• Uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta 2022”

          • Zachęceni powodzeniem ubiegłorocznej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki, uczniowie klasy 8f, wzięli udział w tegorocznej edycji przedsięwzięcia #SzkołaPamięta. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca i regionu.

            Uczniowie klasy 8f udali się zatem na spacer po najbliższej okolicy, w celu odwiedzenia miejsc ważnych dla naszej ojczyzny oraz  lokalnej społeczności. Pierwszy przystanek zrobiliśmy przy pomniku poświęconym bohaterom Powstania Warszawskiego, gdzie na chwilę zadumaliśmy się nad losem młodych ludzi, którzy w momencie wybuchu powstania często byli niewiele od nas starsi, a bez wahania oddali swe życie w obronie ukochanego miasta i kraju. Następnie skierowaliśmy swe kroki pod pomnik kardynała Ignacego Jeża, wielkiego patrioty i orędownika polsko-niemieckiego pojednania. Kolejnym punktem naszej wędrówki tropami wielkich pilan było miejsce, gdzie przed 120 laty urodziła się Elfriede Alice Kuhr (znana jako Jo Mihaly), wybitna tancerka, działaczka społeczna i pacyfistka, a przde wszystkim autorka najsłynieszego dziecięcego dziennika z okresu I wojny światowej. Na naszej trasie nie mogło zabraknąć krótkiego przystanku przy Ławeczce Staszica oraz domu, w którym urodziła się siostra Tekla Anna Budnowska  - pilanka o wielkim sercu, która w czasie II wojny światowej uratowała 24 żydowskich sierot. Za ten czyn Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie pośmiertnie uhonorował ją Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

          • Klasa 8f z wizytą w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra

          • 2 grudnia 2022r.  klasa 8f  wyruszyła do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, gdzie podczas interesujących warsztatów poznawała tajniki fauny i flory najbliższej okolicy oraz badała czystość wody.

            Na wszystkie pytania dociekliwych badaczy przyrody odpowiadała pracownica Nadleśnictwa Zdrojowa Góra – p. Anna Kałka.

            Wiedzę o światowych zasobach wody  przybliżył nam film dokumentalny z udziałem znanego dziennikarza Wojciecha Cejrowskiego. Wody w znacznej części pokrywają Ziemię. Hydrosfera, będąca powłoką ziemską, składa się z wód powierzchniowych – oceanów, mórz, rzek, jezior, bagien – oraz z wód podziemnych, źródłem których są  opady atmosferyczne i lodowce. Wydawać by  się więc mogło, że wody na świecie mamy pod dostatkiem. Szczególnie w krajach, gdzie jest ogólnie dostępna, problem deficytu wody wydaje się być niezauważaln - mamy ją na wyciągnięcie ręki w nieograniczonych ilościach. Jak na tle świata wygląda sytuacja Polski? Jak się okazuje, jesteśmy w grupie państw, którym grozi deficyt wody. Zależność od klimatu, ograniczona ilość wody pitnej i wzrastające zanieczyszczenie wód, zagrażają dostępności wody w przyszłości i sprawiają, że cena za nią już dziś jest wysoka. Stan gospodarki wodnej bije na alarm, uświadamiając zarazem znaczenie edukacji społeczeństwa z zakresu ochrony środowiska.

            Po przyswojeniu dużej porcji wiedzy, przyszedł czas na zajęcia praktyczne – zostaliśmy podzieleni na grupy i przy pomocy różnych odczynników badaliśmy czystość wody. Następnie przyszedł czas na obserwacje mikroskopowe.

            Po ciężkiej całotygodniowej pracy – w pełni zasłużyliśmy na relaks i odpoczynek – samodzielnie upieczone na ognisku kiełbaski smakowały wybornie!

            Zajęcia w zaprzyjaźnionym Nadleśnictwie Zdrojowa Góra tradycyjnie  pozostawiły niedosyt  i stąd  już dzisiaj wiemy,  że jeszcze tam wrócimy!

          • UCZTA NA OLIMPIE!

          • Uczniowie klasy 5b udowodnili, że mają talent aktorski i 25 listopada  zaprezentowali przedstawienie w ramach projektu Klasa-Klasie pt. Uczta na Olimpie dla uczniów klasy 5c i 5e oraz 7b. Przenieśliśmy się do starożytnej Grecji, a konkretnie na Olimp, gdzie spotkaliśmy ucztujących bogów. Mieliśmy okazję poznać tych najważniejszych, z Zeusem i Herą na czele. Każdy z bogów miał charakterystyczny dla siebie atrybut oraz strój nawiązujący do greckich tunik. Bogowie nie zgodzili się co prawda poczęstować śmiertelników ambrozją, ale z chęcią podzielili się owocami.

            Było dużo śmiechu i dobrej zabawy, jak to bywało dawniej na Olimpie.

          • Poetycka jesień - "Oda do ziemniaka"

          • 24 listopada odbyło się podsumowanie Miejskiego Konkursu Poetyckiego, którego tematem była oda do ziemniaka – „Ziemniaku! Ty jesteś jak zdrowie”.  

            Celem konkursu było zachęcenie uczniów do aktywności twórczej, rozwijanie umiejętności językowych, rozbudzenie wrażliwości na piękno poetyckich form wyrazu. Organizatorem konkursu był Tarpil . Obrady jury były burzliwe, ale w końcu udało się wskazać najlepszych
            z najlepszych. Uczniowie naszej szkoły wykazali się oryginalnością i zajęli najwyższe miejsca:

            I miejsce – Miłosz Wiśniewski z klasy 4c

            II miejsce – Piotr Wawszkiewicz-Prus z klasy 5d

            Wszyscy nagrodzeni na targowisku pilskim wyrecytowali swój wiersz o ziemniaku, co umiliło mieszkańcom  robienie zakupów.

            2 grudnia w szkolnej bibliotece, Miłosz i Piotr podzielili się swoimi uwagami i wskazówkami na temat pisania ody oraz zaprezentowali swoją twórczość przed uczniami klasy 4c.
            W efekcie powstały prace plastyczne, które są interpretacją napisanych przez Miłosza i Piotra wierszy.

            Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów pisarskich!

          • Występ naszych uczniów w Domu Pomocy Społecznej w Pile

          • W listopadzie uczniowie naszej szkoły gościli w Domu Pomocy Społecznej w Pile, gdzie zaprezentowali przedstawienie patriotyczne „Polska droga do niepodległości”. Program składał się z tematycznych wierszy oraz pieśni. Oprawa muzyczna nawiązywała do historii zaborów i walki za niepodległość Ojczyzny. Uczniowie przedstawili również współczesne pieśni patriotyczne.

            Program spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem. Zgromadzeni pensjonariusze wraz z młodzieżą śpiewali pieśni patriotyczne. W przedstawieniu wzięli udział uczniowie ze szkolnego koła teatralnego Epilog i zespołu wokalnego Nutki. Program przygotowany został według scenariusza i pod kierunkiem:  p. Sławomiry Smolarskiej i p. Reginy Wojnickiej.