• Drzewa

     • Światowy Dzień Drzewa jest obchodzony 10 października. To okazja do przekazania uczniom wiedzy dotyczącej niezwykłej roli, jaką odgrywają drzewa w przyrodzie, zapoznania z ich gatunkami, a także do wielu aktywności plastycznych.

      Z tej okazji uczniowie klas I – III mogli wziąć udział w akcji: „Jakim jestem drzewem?”. Na podstawie kalendarza druidów każdy mógł sprawdzić, jakie posiada swoje opiekuńcze drzewo. Dzień Drzewa to także okazja do nabywania nowych umiejętności. Inauguracją tego święta była wspólna akcja sadzenia drzew. Dzięki panu Michałowi Hincy z Gospodarstwa Szkółkarskiego w Dobrzycy dzieci mogły posadzić drzewka na boisku szkolnym oraz zostały zapoznane z zagadnieniami odnawiania lasu i ochrony przyrody. Bardzo dziękujemy.

      Inicjator akcji: Ewa Michalska – Hinca

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

     • 29 września 2021 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania .

      Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom oraz czerpanie przyjemnościz czytania i słuchania. Do akcji włączyli się uczniowie klas I - III. Dzieciom czytano zagadki, wierszyki oraz krótkie opowiadania. Po wysłuchaniu fragmentu książki Marii Terlikowskiej pt. „Drzewo do samego nieba”, chętni uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym: „ Moje jesienne drzewo” , którego podsumowanie nastąpi już wkrótce.

       

      Inicjator akcji: Ewa Michalska – Hinca

     • Żeby pisać, trzeba czytać!

     • 30 września 2021 r. członkowie Koła Miłośników Kultury uczestniczyliw wieczorze autorskim w ramach IX Festiwalu Kryminalna Piła organizowanego przez Szkołę Policji i Regionalne Centrum Kultury – Fabrykę Emocji. Autorka – Marta Matyszczak - pełna energii, humoru, kochająca psy oraz koty pisarka, autorka serii kryminałów przepełnionych humorem, ujęła nas autentyzmem i szczerością opowiadania o swojej przygodzie z pisarstwem.

      Wielokrotnie inspiracją do kolejnych części serii Kryminał pod psem były własne doświadczenia. Warto też dodać, że jednym z narratorów jest pies Gucio, którego pierwowzorem był kundelek ze schroniska, wiele lat towarzyszący rodzinie autorki. Warsztat pisarski M. Matyszczak ściśle jest związany z czytaniem (nie tylko kryminałów), bez czytania książek innych autorów, sięgania po różne gatunki literackie, nie byłoby możliwe sprawne pisanie. Swoistym mottem mogą być słowa: żeby pisać, trzeba czytać. Warto, wziąć sobie do serca tę wskazówkę!

      Na zakończenie spotkania, skorzystaliśmy z możliwości zrobienia wspólnego zdjęcia oraz zdobycia autografu. Pamiątkowe wpisy autorka wzbogacała pieczęciami psa i kota – narratorów części kryminałów.

      oprac. Ewa Semanicka

     • Klasa 7f w magicznej krainie wrocławskich krasnali

     • W dniach 29 września - 1 października 2021 r. uczniowie z klasy 7f, wrazz wychowawczynią p. Joanną Ficerman oraz opiekunkami pp. Zofią Skwarek i Barbarą Szałańską, wybrali się na wycieczkę do Wrocławia. Można by powiedzieć – w końcu, ponieważ wyprawa, zaplanowana na maj 2020 roku, była kilka razy przekładana z powodu światowej pandemii koronawirusa.

      Po przyjeździe szybko wyruszyliśmy na Rynek, na spotkanie z panią przewodnik, która przybliżyła nam historię regionu, a następnie poprowadziła nas malowniczymi uliczkami Starego Miasta do siedziby Uniwersytetu Wrocławskiego, Ossolineum na Stare Jatki ze słynnym pomnikiem „Ku czci zwierząt rzeźnych”. Po drodze nie umknęła naszej uwadze obecność najsłynniejszych mieszkańców Wrocławia, czyli krasnali. Pani przewodnik opowiedziała nam historię pojawienia się tych sprytnych istot w stolicy Dolnego Śląska oraz zachęciła do odgadywania, co symbolizują. Następnie Mostem Piaskowym udaliśmy się do przystani, gdzie czekała na nas nowa przygoda – rejs statkiem po Odrze. Kolejnym punktem naszej wycieczki był ogród zoologiczny i Afrykarium, gdzie z bliska przyglądaliśmy się egzotycznym zwierzętom (wśród mieszkańców zoo jest myszojeleń, którego do tej pory uważaliśmy za postać z bajki!), bajecznie kolorowym rybom (także rekinom i płaszczkom). Szybko popędziliśmy do pingwinów (równie zabawnych, jak te z Madagaskaru) i lemurów, które na nasz widok rozpoczęły prawdziwy festiwal harców. Prosto z zoo przeszliśmy do Ogrodu Japońskiego, aby chwilę odetchnąć po dniu pełnym atrakcji. Po drodze minęliśmy Halę Stulecia (wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO) oraz multimedialną fontannę, gdzie organizowane są bajeczne koncerty „światło – dźwięk – woda”.

      Kolejny dzień przywitał nas pięknym słońcem i bezchmurnym niebem, w końcu to

      święto naszych klasowych chłopaków! Pierwszym punktem programu w tym dniu były odwiedziny w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć kolekcję roślin, nie tylko występujących na terenie Polski, ale i tych mniej popularnych, chronionych, a nawet egzotycznych (w szklarniach). Przy okazji włączyliśmy się w akcję zbierania kasztanów dla wrocławskiego hospicjum. Następnie udaliśmy się do Mauzoleum Piastów Śląskich, gdzie w kryptach pochowano śląskich władców z najstarszej polskiej dynastii. Wśród płyt nagrobnych najlepiej zachowały się: nagrobek Henryka III Białego, Henryka V Grubego, Henryka VI Dobrego, a także kilkunastu książęcych córek, w tym księżniczki Karoliny, ostatniej Piastówny (zmarła na początku XVIII wieku).

      Po obiedzie popędziliśmy do Muzeum Narodowego, a następnie czekał nas seans w Rotundzie i lekcja polskiej historii, czyli Panorama Racławicka. Jak Dzień Chłopaka, to nie mogło obyć się bez niespodzianek dla naszych kolegów – najpierw pokrzepiliśmy się gorącą czekoladą w Pijalni Czekolady Wedel, a wieczorem spróbowaliśmy prawdziwej włoskiej pizzy, przygotowanej według przepisu Mistrza Świata w robieniu pizzy – Luciano Passeri.

      Ostatni dzień pobytu we Wrocławiu zaczęliśmy w naukowym stylu – od warsztatów „Powietrze i jego skład”. W czasie zajęć poznaliśmy skład mieszaniny, którą oddychamy,a podczas doświadczeń chemicznych dokładnie zbadaliśmy stosunek poszczególnych gazów wchodzących w skład powietrza oraz ich właściwości. Ostatnią atrakcją zaplanowaną we Wrocławiu było zwiedzanie interaktywnej wystawy w Centrum Wiedzy o Wodzie Hydropolis. W progu powitała nas Krystyna Czubówna, której głos towarzyszył projekcji filmu (na 3600 ekranie) o najodleglejszych zakamarkach kosmosu oraz teoriom dotyczącym pojawienia się wody na naszej planecie. W strefie Głębiny mogliśmy wsiąść na pokład batyskafu i odbyć podróż do najgłębiej położonych miejsc na świecie, w tym także słynnych wraków Titanica i MS Wilhelma Gustloffa. W strefie Ocean Życia poznaliśmy bogate ekosystemy raf koralowych, techniki kamuflażu oraz bogactwo wodnego życia – od mikroorganizmów aż po olbrzymie ssaki morskie. W strefie Historii Inżynierii Wodnej dowiedzieliśmy się, jak ważna dla rozwoju cywilizacji jest woda oraz poznaliśmy działanie różnych wynalazków (turbiny Herona, śruby Archimedesa i zegara wodnego).

      Droga powrotna do Piły minęła nam w mgnieniu oka i pełni wrażeń wróciliśmy do domu i rodziców. W czasie naszego pobytu na Dolnym Śląsku staraliśmy się spędzać czas aktywnie i na sportowo, poruszać się pieszo i tylko w ostateczności korzystać z transportu miejskiego. Okazało się, że każdy z uczestników zrobił w ciągu naszej trzydniowej wycieczki 69062 kroki, co daje ponad 46 kilometrów. Nie tylko poznaliśmy ciekawy region, poszerzyliśmy wiedzę o świecie i przyrodzie, ale i zadbaliśmy o naszą kondycję!

     • Rejonowy Festiwal Sztafet

     • W dniu 30 września 2021 r. na stadionie LA przy ul Żeromskiego odbyły się Mistrzostwa Rejonu w Sztafetach. Sztafeta 4x100m chłopców z naszej szkoły zdobyła złoty medal i awansowała do finału wojewódzkiego w Poznaniu. W złotym składzie byli: Jakub Dybziński, Marcin Wawrzkiewicz, Jakub Grega, Piotr Orłowski.

      W kategorii VI i młodsi w sztafecie 4x100 m chłopcy zdobyli medal brązowy w składzie : Sebastian Pufal, Tadeusz Łudzki , Oliwier Stach , Patryk Paszkiewicz.