Właśnie zakończył się w pilskiej „Dwójce” obchodzony co roku w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jego tradycje sięgają końca XX wieku. To wówczas Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało jego obchody. Początkowo był to jeden dzień, a od 2008 roku – cały miesiąc. Główna idea, która przyświeca powstaniu tego święta, to podkreślenie znaczenia roli bibliotek szkolnych jako miejsc, w których uczniowie mogą zdobywać wiedzę, rozwijać swoje zainteresowania i kształtować pasję do czytania. W tym roku świętowaliśmy pod hasłem „Poznajmy się w bibliotece”.
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas IV – VIII naszej szkoły przez cały październik brali udział w wielu wydarzeniach.
W klasach 4b i 4e zorganizowano zajęcia czytelnicze „Reklama czytania”. Zadaniem uczniów było ułożenie hasła reklamowego na temat biblioteki, książek, czytania. Ich piękne prace stanowią teraz element ozdobny korytarza przy bibliotece. Dodatkowo uczniowie klasy 8e wzięli udział w spotkaniu z panią Dominiką Łusiewicz z Biblioteki Pedagogicznej w Pile, która przygotowała zajęcia „Kunkush, podróżnik bez wyboru" w formie teatrzyku kamishibai. Nasi wychowankowie nie tylko wysłuchali opowiadania, ale także obejrzeli prezentację z relacją dotyczącą poszukiwań kota, ponieważ przedstawiona historia była prawdziwa, a niezwykłe losy Kunkusha, zagubionego kota w czasie ucieczki z Mosulu poruszyły media na całym świecie. Także uczniowie świetlicy szkolnej uczestniczyli w zajęciach czytelniczych „Czytam sobie, czytam Tobie”, gdzie wysłuchali fragmentu książki Ewy Nowak „Pajączek na rowerze” zakupionej w ramach dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Ponadto przygotowano również wystawę tematyczną informującą o święcie i jego obchodach. Chętne osoby mogły także wziąć udział w akcji bookcrossingu, czyli niekonwencjonalnej formie popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”.
Podsumowując miniony miesiąc i wydarzenia, pamiętajmy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język, pamięć, a nawet empatię. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole oraz jest wspaniałym sposobem na spędzenie czasu.
Zapraszamy do biblioteki!