• Nagroda Komisji Europejskiej EITA w 2023 r.

     • Nagroda Komisji Europejskiej EITA w 2023 r., w kategorii „Wczesna edukacja i opieka nad dzieckiem”

      dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile za realizację, w latach 2019-2022, projektu Erasmus+ „Trudne tematy w dobrej zabawie - wychowanie ku przyszłości” została wręczona. Projekt ten w 2023 r. został uznany przez Narodową Agencję programu Erasmus+  za najlepszy w Polsce wśród wszystkich projektów zrealizowanych i zakończonych w 2022 r. Rezultaty tego projektu uznano za najwyższej jakości działania innowacyjne na rzecz edukacji małego dziecka.

      Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie, w dniu 30 listopada 2023 r., zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, pani Lidia Wójciak - wicedyrektor szkoły i Agnieszka Kwolek - nauczyciel oddziałów przedszkolnych, odebrały prestiżową nagrodę Komisji Europejskiej EITA w 2023 r., w kategorii „Wczesna edukacja i opieka nad dzieckiem”. Wyróżnienie przyznawane jest raz do roku przez Komisję Europejską dla tych, którzy nie tylko wierzą w moc innowacji w edukacji, ale przede wszystkim wprowadzają je w życie dzięki swej niezwykłej pracy i samozaparciu.

      „Czujemy się dowartościowane i mamy poczucie sprawstwa. Zawsze wierzymy w to, co robimy, a ta europejska nagroda jest potwierdzeniem dobrze obranej drogi rozwoju dzieci w naszych oddziałach przedszkolnych i uczniów w szkole, w której funkcjonujemy oraz nauczycieli w niej pracujących. Tę nagrodę dedykujemy naszym byłym i obecnym przedszkolakom, bo to one, od zawsze nas inspirują. Wychowanie małego Europejczyka jest dla nas wyzwaniem i zobowiązaniem, a Erasmus+ nas w tym wspiera, otwiera możliwości i poszerza horyzonty. Jesteśmy częścią europejskiej społeczności uczącej się.” - Lidia Wójciak.

      Tydzień wcześniej, w dniach 23-24 listopada 2023 r. w Brukseli pani Lidia Wójciak, wzięła udział
      w organizowanym przez Komisję Europejską wydarzeniu, w którym uczestniczyło 93 laureatów Europejskiej Nagrody za Innowacyjne Nauczanie z 32 europejskich krajów. Podczas licznych sesji networkingowych, uczestnicy wzięli udział w warsztatach o następujących tematach:

      ● „Innowacje w edukacji”

      ● „Uczenie się przyszłościowe: poruszanie się po edukacji cyfrowej ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji” - inicjatywy i zasoby

      ● „Erasmus+ nowej generacji”

      Podczas warsztatów laureaci dzielili się pomysłami i dobrymi praktykami wypracowanymi przy realizacji projektów Erasmus+ oraz podjęli działania dla tworzenia przyszłości partnerskich
      w działaniach na rzecz innowacyjności w edukacji.

     • Sezon na białe szaleństwo oficjalnie rozpoczęty!

     • 1 grudnia 2023 r.  klasa 4a, wraz opiekunami pp. Joanną Ficerman i Mariuszem Mijalskim, nie bacząc na szczypiący w policzki mróz, udała się do Stobna, na lekcję w terenie. Iście zimowa aura – lekki mróz, piękne słońce i całe mnóstwo biełego puchu - sprzyjała wesołym zabawom. W trakcie wędrówki spotkała nas miła niespodzianka – zostaliśmy zaproszeni przez kierownictwo do siedziby zakładu produkcyjnego YTONG, gdzie poza możliwością spożycia drugiego śniadania w cieplutkim biurze, zostaliśmy obdarowani pamiątkami. Serdecznie dziękujemy!

      Po krótkim postoju, ruszyliśmy dalej i wkrótce dotarliśmy w okolice leśniczówki w Stobnie, gdzie czekała na nas pracownica Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, p. Anna Kałka. Pani edukatorka opowiedziała dzieciom o zimowych zwyczajach zwierząt. W drodze do paśnika, z bliska obejrzeliśmy żeremia bobrowe i dowiedzieliśmy się o żywieniowych obyczajach tych ciekawych ssaków. Ponadto  sporo usłyszeliśmy  o zwyczajach i upodobaniach innych zwierząt żyjących na terenie nadleśnictwa. Po dotarciu do „leśnej stołówki”, uczniowie ukryli w niej ziemniaki, orzechy, jabłka, marchewki, buraki - jednym słowem wszystko, co dla wygłodniałej w okresie zimowym zwierzyny stanowi prawdziwy rarytas. Na koniec spotkania p. Kałka podarowała każdemu śmiałkowi „przyrodniczy” upominek - uniwersalny komin z nadrukowanymi zdjęciami wykonanymi na terenie Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.                 

      Pełni wrażeń wróciliśmy do Piły i już szykujemy się na kolejną przyrodniczą wyprawę...

     • Pamiętamy o bohaterskim zrywie Powstańców Warszawskich!

     • Powstanie Warszawskie zapisało się na  kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogowi. Niestety, wraz z odchodzeniem  ostatnich  uczestników walk o stolicę, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. Aby choć w minimalnym stopniu wyrazić swoją wdzięczność żyjącym jeszcze bohaterom tamtych dni, przez dwa miesiące – we wrześniu  i październiku, uczniowie klas czwartych uczestniczyli w ogólnopolskiej kampanii „BohaterON w Twojej szkole!”.

      Czwartoklasiści, po udziale w cyklu zajęć przybliżających codzienne życie młodych warszawiaków podczas II wojny światowej, dokonali wpisów na stronie akcji www.dumnizpowstancow.pl , w których symboliczny sposób wyrazili swoją wdzięczność, pamięć i szacunek dla Bohaterów. Zahcęcamy także innych uczniów  i ich Rodziców do wpisywania się na stronie akcji!

      Link do wpisu klasy 4a - https://wpis.dumnizpowstancow.pl/mapa/?id=9a9a62c9-dc06-4f29-a09a-12d7b6de0b56

      Ponadto uczniowie klasy 4a nauczyli się śpiewać piosenkę promującą akcję „Włącz historię!”.

      Mamy nadzieję, że choć w tak symboliczny sposób możemy powiedzieć „dziękuję” i wyrazić naszą wdzięczność, pamięć i szacunek.

     • 3b zasadziła roślinki w Instytucie Integracji i Edukacji

     • 23 listopada uczniowie klasy 3b z paniami Magdaleną Stempniak – wychowawczynią oraz Agnieszką Płóciennik – nauczycielką klasy 3b ponownie udali się do Instytutu Integracji i Edukacji. Tym razem uczestniczyli w sadzeniu (na specjalnie przygotowanej rabacie) cebulek kwiatów. W innym miejscu zasadzili krzewy. Dzieci wzięły również udział w prezentacji multimedialnej poświęconej szeroko pojętej ochronie środowiska.

      Podczas pokazu w profesjonalnie przygotowanym miejscu nie zabrakło również ciepłej herbaty, owoców i słodyczy. Uczniowie klasy 3b serdecznie dziękują Paniom Jadwidze Fröhlich, Jadwidze Martence, Danucie Pietrzak oraz Panu Marianowi Martence za nowe, ciekawe doświadczenia podczas wspólnego sadzenia roślin, a także przekazanie bardzo interesujących informacji dotyczących ekologii. Seniorzy goszczący uczniów i panie realizują projekt Stowarzyszenia Obywatelskie Inicjatywy Europejskie i są członkami Stowarzyszenia Pro – Senior.

      Kolejna wizyta w Instytucie odbędzie się w marcu. Przyjdziemy zobaczyć, jak wyglądają zasadzone roślinki!

     • Sukcesy naszych uczniów w III Konkursie „Zareklamuj zawód”

     • W środę 22 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Pile odbyło się podsumowanie konkursu z doradztwa zawodowego oraz języka polskiego pt. "Zareklamuj zawód".

      Zadaniem uczniów było przygotowanie krótkiego filmiku reklamującego wybrany zawód.

      Chętni uczniowie naszej szkoły przygotowali reklamę zawodu nauczycielki, żołnierza i filmowca. Cała trójka została doceniona przez jury i nagrodzona. Byli to:

      Julian Wieczorek, kl. 8c, który zajął II miejsce oraz Liliana Popławska, kl. 6d i Damian Błauciak, kl. 7b, którzy otrzymali wyróżnienia.

      Serdecznie gratulujemy!