• Konkurs Ortograficzny Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego o Złote Pióro Prezydenta Miasta Piły

     • 23 marca w SP 11 odbył się Jubileuszowy 230. Konkurs Ortograficzny Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego o Złote Pióro Prezydenta Miasta Piły. Wzięło w nim udział ponad 130 uczniów . Naszą szkołę reprezentowali:

      Klasy 3- Jan Maciejewski z kl. 3 a

      Klasy 4- Olivia Dąbrowska kl. 4 a

      Klasy 5-Ewa Pudłowska kl. 5 a

      Klasy 6- Leon Megger kl.  6 b

      Klasy 7- Oliwia Skwarek kl. 7 e

      Klasy 8- Oliwier Adamczyk kl. 8 b

      Uczniowie w swojej kategorii wiekowej musieli napisać trudne dyktando, uwzględniając zasady nie tylko ortografii, ale i interpunkcji. Nasi Mistrzowie świetnie sobie poradzili z regułami polskiej pisowni. Gratulujemy!

     • WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE

     • 19 marca 2024 r. w Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Pile odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Anglojęzycznej. Spośród 200 uczestników z klas I-VIII ze szkół podstawowych z Piły i okolic, komisja konkursowa wyróżniła występ Anastasii Szulim z klasy 4a. Gratulujemy! 

     • „Miasto Piła z nową energią”!

     • 14 marca uczennice Klasy Patronackiej – VIII b wzięły udział w „Teście wiedzy”. Uczestnikami konkursu byli uczniowie Jubileuszowo – Szkolnych Klubów Europejskich ze szkół podstawowych Gminy Piła realizowanych w ramach projektu „Miasto Piła z nową energią”! i finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021 i budżetu Państwa.

      Celem konkursu było propagowanie wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz jej instytucji, propagowanie działalności Jubileuszowo – Szkolnych Klubów Europejskich.

      Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka.

      W teście wzięły udział 3 uczennice, natomiast pozostali klubowicze dopingowali koleżanki.

      Test zawierał 30 pytań, do każdego przypisane były 4 odpowiedzi, jedna przy każdym pytaniu była prawidłowa.

      Do konkursu uczniowie przygotowywali się m.in. biorąc udział w 5 lekcjach dotyczących Unii Europejskiej prowadzonych przez „animatora europejskiego”, w naszej szkole animatorem jest pani Agnieszka Płóciennik.

      Pytania były trudne, nie jeden dorosły nie znałby odpowiedzi na wiele pytań.

      Nasze uczennice: Weronika Bogdańska, Sława Łusiewicz i Valeriia Zirenko dzielnie walczyły. Otrzymały 29 na 30 punktów. Mimo tego nie zdobyły czołowych miejsc.

      Dziewczyny włożyły ogrom pracy w przygotowania do konkursu, potrafią zaimponować swoją wiedzą dotyczącą Unii Europejskiej w szerokim tego słowa znaczeniu.  Weroniko, Sławo oraz Valeriio, serdecznie dziękujemy za przygotowania do konkursu. Gratulujemy wiedzy, którą posiadacie!

     • Energia przyszłości, czyli jak kiedyś będziemy pozyskiwać energię?

     • Dzisiejsze zajęcia poświęcone były energii przyszłości. Zaczęliśmy od zaprojektowania pojazdu, który mógłby być napędzany wymyślonym przez nas paliwem. Następnie w parach wykonywaliśmy model auta o napędzie powietrznym. W tym celu wykorzystaliśmy słomki do napojów, papierowe prostokątne talerzyki, okrągłe, małe podstawki, patyczki do szaszłyków, taśmę oraz balony. Po napełnieniu balonów powietrzem sprawdziliśmy, który model pokona największą odległość. Liczyła się zatem precyzja i przemyślane wykonanie zadania. Wykonując to doświadczenie dostrzegliśmy zarówno plusy jak i minusy paliwa powietrznego. Zajęcia zakończyliśmy podaniem własnych pomysłów na innowacyjne rozwiązania w dziedzinie energii przyszłości w wymyślonym kraju -  Energolandii.

     • Energia atomowa - czy to bezpieczne?

     • Energia atomowa to w obecnych czasach jedno z najbardziej kontrowersyjnych źródeł energii na świecie. Dlatego też w realizacji zadań związanych z programem edukacyjnym Być jak Ignacy postanowiliśmy zgłębić tajniki tego zagadnienia. Rozpoczęliśmy od zapoznania się z budową atomu. Na tej podstawie korzystając z okrągłego papierowego talerzyka oraz cukierków stworzyliśmy model budowy atomu tlenu. Kolor oraz ilość smakołyka miała znaczenie: na czerwono oznaczyliśmy protony, na niebiesko neutrony, a na żółto elektrony. W dalszej części zajęć wykonywaliśmy doświadczenie ilustrujące na czym polega rozszczepienie jądra atomowego oraz czym jest reakcja łańcuchowa. Dowiedzieliśmy się również z jakich substancji można pozyskać energię atomową. Kolejnym naszym zadaniem było stworzenie modelu elektrowni jądrowej. W trakcie wykonywania tego zadania zrozumieliśmy, że energia skupiająca protony i neutrony w jądrze jest w trakcie rozpadu tego jądra uwalniana w postaci ciepła. Uwolnione ciepło podgrzewa wodę, która ulega przemianie w stan gazowy, czyli parę wodną. Jej duże ciśnienie napędza turbinę, a ta z kolei generator elektryczny, który zamienia energię mechaniczną w elektryczną. Na zakończenie zajęć przeprowadziliśmy burzę mózgów, w trakcie której podawaliśmy swoje argumenty za oraz przeciw stosowaniu energii atomowej.