• „ Pod osłoną pierwszej gwiazdy”

     • 1 grudnia 2022 r. uczniowie klasy 4a odbyli wizytę w Muzeum Okręgowym w Pile. Celem odwiedzin był udział w warsztatach bożonarodzeniowych oraz zwiedzanie wystawy zatytułowanej „Pod osłoną pierwszej gwiazdy”.

      Podczas udziału w warsztatach uczniowie mieli okazję wykonania samodzielnie kartki świątecznej, papierowej bombki oraz papierowego renifera. Wszystkie prace wykonywali z niezwykłą starannością, pracowali wytrwale i z pasją według wytycznych pań prowadzących.

      Po warsztatach dzieci miały możliwość obejrzenia wystawy szopek bożenarodzeniowych różnych kultur. Zaprezentowany został zbiór kilkudziesięciu świątecznych scenek, wykonanych z różnych, niezwykłych materiałów. Uczniowie byli nimi zachwyceni, każdy z nich znalazł taką, która trafiła w jego gusta.

      Klasa 4a jako pierwsza w naszej szkole przetarła szlaki udziału w tych warsztatach. Pozostałe klasy czwarte również zamierzają wziąć udział w tych spotkaniach.
      Na pewno warto.

                                                                                                           Sylwia Ciesielska

     • Zabawa andrzejkowa

     • „Andrzejkowo, zdrowo i kolorowo” pod takim hasłem uczniowie klas 1- 3 bawili się w swoich klasach w wigilię świętego Andrzeja.  Czas  wróżb, przypadający na noc z 29 na 30 listopada w dawnych czasach dotyczył tylko panien. Dlaczego jednak nie wykorzystać tego czasu do wspólnej zabawy całej klasy? To świetny moment, aby zacieśnić więzi koleżeńskie i przyjaźnie. Dzieci wspólnie przygotowały pyszne i zdrowe owocowe szaszłyki oraz sałatki. Samodzielnie również przyrządziły gofry. Kiedy już wszystko było gotowe, nadeszła pora na magię i czary. Przekłuwając papierowe serca, chłopcy i dziewczynki poznawali imię swojej przyszłej sympatii, a ustawiając buty jeden za drugim, mogli zobaczyć kto pierwszy założy rodzinę. Ukryte pod kubeczkami różne  przedmioty miały symbolizować ich zawodową przyszłość. Tradycyjne wróżby były tylko częścią zabawy. Obok nich pojawiły się wróżby interaktywne, przygotowane na platformie Genial.ly oraz Wordwall. Po wróżbach przyszedł czas na tańce i konkursy. Radość ze wspólnej zabawy i uśmiechy dzieci pokazały, że spotkanie andrzejkowe było bardzo udane. Wszyscy oczywiście wiedzieli, że wróżby to tylko zabawa i należy je  traktować z przymrużeniem oka.

     • Uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Szkoła pamięta 2022”

     • Zachęceni powodzeniem ubiegłorocznej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki, uczniowie klasy 8f, wzięli udział w tegorocznej edycji przedsięwzięcia #SzkołaPamięta. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca i regionu.

      Uczniowie klasy 8f udali się zatem na spacer po najbliższej okolicy, w celu odwiedzenia miejsc ważnych dla naszej ojczyzny oraz  lokalnej społeczności. Pierwszy przystanek zrobiliśmy przy pomniku poświęconym bohaterom Powstania Warszawskiego, gdzie na chwilę zadumaliśmy się nad losem młodych ludzi, którzy w momencie wybuchu powstania często byli niewiele od nas starsi, a bez wahania oddali swe życie w obronie ukochanego miasta i kraju. Następnie skierowaliśmy swe kroki pod pomnik kardynała Ignacego Jeża, wielkiego patrioty i orędownika polsko-niemieckiego pojednania. Kolejnym punktem naszej wędrówki tropami wielkich pilan było miejsce, gdzie przed 120 laty urodziła się Elfriede Alice Kuhr (znana jako Jo Mihaly), wybitna tancerka, działaczka społeczna i pacyfistka, a przde wszystkim autorka najsłynieszego dziecięcego dziennika z okresu I wojny światowej. Na naszej trasie nie mogło zabraknąć krótkiego przystanku przy Ławeczce Staszica oraz domu, w którym urodziła się siostra Tekla Anna Budnowska  - pilanka o wielkim sercu, która w czasie II wojny światowej uratowała 24 żydowskich sierot. Za ten czyn Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie pośmiertnie uhonorował ją Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

     • Klasa 8f z wizytą w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra

     • 2 grudnia 2022r.  klasa 8f  wyruszyła do Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, gdzie podczas interesujących warsztatów poznawała tajniki fauny i flory najbliższej okolicy oraz badała czystość wody.

      Na wszystkie pytania dociekliwych badaczy przyrody odpowiadała pracownica Nadleśnictwa Zdrojowa Góra – p. Anna Kałka.

      Wiedzę o światowych zasobach wody  przybliżył nam film dokumentalny z udziałem znanego dziennikarza Wojciecha Cejrowskiego. Wody w znacznej części pokrywają Ziemię. Hydrosfera, będąca powłoką ziemską, składa się z wód powierzchniowych – oceanów, mórz, rzek, jezior, bagien – oraz z wód podziemnych, źródłem których są  opady atmosferyczne i lodowce. Wydawać by  się więc mogło, że wody na świecie mamy pod dostatkiem. Szczególnie w krajach, gdzie jest ogólnie dostępna, problem deficytu wody wydaje się być niezauważaln - mamy ją na wyciągnięcie ręki w nieograniczonych ilościach. Jak na tle świata wygląda sytuacja Polski? Jak się okazuje, jesteśmy w grupie państw, którym grozi deficyt wody. Zależność od klimatu, ograniczona ilość wody pitnej i wzrastające zanieczyszczenie wód, zagrażają dostępności wody w przyszłości i sprawiają, że cena za nią już dziś jest wysoka. Stan gospodarki wodnej bije na alarm, uświadamiając zarazem znaczenie edukacji społeczeństwa z zakresu ochrony środowiska.

      Po przyswojeniu dużej porcji wiedzy, przyszedł czas na zajęcia praktyczne – zostaliśmy podzieleni na grupy i przy pomocy różnych odczynników badaliśmy czystość wody. Następnie przyszedł czas na obserwacje mikroskopowe.

      Po ciężkiej całotygodniowej pracy – w pełni zasłużyliśmy na relaks i odpoczynek – samodzielnie upieczone na ognisku kiełbaski smakowały wybornie!

      Zajęcia w zaprzyjaźnionym Nadleśnictwie Zdrojowa Góra tradycyjnie  pozostawiły niedosyt  i stąd  już dzisiaj wiemy,  że jeszcze tam wrócimy!

     • UCZTA NA OLIMPIE!

     • Uczniowie klasy 5b udowodnili, że mają talent aktorski i 25 listopada  zaprezentowali przedstawienie w ramach projektu Klasa-Klasie pt. Uczta na Olimpie dla uczniów klasy 5c i 5e oraz 7b. Przenieśliśmy się do starożytnej Grecji, a konkretnie na Olimp, gdzie spotkaliśmy ucztujących bogów. Mieliśmy okazję poznać tych najważniejszych, z Zeusem i Herą na czele. Każdy z bogów miał charakterystyczny dla siebie atrybut oraz strój nawiązujący do greckich tunik. Bogowie nie zgodzili się co prawda poczęstować śmiertelników ambrozją, ale z chęcią podzielili się owocami.

      Było dużo śmiechu i dobrej zabawy, jak to bywało dawniej na Olimpie.