• By lepiej rozumieć sztukę…

          • 27 października 2021 r. członkowie Koła Miłośników Kultury uczestniczyliw wycieczce do Biura Wystaw Artystycznych przy ul. Okrzei w Pile, aby obejrzeć wystawę dzieł malarskich Henryka Cześnika, zatytułowaną „Niebezpieczne zabawy”. Henryk Cześnik jest znanym polskim artystą a także profesorem zwyczajnym w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi malarską pracownię dyplomującą na Wydziale Grafiki i Malarstwa.

            Wystawa główna została poprzedzona prezentacją w Galerii Debiutów plakatów Karoliny Smorawskiej, ujętych w tytuł „Wpisana w ciało”. W BWA przywitani zostaliśmy przez p. Edytę Kin, która wprowadziła nas w tajniki twórczości artysty, a także przedstawiła ciekawostki i anegdoty związane z Henrykiem Cześnikiem, np. że swoim studentom stawia tylko piątki 😊. Zanim zaczęliśmy oglądać zaprezentowane dzieła, przypomnieliśmy sobie pięć kluczowych właściwości obrazów, na które należy zwracać uwagę. Są to: kształt, podłoże malarskie, farby, kompozycja, styl i technika. Ważne też są zastosowane znaki i symbole, co ma pozwolić lepiej i bardziej świadomie odbierać to, co się ogląda. Po tym wprowadzeniu, każdy samodzielnie delektował się eksponowanymi obrazami.

            Podsumowując wydarzenie, doszliśmy do wniosku, że wiedza z różnych dziedzin, którą zdobywamy w kolejnych etapach życia pomaga nam lepiej rozumieć sztukę, a kontakt ze sztuką nas ubogaca!

            oprac. E.S.

          • Europejski Tydzień Kodowania

          • Za nami Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania. Jest to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe w ciekawy i interesujący sposób. Uświadamia korzyści, jakie płyną z nauki kodowania od najmłodszych lat.

            Nasza szkoła brała udział w 2 inicjatywach. Jedną z nich było „Koduję ja, kodujesz Ty, koduje całe SP2!”. Uczniowie podczas zajęć informatycznych programowali na platformie Code.org, pracowali w programie Scratch. Klasa 4a w sposób szczególny została zaangażowana podczas Code Week 2021. Uczniowie 4a pracowali nie tylko na informatyce, swoje umiejętności mogli kształcić również na lekcji matematyki, gdzie rozwiązywali zadania związane z kodowaniem, próbowali odszyfrowywać hasła a także kodowali plansze. Ponadto podczas godziny wychowawczej grali w Cody Roby i programowali trasę dla ozobotów.

            Kolejna inicjatywa odbyła się w ramach Koła informatycznego, gdzie uczniowie mieli możliwość zaprogramować robota, wykorzystując do tego zestaw Lego Education Spike. Mogli również zbudować interaktywne modele elektroniczne za pomocą zestawu BE CREO. Dzięki tym zajęciom uczniowie poznali podstawy programowania i elektroniki. Wydarzenia zostały zarejestrowane na stronach:

            https://codeweek.eu/view/408439/koduje-ja-kodujesz-ty-koduje-cala-sp2

            https://codeweek.eu/view/410532/nauka-programowania-z-wykorzystaniem-nowoczesnych-narzedzi

            Anna Stróżyńska

            Katarzyna Sosnowska

          • Pokłosie kreatywnych działań

          • Z ogromną przyjemnością informujemy, że za ubiegłoroczny uczniowski projekt eTwinning "We Are Being Media Literates" realizowany pod opieką p. Joanny Ficerman, nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning. Oznacza to, że praca nauczycielai uczniów z grupy projektowej została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom. Ponadto, projekt zostanie pokazany w specjalnym miejscu na Europejskim Portalu: www.etwinning.net. Gratulujemy skuteczności działań, dziękujemy za zaangażowaniei życzymy, żeby Wam się nadal „chciało chcieć”.

          • „Szkoła pamięta”

          • Uczniowie klasy 3e włączyli się do akcji MEN „Szkoła pamięta”. W ramach wydarzenia wzięli udział w spotkaniu z historykiem, salezjaninem i działaczem Federacji Młodzieży Walczącej, ks. dr Jarosławem Wąsowiczem, który przybliżył uczniom historię naszego regionu oraz postaci zasłużonych Polaków: ''Inki'', Stanisława Staszica i Jana Pawła II.

          • Wychowanie fizyczne w nowej odsłonie

          • W październiku klasa 4b wraz z wychowawcą p. Izabelą Bartkowską oraz grupa chłopców z klasy 4d i 4e z p. Darią Mielką, uczestniczyły w nietypowych lekcjach wychowania fizycznego. Zajęcia te odbyły się w Szkole Tańca Iskra w Pile, a zajęcia poprowadził trener, p. Artur Dąbrowski. Sceptycznie nastawieni chłopcy bardzo szybko wciągnęli się w zabawy i ćwiczenia, które zaproponował prowadzący. Dziewczynki natomiast były szczęśliwe, że wreszcie mogą pokazać swój talent taneczny. Jak wiemy, taniec to nie tylko zajęcia fizyczne, ale również sposób na rozwijanie koordynacji ruchoweji wrażliwości, redukcja stresu, wspieranie zdrowia i rozwój jeszcze wielu innych płaszczyzn naszego życia. Uśmiech dzieci, który towarzyszył im przez całe zajęcia to najlepszy dowód na to, że nauka przez zabawę wspaniale rozwija ich zainteresowania oraz zaspakaja potrzebę ruchu. Jako szkoła promująca zdrowie i ruch nie boimy się nowych wyzwań i zachęcamy wszystkich do aktywności i wysiłku fizycznego. Kolejne wyzwania przed nami.