanie wrażliwości plastycznej
            i aktywności twórczej dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych.

            Przygotowano również wystawę tematyczną informującą o święcie i jego obchodach. Chętne osoby mogły także wziąć udział w akcji bookcrossingu, czyli niekonwencjonalnej formie popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”.

            Ponadto zorganizowano 4 spotkania czytelnicze. Uczniowie z klasy 4a brali udział w zajęciach „Reklama czytania”, w trakcie których układali hasła reklamowe na temat biblioteki, książek, czytania. Kolejnym tematem zajęć przeprowadzonych, tym razem w klasie 4b była przyjaźń
            i relacje rówieśnicze. Kanwą do rozważań było opowiadanie w formie teatrzyku kamishibai
            „O borsuku, który na cały świat się obraził". Uczniowie z zaangażowaniem opowiadali o swoich relacjach, różnych stopniach zażyłości z kolegami i o problemach, jakie czasem zdarzają się w przyjacielskich układach. Tematyka spotkania przeprowadzonego w klasie 8e związana była bezpośrednio z tegorocznym hasłem przewodnim, czyli czytaniem dla pokoju. Uczniowie wysłuchali opowiadanie „Kunkush, podróżnik bez wyboru" przedstawionego przy pomocy teatrzyku kamishibai. Co ciekawe, przedstawiona historia była prawdziwa, a niezwykłe losy Kunkusha, zagubionego kota w czasie ucieczki z Mosulu poruszyły media na całym świecie.
            W czasie tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych gościliśmy w naszych murach dzieci z Przedszkola nr 17 w ramach akcji „Uczniowie czytają przedszkolakom”. W rolę lektorów wcielili się Julia i Filip z klasy 8e, którzy z wielkim zaangażowaniem przeczytali opowieści w formie teatrzyku kamishibai „Noc w bibliotece"
            a także "Misiowe sposoby na nocne strachy”.

            Podsumowując miniony miesiąc i wydarzenia, pamiętajmy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język, pamięć, a nawet empatię. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole oraz jest wspaniałym sposobem na spędzenie czasu.

            Literatura daje nam tak wiele. Czytajmy, pamiętając, że słowa mają wielką moc! Mogą nieść otuchę, ukojenie i siłę.

            Zapraszamy do biblioteki!

          • MARCIN Z LASU KOSTRZYŃSKI NASZYM GOŚCIEM…

          • 26 października naszą szkołę odwiedził prawdziwy miłośnik i obserwator przyrody – Marcin Kostrzyński. Dziennikarz znany z programu Dzień dobry TVN, leśnik, autor filmów i książek dla dzieci i dorosłych oraz autor kanału na YouTube Marcin z Lasu Kostrzyński. Podczas spotkań z uczniami klas piątych nasz gość wyjaśniał skąd wzięła się jego przyrodnicza pasja. Pan Marcin powiadał również o swoich przygodach, podróżach i zamiłowaniu do zwierząt, które zdecydowanie zmieniły jego życie. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia krótkich filmików wyjątkowym okiem kamery Pana Marcina, których to bohaterami były m.in. wilki, dziki, sarny, jelenie czy łosie. Największe wrażenie zrobiła jednak opowieść o wyprawie za ocean oraz spotkaniach z anakondą czy historie o Wielkiej Stopie. Podczas spotkań był też czas na sesje pytań, odpowiedzi i autografy.

          • Nasze kolejne obchody ŚWIĘTA DRZEWA

          • Tegoroczne jubileuszowe Święto Drzewa, obchodzone już po raz 20ty, zainaugurowane zostało 10 października o godz. 12.00 w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. My również pamiętaliśmy o święcie drzew i uczestniczyliśmy w programie Klubu Gaja dotyczącym obchodów Święta Drzewa. Drzewa są ważne to pewne i nie podlega dyskusji. Bez drzew nasze życie było niemożliwe, a ich wykorzystanie i zastosowanie z życiu codziennym jest ponadczasowe. 10 października z okazji Święta Drzewa chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie ZOSTAŃ ŻYWYM DRZEWEM oraz PORTRET MOJEGO ULUBIONEGO DRZEWA. Zestaw prac w linku https://tiny.pl/w92c4

            Z kolei uczniowie klas 4-8 kolejny już raz wzięli udział w grze terenowej, której pytania oczywiście dotyczyły drzewa. Uczniowie zmagali się z zadaniami o drzewach w kontekście różnych przedmiotów: biologii, chemii, fizyki, geografii, języka polskiego, języka łacińskiego,  matematyki oraz sztuki. Tego dnia aula naszej szkoły przy ulicy Bydgoskiej zamieniła się w swoisty pokój gier i zabaw, gdzie można było sprawdzić swoją wiedzę na temat drzew, lasu i leśnych roślin i zwierząt w praktyce. Nasze szkolne Święto Drzewa było dniem pełnym zabaw, jednak pamiętajmy o drzewach, krzewach i pozostałych roślinach przez cały rok, nie tylko w dniu ich święta.

          • NIE MARNUJEMY!!!

          • Uczniowie naszej szkoły wraz z domownikami przyłączyli się do obchodów Światowego Dnia Walki z Niemarnowaniem Jedzenia, który przypada 29 września. W ramach konkursu uczniowie wraz z rodzicami zaproponowali proste pomysły oraz przepisy na wykorzystanie resztek tak, aby ograniczyć marnowanie żywności.