• Z wizytą w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra

     • 25 września 2023 r. klasa 4a wyruszyła do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, gdzie w sali edukacyjnej poznawała tajniki bioróżnorodności fauny i flory najbliższej okolicy. Tematem przewodnim zajęć były warstwy lasu. Uczniowie pracowali w zespołach, tworząc wizualne pomoce naukowe, z których w przyszłości skorzystają na lekcjach przyrody. Ponadto mogli dokładnie przyjrzeć się okazom zgromadzonych w „zielonej sali” zwierząt. Na wszelkie pytania młodzieży odpowiadała edukatorka z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra – p. Anna Kałka.

      Po trudach zajęć uczniowie mogli skorzystać z uroków polskiej złotej jesieni, bawiąc się na świeżym powietrzu oraz zaspokoić głód własnoręcznie upieczonymi kiełbaskami.

     • Mission Possible! czyli spotkanie z astronautami

     • 27 września 2023r. w murach naszej szkoły gościliśmy członków analogowej misji kosmicznej ICARes-2. W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się, że mieszcząca się na pilskim lotnisku Stacja Badawcza LunAres organizuje unikalny projekt badawczy obejmujący misje analogowe badające temat hiperzdolności i dostępności w przestrzeni kosmicznej. Uczestnicy ICAres-2 zostali zaproszeni do udziału w szkoleniu z zakresu przetrwania w ekstremalnych warunkach środowiskowych. Misja będzie obejmowała szkolenie z zakresu przetrwania w powietrzu, wodzie i na lądzie oraz przeszkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej.W przypadku nieprzewidzianych wypadków, które mogą mieć miejsce w trakcie misji w przestrzeni kosmicznej - wszelkie obrażenia będą musiały zostać opatrzone na miejscu. Badania analogowe pozwolą na kompleksowe badania w kontrolowanym i bezpiecznym środowisku, w celu zbadania możliwych scenariuszy wypadków i ich wpływu na życie i zdrowie załogi.W trakcie spotkania uczniowie poznali dowódcę misji, słowacką astrobiolożkę, Michaelę Musilovą, która przybliżyła swoją drogę do kosmosu - od dziecięcych marzeń, aż po interesujące badania naukowe, które przywiodły ją do pilskiego LunAres.Z kolei Mary Kate Cooper, amerykańska paraolimpijka, bez kompleksów opowiedziała młodzieży o tym, jak przekuć niepełnosprawność na supermoc i jak ważne jest spełnianie marzeń.Spotkanie minęło nam w mgnieniu oka, a astronauci obiecali, że odwiedzą naszą szkołę w najbliższym czasie.Trzymamy kciuki z powodzenie misji!

     • Europejska Nagroda za innowacyjne Nauczanie w 2023 r. w kategorii „Wczesna edukacja i opieka nad dzieckiem” przyznana Szkole Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile

     • Znamy już laureatów konkursu Europejskiej Nagrody za Innowacyjne Nauczanie 2023, które Komisja Europejska ogłosiła w dniu 25 września 2023 r.

      Obszar tematyczny wybrany dla tegorocznej edycji Nagrody to „Edukacja i innowacje” i jest ściśle powiązany z Europejskim Rokiem Umiejętności. Wyróżniono łącznie 93 projekty z 32 krajów europejskich. W tegorocznej edycji Europejska Nagroda za Innowacyjne Nauczanie wyróżniła 14 wybitnych projektów edukacyjnych w kategorii prezentujących współczesne podejścia do nauczania i uczenia się stosowane przez wychowawców w żłobkach i nauczycieli w przedszkolach/oddziałach przedszkolnych.

      Projekt Erasmus+ „Trudne tematy w dobrej zabawie – wychowanie ku przyszłości”, którego realizację rozpoczęło Publiczne Przedszkole nr 7 im. Pszczółki Mai w Pile, a zakończyła Szkoła Podstawowa nr 2 im Olimpijczyków Polskich w Pile /oddziały przedszkolne/ został doceniony przez Komisję Europejską.

      Sama nominacja projektu do Nagrody European Innovative Teaching Award (EITA) w 2023 roku była dla nauczycieli wyrazem uznania dla ich pomysłów na edukację małego dziecka. Bycie laureatem to nobilitacja nauczycieli pracujących w oddziałach przedszkolnych, naszej szkoły i miasta. Jest też olbrzymią motywacją do dalszej pracy i zobowiązaniem, by dalej próbować, tworzyć i wnosić to co najlepsze w rozwój zawodu nauczyciela oraz edukacji małego dziecka.

      Listę laureatów Europejskiej Nagrody za Innowacyjne Nauczanie w 2023 r. można zobaczyć wchodząc w link: 

      https://innovative-teaching-award.ec.europa.eu/projects_en?f%5B0%5D=project_categories_project_category%3A1&f%5B1%5D=project_s_year_project_year%3A7

      Koordynator i autor projektu, pani Lidia Wójciak, została zaproszona do Brukseli, gdzie w dniach 23-24 listopada 2023 r., będzie reprezentowała projekt podczas europejskiego wydarzenia kulturalnego, jakim jest European Innovative Teaching Award Event.

       

      Autor: Lidia Wójciak

     • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile z nominacją do Europejskiej Nagrody za innowacyjność w nauczaniu – Erasmus+ 2023 w kategorii: edukacja wczesnoszkolna

     • Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, z przyjemnością informuje, że zespół nauczycieli, który w imieniu Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile  (dawniej : Publiczne Przedszkole nr 7 im. Pszczółki Mai w Pile) zrealizował projekt „Trudne tematy w dobrej zabawie - wychowanie ku przyszłości.” na podstawie umowy finansowej o numerze  2019-1-PL01-KA201-064947, został nominowany do polskiej edycji Europejskiej Nagrody za innowacyjność w nauczaniu – Erasmus+ 2023 w kategorii: edukacja wczesnoszkolna.

      Nagroda European Innovative Teaching Award (Europejska Nagroda za innowacyjność w nauczaniu) jest przyznawana przez Komisję Europejską. Została ustanowiona Komunikatem w sprawie Europejskiego Obszaru Edukacji. Służy uhonorowaniu wyróżniających się praktyk dydaktycznych opracowanych w ramach programu Erasmus+ oraz wyrażeniu uznania dla pracy nauczycieli i szkół, którzy wnieśli wyjątkowy wkład w rozwój tego zawodu.

                                                                                                                       Koordynator i autor projektu Lidia Wójciak

       

      Zobacz nominacje w 2023 roku

     • Klasa III a z wizytą w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Pile

     • 14 września 2023 r. uczniowie klasy III a udali się na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Pile. Na początku pan strażak przypomniał numery alarmowe i okoliczności, w których można wezwać straż pożarną. Następnie dzieci mogły z bliska obejrzeć samochody i sprzęt gaśniczy. Zachwycały się wozem strażackim ze specjalnym podnośnikiem do akcji na dużych wysokościach. Z dużym entuzjazmem oglądały wnętrze wozu strażackiego i zakładały hełmy. W trakcie rozmowy dowiedziały się o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaków. Dzieci na pewno zapamiętają, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia pożarem i będą wiedziały, do kogo mają zwrócić się o pomoc. Dziękując strażakowi za poświęcony im czas z radością cała klasa robiła sobie z nim zdjęcia.