• KLIMAT ŚWIĄT W NASZEJ SZKOLE

     • Tradycyjnie jak co roku uczniowie SP 2 mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniach wigilijnych wraz z kolegami oraz wychowawcami swoich klas. Świętowaliśmy nie tylko w klasach, ale również w auli szkolnej, gdzie miało miejsce wspólne kolędowanie.

     • Ślemy świąteczne życzenia do członków brytyjskiej rodziny królewskiej!

     • Tradycją naszej szkoły stała się wymiana życzeń świątecznych i noworocznych z brytyjską rodziną królewską. W tegorocznym konkursie na najpiękniejszą kartkę zwyciężyła Emilia Malinowska z klasy 4b i to jej praca, wraz z życzeniami od naszej szkolnej społeczności, wysłana została do króla Wielkiej Brytanii, Karola III. Z kolei, kartka przygotowana przez Maję Fornalik z klasy 6b, powędrowała do rodziny następcy tronu, księcia Wiliama, księżnej Kate oraz ich dzieci Georga, Charlotty i Luisa. Teraz z niecierpliwością czekamy na odpowiedź! 

     • Dbamy o nasze zęby

     • Profilaktyka jamy ustnej jest jednym z zadań, które realizujemy jako szkoła należąca do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. W ostatnim czasie, wszystkie klasy drugie wzięły udział w zajęciach pt. „Mam zdrowe zęby”. Zajęcia prowadzone były przez gości z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Pile.

      Podczas ciekawych i praktycznych zajęć, uczniowie nauczyli się jak prawidłowo szczotkować zęby, jak dbać o nie codziennie, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym uśmiechem. Dzieci usłyszały również wiele rad dotyczących prawidłowych nawyków żywieniowych oraz poznały listę produktów, które należy spożywać, aby ich zęby były zdrowe i mocne. Wszystkie cenne informacje, dotyczące profilaktyki jamy ustnej, zostały zebrane w broszurkach, z którymi uczniowie udali się na lekcje.  Broszury zawierały również ciekawe zadania do wykonania podsumowujące zajęcia. Bardzo dziękujemy naszym gościom za przybycie i poświęcony nam czas.

       

      Autor: Anna Dwórznik - Cieślak

     • Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy

     • 2 i 5 grudnia uczniowie klas II wzięli udział w zajęciach z praktycznego udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia te były prowadzone przez studentki pielęgniarstwa z Akademii Nauk Stosowanych w Pile.

      Uczniowie mogli poczuć się jak mali ratownicy. Podczas ćwiczeń utrwalili znajomość numerów alarmowych, poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz w sytuacjach zasłabnięć, zranień i złamań. Spotkanie miało na celu kształtowanie bezpiecznych postaw i zapoznanie z zasadami udzielania pierwszej pomocy podczas nieobecności osób dorosłych. Dzięki zajęciom dzieci zdobyły bezcenne umiejętności, które mogą przynieść nieoceniony efekt - ratowanie życia. 

     • Praca, święta i marzenia – wywiad z Prezydentem Miasta Piły

     • 12 grudnia uczniowie pilskiej „Dwójki” z koła dziennikarskiego oraz Samorządu uczniowskiego mieli zaszczyt przeprowadzenia wywiadu z Prezydentem Miasta Piły Piotrem Głowskim. Trzecio i pierwszoklasiści pytali najważniejszą osobę w mieście o pracę, święta i marzenia. Oto jakie uzyskali odpowiedzi na interesujące ich tematy.

      Kategoria praca:

      1. Co najbardziej lubi Pan w swojej pracy, a co jest dla Pana najtrudniejsze?
       

      Najbardziej w swojej pracy cenię to, że mam sprawczość, dzięki, której mogę realnie wpływać na kształt naszego miasta. Realizuję pomysły i projekty własne, współpracowników oraz mieszkańców, jeśli zgodne to jest z prawem i pozwalają na to środki finansowe. Niestety czasami to się nie udaje, właśnie z powodu braku
      funduszów lub zabrania to prawo. Najtrudniejsze dla mnie w mojej pracy jest to, gdy zmuszony jestem odmówić Pilanom, jeśli budżet lub prawo nie pozwala na realizację przedsięwzięcia.

      2. Kim chciał Pan zostać w dzieciństwie, w takim wieku jak my jesteśmy obecnie?


      Bardzo lubię podróże. Jak byłem w takim wieku jak wy, to chciałem zostać przewodnikiem, żeby móc zwiedzać świat. Intensywnie uczyłem się obcych języków: niemieckiego, rosyjskiego, a potem angielskiego, bo chciałem uzyskać licencję pilota wycieczek. Musiałem znać chociaż jeden język obcy, żebym mógł zostać
      przewodnikiem. Gdy miałem 16 lat, wyjechałem do Budapesztu, jako pilot wycieczki. Moje marzenie z młodzieńczych lat spełniło się, dzięki pracy i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu. Zostałem tym, kim chciałem. Wyznaczyłem sobie kolejne cele na dalsze lata i małymi krokami dążyłem do tego, żeby zostać prezydentem.

      3. Z czego jest Pan najbardziej dumny w naszym mieście Pile?


      Najbardziej jestem dumny z tego, że miasto rozwija się gospodarczo. Realizowane są różnorodne inwestycje służące mieszkańcom. Powstaje infrastruktura w postaci: ścieżek rowerowych, terenów sportowych i rekreacyjnych, jak skateplaza, placów zabaw, a przede wszystkim budowane są nowoczesne osiedla. Dzieci mogą zdobywać wiedzę i umiejętności w modernizowanych budynkach: żłobkach, przedszkolach, szkołach. Młodzi ludzie chętnie wybierają uczelnie wyższe, które powstały w Pile. Pilanie się zmienili, identyfikują się z miastem, są dumni, że mogą tu mieszkać. Zakochani w swojej miejscowości promują ją na zewnątrz, dumnie noszą koszulki z logiem Piły, fotografują się w ciekawych miejscach, wzbogacają życie kulturalne
      miasta. Ludzie, którzy wyemigrowali, chętnie wracają by żyć w Pile. Chcą być blisko swojej rodziny, a jednocześnie mają odpowiednie warunki do pracy, rozwoju, wypoczynku i realizacji siebie w grodzie Staszica.

      Kategoria święta:

      1. Dba Pan o to, aby stworzyć w Pile niepowtarzalny klimat świąteczny, a co Pan osobiście najbardziej lubi w Świętach Bożego Narodzenia?


      Najbardziej cieszą mnie świąteczne spotkania w gronie rodzinnym. Jestem wdzięczny za czas spędzony z bliskimi w moim domu. Uwielbiam wspólne kolędowanie przy akompaniamentach instrumentów. W domu roznosi się piękny zapach choinki, świątecznych potraw i słychać radosne rozmowy oraz grę na instrumentach i śpiew. Jest to radosny dla mnie czas.


      Kategoria marzenia:

      1. Jak wygląda Piła w Pana marzeniach za 10 lat?


      W moich marzeniach za 10 lat Piła będzie nowoczesnym miastem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Królowały będą ekologiczne rozwiązania z nowoczesną technologią informacyjno-komunikacyjną, robotami, szeroką ofertą samowystarczalnych osiedli mieszkaniowych. Młodzież będzie chętnie kształcić się w Pile, a po ukończeniu kariery edukacyjnej podejmować atrakcyjną pracę w mieście. Piła będzie rosła w liczbę mieszkańców.


      2. Czy wierzy Pan w to, że marzenia się spełniają?

      Oczywiście mam marzenia, bo bez marzeń trudno jest żyć. Wierzę, w to że się spełnią i zawsze pomagam im się realizować.

      Prezydentowi, dziękują za udzielenie wywiadu: Hanna Kaźmierczak, Maksymilian Królewicz, Marcel Lech, Kornelia Ćwiertnia, Oliwia Dąbrowska, Zofia Nowacka i Franciszek Jendrysiak wraz z opiekunami zespołu paniami: Beatą Szwarc-Gazdą i Magdaleną Bandurską.