• No Backpack Day

     • Dzień bez plecaka – zabawa ta  pochodzi z USA. Celem jej powstania było przede wszystkim uświadomienie, że wiele ubogich  dzieci w różnych częściach świata nie ma plecaka, by nosić przybory szkolne. Z czasem przyjęło to formę zabawy i cechuje się kreatywnością,  pokazującą w czym można przynieść podręczniki, zeszyty i inne przybory do szkoły.

      Do tej zabawy 13 maja 2022 r. dołączyła klasa 4d, a uczniowie wykazali się niesamowitą pomysłowością i poczuciem humoru. Uczniowie przynieśli  ze sobą m.in.: walizki, skrzynki na narzędzia, nosidełko dla bobasa, transporter dla pieska, pudełko do prezentu, kosz na papiery, zabawkowy kosz na zakupy i in. Ciekawa była wykonana z kilku warstw kartonu walizka na kółkach. Może w ślady czwartoklasistów pójdą inne klasy, pokazując swoje pomysły?

      E.S.

     • „Dziewczyny lubią brąz…”

     • 10 maja 2022 r.  w Hali Widowiskowo - Sportowej w Krotoszynie został rozegrany finał wojewódzki w siatkówce dziewcząt rocznika 2009 szkół podstawowych. Do rywalizacji przystąpiło 8 najlepszych szkół z naszego województwa, które wcześniej wygrały rywalizację na poziomie miasta,  następnie powiatu i rejonu. Wspaniała ósemka to: SP 15 Poznań, SP 5 Gostyń, SP 2 Szamotuły, SP Kostrzyn, SP 18 Kalisz, SP Sławsk, SP 2 Piła oraz SP 8 Krotoszyn. Przed turniejem przeprowadzono losowanie grup eliminacyjnych. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy czterozespołowe. Dwie najlepsze drużyny awansowały do gier
      o medale a zespoły z miejsc 3 i 4 grały o miejsca 5-8. Pierwsze spotkania pokazały, że walka o medale będzie bardzo zacięta. Po rozegraniu spotkań grupowych, awans do pierwszej czwórki zapewniły sobie SP 15 Poznań, SP 5 Gostyń, SP 2 Piła oraz SP Kostrzyn.
      W półfinale zespół z Poznania wygrał z Kostrzynem a Gostyń po zaciętej walce w tie-breaku pokonał drużynę z Piły. Mecze o medale dostarczyły sporo emocji. Mistrzem Wielkopolski została Szkoła Podstawowa nr 15 z Poznania. Srebrne medale przypadły zawodniczkom
      z Gostynia a brązowe  dziewczynom  z SP 2 w Pile. Ponadto najlepsze zawodniczki zostały uhonorowane wyróżnieniami. Z pilskiego zespołu Julia Grochowicka została najlepszą blokującą turnieju.

      Wszystkie zawodniczki SP 2 Piła biorące udział w turnieju są objęte programem Szkolnych Ośrodków Siatkarskich i trenują w Klubie sportowym SPS Volley Piła.Naszą szkołę reprezentowały: Julia Gniot, Julia Grochowicka, Natalia Kasińska, Zuzanna Popielec, Maja Lewandowska, Gabriela Sowalska, Weronika Grygier, Barbara Przewożniak, Zofia Wodara, Nikola Głowacka. Opiekunem zespołu jest p.Tomasz Idzikowski.

      Klasyfikacja końcowa turnieju:

      1. SP 15 Poznań
      2. SP 5 Gostyń
      3. SP 2 Piła
      4. SP Kostrzyn
      5. SP 18 Kalisz
      6. SP 2 Szamotuły
      7. SP 8 Krotoszyn
      8. SP Sławsk                                                                                                             

                                                                                                                                     Gratulujemy sukcesu!

     • „WodoWskazy 2022”

     • 26 kwietnia 2022 r., w pilskim Instytucie UAM odbyła się trzecia edycja festiwalu „WodoWskazy”. Uczniowie naszej szkoły brali udział w poprzednich latach w tych wydarzeniach, stąd nie mogło nas zabraknąć na tegorocznych wykładach. Poruszony został temat ekologii i ochrony dużych drapieżników np.: rysia, wilka, borsuka. Padły ważne pytania: „Po co nam duże drapieżniki? Jaka jest ich rola w przyrodzie? I czy jest miejsce dla tych zwierząt w krajobrazie stale przekształcanym przez człowieka?”.
      Gośćmi tegorocznych "WodoWskazów" byli: dr hab. Sabina Nowak (Stowarzyszenie dla Natury "Wilk", Uniwersytet Warszawski), dr hab. inż. Robert Mysłajek (SDN "Wilk", UW.), Marcin Grzegorzek (specjalista w projekcie "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski") oraz Marcin Kostrzyński - "Marcin z lasu", czyli polski ambasador przyrody.

      Festiwal popularyzuje nauki przyrodnicze, jednocześnie uświadamia uczniom siłę sprawczą pasji, jej rolę w naszym życiu, konieczność stawiania sobie trudnych wyzwań, które prowadzą do realizacji marzeń. Bardzo cieszymy się, że uczniom z klasy 5b i 7a udało się wziąć udział w „WodoWskazach 2022”. Młodzież poznała ciekawe i mało znane fakty z życia naszych drapieżników, miała okazję posłuchać prelegentów, których: wiedza, pasja, konsekwencja i wytrwałość doprowadziły do osiągnięcia wydawać by się mogło… niemożliwych celów. Dziękujemy za tegoroczny festiwal i z niecierpliwością czekamy na następne.

     • Korkozjadacz i spółka

     • Na przełomie kwietnia i maja 2022 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III pt. „Dajmy śmieciom drugą szansę”. Polegał na wykonaniu prac z surowców wtórnych. W konkursie wzięło udział 15 uczestników. Prace były bardzo pomysłowe i starannie wykonane. Jury miało (jak co roku) duży problem z wyborem tych najciekawszych prac. Wszystkim zaangażowanym uczniom serdecznie dziękujemy za udział a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

                                                                   Organizatorki - Dorota Jaworska, Agnieszka Płóciennik

      Zwycięzcy konkursu:

      I miejsce – Tadeusz Dąbrowski – I d –  Korkozjadacz

      I miejsce – Maciej Rudziński – III c – Gra i jej zasady

      II miejsce – Adam Jasoń  – I b – Eko Lech Poznań

      II miejsce – Amelia Piaseczna – II c – Lampka nocna

      III miejsce – Oriana Abramczyk – I c – Karmnik dla ptaków, gra kółko – krzyżyk

      III miejsce – Mateusz Kucharski – I c - Dinozaur

       

      Wyróżnienia:

      *Maciej Cichoń – III a – Roboprzechowywacz

      *Gabrysia Czerenkiewicz – I e – Fartuszek kuchenny, pojemnik na kredki i ołówki

      *Amelia Kowalczyk – II c – Dziewczynka Elza

      *Zosia Kwintal – I c – Doniczka z butelki

      *Zuzia Pyrek – II c – Lampion na zimowe wieczory

      *Maja Staroń – I b – Żabka

      *Bruno Świś – II b – Robot Edziu

      *Oliwia Wiatr – III c – Karmnik dla ptaków

      *Tomasz Woźniak – II b – Popit – zabawka antystresowa

     • Sadząc las, dbamy o przyszłe pokolenia

     • 5 maja 2022 r. uczniowie klasy 4f i 8a wraz z wychowawcami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Łączą nas drzewa”, która polegała na sadzeniu drzew. Do akcji zaprosiło nas Nadleśnictwo Zdrojowa Góra. Po dobraniu się w pary uczniowie pod czujnym okiem leśniczych sadzili sadzonki sosny. Nie tak łatwo było pracować przy użyciu kostura, jednak ósmoklasiści wykazali się siłą i precyzją. Natomiast czwartoklasiści dbali, aby małe sosenki były odpowiednio wsadzone. Wszyscy bardzo się starali oraz współpracowali ze sobą. Celem wycieczki było podniesienie świadomości ekologicznej. Dzięki niej uczniowie zrozumieli, że drzewa odgrywają bardzo ważną rolę nie tylko w świecie zwierząt, ale również w życiu człowieka i są nieodzownym elementem naszej planety. Inicjatywa ta bardzo spodobała się i sprawiła wiele satysfakcji młodym ludziom. Po pysznym posiłku pytali, kiedy będą mogli wrócić i sadzić kolejne drzewa. Serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Zdrojowa Góra za tak miłe przyjęcie.