• Miejski KONKURS RECYTATORSKI "Dla Niepodległej”

     • Dnia 17 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 6 im. Lotników Polskich odbył się Miejski Konkurs Recytatorski. Jego głównym celem było upamiętnienie 11 listopada – Narodowego Święta Niepodległości oraz popularyzowanie literatury o tematyce patriotycznej.

      Uczniowie biorący udział w konkursie mieli możliwość rozwijania swoich zdolności recytatorskich, wyrażenia się poprzez ekspresję słowa, jak również zapoznania się z rodzimą poezją.

      Naszą szkołę reprezentowali:

      Zofia Rogalska kl.6d

      Nina Kowalik kl. 6d

      Martyna Rebelska kl. 8d

      Leonard Kmiotek kl. 8e

      W konkursie wzięli udział uczniowie z klas VI - VIII pilskich szkół podstawowych. Wśród laureatów znalazł się uczeń naszej szkoły, Leonard Kmiotek, zajmując trzecie miejsce. Wyróżnienie otrzymała także uczennica klasy 8d – Martyna Rebelska.

      Dziękujemy organizatorom za przygotowanie konkursu i zapewnienie wspaniałej atmosfery, a wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Powtórka wiadomości w praktyce

     • 15 listopada 2022 r. zmierzyliśmy się z kolejnymi zagadnieniami z fizyki. Prowadzący zajęcia pięknie wprowadził uczniów w tematykę zajęć. Przypomniał, czym jest doświadczenie oraz w jaki sposób korzysta się z narzędzi pomiarowych. Po uruchomieniu aplikacji Photon Magic Bridge i robota, uczniowie mieli możliwość losowania w aplikacji dystansu jaki ma on pokonać i dokonać pomiaru przebytej drogi. Po zakończonych pomiarach prowadzący zajęcia poddał temat do dyskusji, a mianowicie, czy da się przeprowadzić pomiar idealny? Uczniowie chętnie podjęli dyskusję przytaczając celne argumenty.Czekamy zatem na kolejne wyzwania!

     • Europejski Tydzień Kodowania w naszej szkole.

     • Za nami #CodeWeek2022, czyli Europejski Tydzień Kodowania. Jest to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób.

      W tym szczególnym tygodniu promowaliśmy programowanie i umiejętności cyfrowe. Uświadamialiśmy uczniom korzyści, jakie płyną z nauki kodowania od najmłodszych lat oraz nabywania innych umiejętności cyfrowych.

      Nasza szkoła brała udział w 2 inicjatywach.

      Jedną z nich było „Wspólne kodowanie w SP2”. W ramach aktywności, uczniowie klas IV-VI zajmowali się kodowaniem na macie, grali w kolorowe kubeczki,  a także szyfrowali hasła za pomocą szyfru Cezara oraz AtBasha. Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej programowali w programie JavaBlock oraz Scratch. W sposób szczególny zaangażowana została klasa 5a. Uczniowie tej klasy pracowali nie tylko na informatyce, swoje umiejętności mogli kształcić również na lekcjach matematyki, gdzie rozwiązywali zadania matematyczne związane z kodowaniem.

      Drugą inicjatywą było „Programowanie z użyciem nowych technologii”. Uczniowie podczas zajęć dodatkowych wykorzystywali takie narzędzia jak Photon, czy Lego Education Spike, by w twórczy sposób trenować podstawy programowania. Mieli również możliwość zobaczyć jak powstaje druk 3D, wykorzystując drukarkę do wydruku własnych obiektów.

      Anna Stróżyńska

      Katarzyna Sosnowska

     • Wycieczka do Gniezna

     • W piątek 28 października 2022 r. prawie cała klasa Vd była  na jednodniowej wycieczce w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski. Wyjechaliśmy z Piły o godz. 7.00, by już ok. 9.00 stanąć w progach firmy Kadpol. Przewodnicy pokazali nam kolejne etapy tworzenia bombek i ozdób choinkowych.

      Najpierw byliśmy w miejscu, gdzie pracownik wdmuchiwał powietrze do rozgrzanej szklanej rurki. Następnie przeszliśmy do pomieszczenia, w którym wystudzone kule były wysrebrzane od środka, by zyskały blask i tło do dekorowania. Inne kule trafiały do pojemników, gdzie zamaczano je w wybranych lakierach, nadających im odpowiednią barwę. Kolejne miejsce obróbki to dekoratornia. W niej pani z niezwykłą precyzją nakładała pędzelkami różne farby, malując zaplanowane wzory, ozdabiając brokatem i drobnymi kryształkami.

      Po zapoznaniu się z procesem powstawania bombek udaliśmy się na warsztaty zdobienia. Każdy założył fartuch ochronny i zajął się ozdabianiem, według własnej fantazji, czterech przygotowanych bombek. Za nasz trud otrzymaliśmy certyfikat, potwierdzający poznanie tajników tworzenia bombek i ozdób choinkowych. Gdy nasze bombeczki wysychały, poszliśmy do sklepu fabrycznego na zakupy. Tam oszołomiła nas ilość i różnorodność  prześlicznych wyrobów firmy Kadpol. Na zakończenie pobytu otrzymaliśmy ozdobione przez siebie cudeńka oraz indywidualną bombkę z imieniem. Pełni wrażeń ruszyliśmy do autokaru, który zawiózł nas do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Przed czekającym nas pobytem w muzeum korzystaliśmy z pięknej pogody, biegając po dziedzińcu. Gdy nadeszła  umówiona godzina,  poszliśmy do specjalnego pomieszczenia, w którym przeprowadzone zostały warsztaty pt. „Napisz kronikę Krzywoustemu”. Zasiedliśmy przy stoliczkach, otrzymaliśmy karki z papieru czerpanego, ołówki, linijki, kałamarze i pióra gęsie oraz wzorniki liter i fragmenty tekstów. Po wprowadzeniu w zagadnienie musieliśmy sami przygotować liniaturę, na której staraliśmy się piórem i atramentem napisać wybrany tekst. To było baaardzo trudne zadanie! Po godzinnych zajęciach przeszliśmy zwiedzać z przewodnikiem muzeum, który prezentował nam tajniki i ciekawostki dotyczące początków polskiej państwowości. Po tej niezwykłej lekcji historii nieco zmęczeni pojechaliśmy do McDonalda, by zjeść i odpocząć.

      Ostatnim punktem  naszej wycieczki było zwiedzenie Katedry Gnieźnieńskiej,  spacer starymi uliczkami miasta oraz zakupy pamiątek w lokalnych sklepach.

      Pełni wrażeń, wolnym krokiem, ruszyliśmy na parking, na którym stał nasz autokar. Po zajęciu miejsc, sprawdzeniu obecności pojechaliśmy do Piły. Późnym wieczorem dotarliśmy na miejsce, gdzie czekali już na nas rodzice. To była wspaniała wycieczka! Mieliśmy świetne humory i cudowną pogodę. Marzymy już o kolejnej wyprawie!

                                                                           kl. Vd wraz z wych. p. Ewą Semanicką

     • Uroczystość  Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 2

     • W dniu 4 października 2022r. odbyła się w naszej szkole szczególna uroczystość, na którą czekali z niecierpliwością pierwszoklasiści. Od samego rana trwały gorączkowe przygotowania, a sami uczniowie byli niezwykle podekscytowani tym wydarzeniem. W uroczystości  Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich wzięli udział: dyrektor szkoły p. Barbara Ochocka, wicedyrektorzy: p. Ewa Kluge, p. Beata Lewicka – Kryut, p. Mariusz Mijalski, przedstawicielka Rady Rodziców p. Wioletta Wiśniewska i wychowawcy klas pierwszych. Dzieci ubrane w stroje galowe, w otoczeniu pięknych dekoracji, oczekiwały na ten niezwykły moment przyjęcia do społeczności pilskiej „ Dwójki”. Uroczystość poprowadziła p. Amelia Bogdańska. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje wiadomości i na ocenę celującą zdali egzamin przeprowadzony przez p. Amelię. Odpowiadali bezbłędnie na zadawane przez nią pytania i pięknie zaśpiewali piosenkę szkoły, której słowa będą im towarzyszyć, aż do jej ukończenia. W dalszej części uroczystości nastąpił doniosły moment ślubowania oraz akt pasowania na ucznia szkoły. Ukoronowaniem było wręczenie wszystkim pierwszoklasistom pamiątkowych dyplomów. Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i wielu niezapomnianych chwil w naszej szkole.