• Rok 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu

     • W roku 2022 przypadały dwusetne urodziny epoki romantyzmu, w tym bowiem roku była 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Dzieło to wyznaczyło początek tej wspaniałej epoki w polskiej literaturze. Dlatego też Sejm ogłosił 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu.

      Dla podsumowania tego jubileuszu w ramach  projektu:  Klasa - Klasie uczniowie klasy 8d pod opieką Pani Ewy Semanickiej 19.12.2022 r. dla klasy 8c przygotowała inscenizację pod tytułem „W romantycznym klimacie”. W nastrój wprowadził nas Utwór Fryderyka Szopena: Nocturne op.9 No.2.

      Następnie po przedstawieniu powodu spotkania zaprezentowana została  ballada Adama  Mickiewicza „To lubię”.

      Uczniowie przebrali się za postacie z utworu i znakomicie odegrali swoje role. Prezentacji towarzyszyła muzyka wzmacniająca emocje, niepokój  tajemniczość.  Na zakończenie każdy z uczestników dostał, w ciekawy sposób przedstawianą, krótką notatkę na temat romantyzmu w Polsce.

     • Szkolne Koło Wolontariatu

     • 7 grudnia 2022 roku w Regionalnym Centrum Kultury odbyła się 22 Gala zorganizowana przez Centrum Wolontariatu w Pile W trakcie trwania Gali  ogłoszono wyniki konkursu „ Barwy Wolontariatu nad Gwdą i Notecią‘’.

        Jest nam niezmiernie miło  poinformować, że nasze Szkolne Koło Wolontariatu zostało laureatem wyżej wymienionego konkursu. Wszystkim wolontariuszom i opiekunom dziękujemy za pracę na rzecz innych, bezinteresowność i poświęcony czas, bez Was nie udałoby się osiągnąć tego wyróżnienia. Wiemy, że zawsze możemy na was liczyć.

          Nasi wolontariusze nie boją się pracy, lubią nowe wyzwania i zawsze są gotowi do niesienia pomocy. Niezależnie od pory roku, dnia czy godziny ,zawsze są tam, gdzie rodzi  się potrzeba.

            W tym roku szkolnym  wolontariusze rozpoczęli swą działalność już 4 września. W tym dniu odbył się 31  Półmaraton  Signify Piła. Nasza pomoc okazała się  niezawodna. Oprócz podawania spragnionym biegaczom wody, nasi wolontariusze motywowali ich brawami i przyśpiewkami. Dopisywała  słoneczna pogoda i dobre humory.

          16 października, podczas obchodów Dnia Papieskiego, wolontariusze  włączyli się w kwestę na rzecz stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. To dzięki tym stypendiom, najuboższa młodzież małych miejscowości  z całej Polski ,może uczyć się i studiować w najlepszych uczelniach.

         30 października był dla wszystkich uczniów dniem wolnym, ale nie dla naszych wolontariuszy i ich opiekunów. O godzinie 10.30  wszyscy  przybyli na Cmentarz Komunalny w Pile, aby kwestować na rzecz Pilskiego Hospicjum i Zakładu Opiekuńczego-Leczniczego. Wolontariusze skutecznie  zachęcali  odwiedzających do wrzucania datków do puszek. W tym roku udało się zebrać prawie 60  tysięcy.

      25 i 26 listopada odbywała się świąteczna zbiórka żywności, w której aktywnie uczestniczyli nasi uczniowie wraz z opiekunami Organizatorem zbiórki  był Bank  Żywności, ale bez wolontariuszy przeprowadzenie takiej akcji byłoby niemożliwe. Zebraliśmy ok.280 kg żywności. Podsumowania tegorocznej zbiórki dokonał  prezes Pilskiego Banku Żywności, pan Mieczysław Augustyn podczas uroczystej Gali, która odbyła się 19 grudnia 2022 roku.

        Z okazji  Świąt Bożego Narodzenia  odwiedziliśmy pacjentów Hospicjum. Uczniowie  pod opieką pani Sławomiry Smolarskiej  przygotowali koncert kolęd. Wręczyliśmy również  drobne upominki  własnoręcznie zrobione pierniki. Przygotowaliśmy również prezenty dla dzieci z  domowego Hospicjum.

       Z okazji Świąt nie mogliśmy zapomnieć o naszej szkolnej społeczności. Dla niej  i ich rodziców przygotowaliśmy  świąteczny koncert, podczas którego mogliśmy usłyszeć kolędy i piosenki w języku polskim, angielskim i ukraińskim Nie  zabrakło też występów instrumentalnych i  recytatorskich .Gości zaproszono na  słodki  poczęstunek i kiermasz  świątecznych ozdób. Pozyskane w ten sposób  fundusze przeznaczymy na potrzeby Pilskiego Hospicjum.

       Serdecznie dziękujemy wolontariuszom , opiekunom, nauczycielom, rodzicom za ogromne serce i dobroć .Świadomość, że zawsze możemy na Was liczyć, daje wiarę i chęć do  dalszej działalności.

                                                                                             Koordynatorzy  Szkolnego Koła

                                                                                                        Wolontariatu

     • Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego

     • 24 listopada odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych.  Naszą szkołę reprezentował: Aleksander Sosnowski z kl. 7 b.

      Z dumą i radością informujemy, że Aleksander przeszedł do ostatniego etapu (wojewódzkiego). Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego sukcesu!

     • Z wizytą w Domu Pomocy Społecznej

     • Świąteczny czas sprzyja czynieniu dobrych uczynków innym ludziom. Chęć sprawienia komuś przyjemności, spędzenia kilku chwil we wspólnym gronie, by nikt nie czuł się osamotniony, to najlepszy  prezent podarowany drugiemu człowiekowi.

      Z taką właśnie intencją uczniowie naszej szkoły z koła teatralnego ,,Epilog’’ i  zespołu wokalnego ,,Nutki’’ udali się 14 grudnia do Domu Pomocy Społecznej w Pile. Podopieczni ośrodka z nieskrywaną radością obejrzeli przygotowany przez małych aktorów świąteczny program artystyczny. Były wierszyki, piosenki a nawet taniec śnieżynki. Po występie dzieci wręczyły kartki z życzeniami.

      Kolorowe, pełne miłości życzenia, autorstwa uczniów z naszej szkoły, sprawiły ogromną przyjemność wszystkim obdarowanym. Wzruszenie i radość wypełniły wszystkich, zarówno mieszkańców DPS-u jak i dzieci.