Dwójkowy zajączek dla Hospicjum
Szkoła międzypokoleniowa
Postęp kulturowy i technologiczny, przemiany cywilizacyjne oraz zmiany w sferze obyczajowej spowodowały załamanie relacji międzypokoleniowych w rozumieniu tradycyjnym. Kilka lat temu relacje międzypokoleniowe oparte były na szacunku i hierarchii wynikającej z wieku. Dziś niestety zauważalny jest mniejszy kontakt między seniorami a ludźmi młodymi, dlatego nasza społeczność uczniowska podjęła wyzwanie, by budować więzi międzypokoleniowe zarówno w oparciu o relacje sąsiedzkie, gdzie kontakty między wieloma pokoleniami są częścią codziennego życia, jak i wzięli udział w projekcie ,,Szkoła międzypokoleniowa’’.
Przedsięwzięcie to miało na celu stworzenie przestrzeni, w której osoby z różnych pokoleń wymieniały się doświadczeniami, wiedzą i umiejętnościami. Zamierzeniem była integracja międzypokoleniowa, rozwój kompetencji cyfrowych, promowanie pozytywnych postaw oraz poprawa jakości życia poprzez wspólne działania edukacyjne. Punktem docelowym projektu było przeprowadzenie i skoordynowanie warsztatów dla seniorów z udziałem uczniów, które obejmowały obszary, takie jak: nowe technologie, bezpieczeństwo w Internecie, rozrywka online, Internet jako codzienne wsparcie, zagrożenia w Internecie, a także praktyczne zastosowanie narzędzi multimedialnych. W naszej szkole projekt rozpoczął się 13 lutego i trwał do 20 marca 2025 r. W ramach projektu przeprowadzono spotkanie dla uczniów oraz 7 potkań dla seniorów w formie warsztatów. Każde spotkanie miało określony temat, który angażował uczestników i zachęcał do aktywnego udziału. W przyszłości planowane są kolejne spotkania, które będą kontynuacją tej pozytywnej współpracy. Szczegółowy opis każdych zajęć można znaleźć w specjalnej zakładce na naszej stronie internetowej.
Główną nagrodą w konkursie są 64 pracownie komputerowe, po jednej dla maksymalnie 4 szkół w każdym województwie, które uzyskają najlepsze wyniki. Dodatkowo szkoły otrzymają karty podarunkowe do wykorzystania na zakup materiałów edukacyjnych. Trzymamy kciuki za naszą szkołę i czekamy z niecierpliwością na wyniki.
Lider Projektu
Anna Stróżyńska
WODOWSKAZY
W dniu 21 marca, klasa 7b oraz 8b uczestniczyły w Festiwalu Przyrodniczo- Naukowym #WODOWSKAZY, organizowanym przez Nadnotecki Instytut UAM w Pile.
Temat tegorocznego festiwalu brzmiał: „Las i woda – dla środowiska i człowieka”. Podczas wykładów prelegenci omawiali stan lasów w północnej Wielkopolsce oraz mówiono o ochronie wód i lasów Wigierskiego Parku Narodowego. Nasi uczniowie słuchając wykładu prof. dr hab. Sylwii Staszewskiej, dowiedzieli się jak działa Akademia Wigierska – „młodzieżowa szkoła wody” w Wigierskim Parku Narodowym.
Na wystawie w galerii NIUAM młodzież mogła podziwiać ciekawe zdjęcia pt. „Życie lodu” Jerzego Łaźniewskiego oraz instalację „Martwe Drewno Pełne Życia”. Z kolei Lasy Państwowe na stoiskach edukacyjnych uczyły nas rozpoznawać dźwięki ptaków oraz umożliwiły spacer po lesie w okularach VR.
Ciekawy dzień wykładów, przypomniał młodzieży o poszanowaniu naszego środowiska – lasów i zwierząt w nich mieszkających oraz odpowiedzialności za ich przetrwanie na kolejne długie lata.
Pierwszy Dzień Wiosny
Pierwszy dzień wiosny w Naszej Szkole był czasem radości i zabawy. Tym bardziej, że pogoda dopisywała! Tego dnia dzieci wyszły na boisko, by szukać oznak wiosny oraz zmian w przyrodzie. Brały też udział w konkursie na najładniejszy, najbardziej kolorowy strój wiosenny, w którym uczniowie mogą wykazać się kreatywnością. W trakcie lekcji mogli również wziąć udział w quizie wiedzy szkolnej. Zwycięzcy quizu i konkursu oczywiście otrzymali pyszne nagrody!Mamy nadzieję, że ten dzień, wypełniony jest wiosenną atmosferą i radością, pozwolił wszystkim na poczucie dodatkowej energii do pracy i zabawy!Wasz Samorząd z opiekunkami :)
XXII TURNIEJ WIEDZY O PILE
- 5
20 marca 2025 r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile po raz dwudziesty drugi była organizatorem Turnieju Wiedzy o Pile, konkursu pod patronatem Prezydenta Miasta Piły. W turnieju wzięło udział 7 szkół miejskich - SP nr 2, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 6, SP nr 11, Salezjańska Szkoła Podstawowa oraz szkoła Vermilion, które zgłosiły po dwóch uczestników. Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym uczniowie rozwiązywali test złożony z 20 pytań. W drugim etapie odpowiadali na 3 zadania otwarte, a w trzecim udzielali odpowiedzi na platformie Kahoot dotyczących pilskich murali. Podczas turnieju uczestnicy musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi zarówno historii jak i teraźniejszości naszego miasta. Autorem wszystkich pytań był Pan Maciej Usurski, który od wielu lat wspiera nasz konkurs pod względem merytorycznym. Podczas, kiedy jury obradowało, Pan Usurski wygłosił prelekcję pt.: „Stanisław Staszic - badacz, podróżnik, obywatel i hojny sknera”. Uczniowie podczas XXII Turnieju Wiedzy o Pile wykazali się ogromną wiedzą na temat naszego rodzinnego miasta. Wyniki konkursu zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie, bowiem pomiędzy uczestnikami były minimalne różnice w punktacji. Laureatami XXII Turnieju Wiedzy o Pile zostali:
I miejsce – Bartosz Bąk ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile
II miejsce – Stanisław Czerwiński ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile
III miejsce – Mateusz Szwemin ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile
Wszystkim laureatom i uczestnikom turnieju gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.
Archiwum Aktualności