• Czapki z głów

     • Podczas styczniowych zajęć rozwijających uzdolnienia nasi “eksperci” od szycia wykonali poduszki dla swoich Babć i Dziadków oraz woreczki gimnastyczne dla przedszkolaków z oddziałów przedszkolnych przy ul. Roosevelta. Oto jak wyglądała praca na naszych zajęciach.

     • Prosto z serca

     • Tegoroczne Święto Dziadków przypada w czasie wypoczynku feryjnego naszych uczniów. Warsztaty „Ręcznie robione a nie kupione” z myślą o Babciach i Dziadkach, odbyły się w ostatni dzień przed feriami, a więc 14 stycznia 2022 r. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klas: 4, 5 i 6. Uczniowie zadecydowali, że przygotują dla swoich dziadków upominki w postaci świeczek, breloczków i etui na telefon. Tak wyglądała praca i jej efekty. Babciom i Dziadkom będzie bardzo miło, że wnukowie myślą o Nich a własnoręcznie wykonane prezenty sprawiają, że seniorom rozjaśnią się twarze.

     • NIE dla opakowań plastikowych!

     • Członkowie Klubu Młodego Ekologa podczas zajęć warsztatowych, w dniu 11 stycznia 2022 r. zastanawiali się nad sposobami ograniczenia ilości plastiku w życiu codziennym. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, że plastik ma negatywny wpływ na środowisko naturalne a także na zdrowie i życie organizmów, również ludzi. Badania pokazują, że plastik gromadzi się w ciele organizmów. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, z jakimi opakowaniami ma kontakt nasza żywność. Czy przypadkiem nie jest to plastik lub jego pochodne? Aby się tego dowiedzieć należy szukać odpowiedniego znaku na opakowaniu. Szczegóły zostały umieszczone w linku

      https://tiny.pl/9181m

      Podczas EKOspotkania uczniowie klas 4-6, w myśl zasad zero waste, przygotowali swoje propozycje wykonane z surowców wtórnych. I tak powstały pojemniki na herbatę, przyprawy oraz organizery na biurko, które z pewnością pomogą w utrzymaniu porządku.

     • KAP

     • Tuż przed feriami, 14 stycznia 2022 r., zostały rozdane nagrody dotyczące konkursu „Kalendarz Adwentowy Przyrodnika”. W tej edycji kalendarza można było znaleźć szereg zadań dotyczących przyrody, geografii, biologii, historii, kultury, ekologii. Tym razemw konkursie uczestniczyli również uczniowie klas I-III, stąd zadania miały różny zakres trudności. W gronie najbardziej wytrwałych i systematycznych uczniów znaleźli się uczniowie klas: 2a, 4f, 5b, 6b oraz 8c i 8e.

      I miejsce zdobyli: Zuzanna Peksa i Sebastian Dorau klasa 5b, Jakub Rauhut klasa 8e.

      II miejsce: Kinga Zimniak klasa 4f, Michalina Wamke klasa 5b, Kornelia Rybka klasa 8c.

      III miejsce: Zofia Mosińska klasa 6b oraz Adam Tłuczek i Nikodem Kin z klasy 2a.

      Dodatkowo w konkursie został wyróżniony Sebastian Dorau, uczeń klasy 5b za wykonanie recyklingowej kartki bożonarodzeniowej. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

     • Skąd ten cukier ?

     • Na ostatnią przed feriami lekcję przyrody, uczniowie klasy 4f przynieśli etykiety swoich ulubionych produktów (przekąsek). W trakcie lekcji przyglądaliśmy się etykietom umieszczonym na opakowaniach produktów i analizowaliśmy ilość zawartego w nich cukru.

      Badania donoszą, że cukier negatywnie wpływa na pracę naszego mózgu i prowadzi do uzależnień. Okazuje się, że zawartość cukru w produktach spożywczych znacznie przekracza normy wskazane dla dzieci i młodzieży. Uczniowie klasy 4f uważnie czytając etykiety, wiedząc, że 5 gram to równowartość 1 łyżeczki cukru (1 kostki) umieszczali w woreczkach odpowiednią, zgodną ze składem ilość kostek cukru. Nasza analiza dotyczyła ulubionych przekąsek a przecież zjadamy jeszcze normalnych 5 posiłków i w każdym z nich także jest cukier.

      Nasze doświadczenie udowodniło, że uczniowie znacznie przekraczają zalecane ilości spożywanego cukru, czyli 25g. Badania Światowej Organizacji Zdrowia potwierdzają, iż dzienne spożycie przez dzieci cukru w Polsce przekracza 130g. Dlatego warto się zastanowić czy zjedzenie kolejnego batonika, wafelka lub wypicie następnej puszki lub butelki słodkiego, kolorowego napoju to na pewno dobry wybór...