• Привіт!

     • Z myślą o nowych uczniach z Ukrainy, Samorząd Uczniowski oraz Samorządzik wyszły z inicjatywą nauki podstawowych wyrazów i zwrotów w języku ukraińskim. Było to szczególne wydarzenie, bo to koleżanki ze szkolnej ławki - native speakerki: Diana Kovalova i Anna Borysova z klasy 7b zgodziły się poprowadzić lekcję.  My dzielnie powtarzaliśmy podstawowe zwroty - a nie były łatwe! Szczególnie trudne było zrozumienie nowego, innego alfabetu.Takie doświadczenie pozwoliło nam nie tylko przygotować się na przywitanie nowych uczniów, ale również lepiej zrozumieć trudności obcokrajowców zaczynających naukę nowego języka. Miło było się integrować - w lekcji języka ukraińskiego wzięło udział  kilkoro uczniów z klas 1-3, 4-8  nasze opiekunki SU, Samorządziku, jak również pani wicedyrektor.
      Wspólnymi siłami zadbamy o to, aby wszyscy w naszej szkole czuli się dobrze  a przy odrobinie pozytywnego myślenia i zaangażowania możemy zrobić wiele dobrego.

                                                                                                                                    До побачення!

     • Woda i wiosna

     •          21 marca 2022 r. obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, natomiast 22 marca jest Światowy Dzień Wody. To podwójne święto, stąd na zaproszenie Szkolnego Bractwa Uczniowskiego ,,12 prac Herkulesa’’ ze Szkoły Podstawowej nr2 w Pile przyjechał do nas popularny prezenter pogody Pan Tomasz Zubilewicz.  Podczas spotkania gość odwoływał się do bogato udokumentowanego dorobku naukowego, z którego jasno wynika, że klimat sukcesywnie się ociepla. Za główną przyczynę takiego stanu rzeczy odpowiada ekspansywna działalność przemysłowa.

               „Dobre Klimaty w Pile” -  to było hasło przewodnie spotkania z młodzieżą . Nasz gość przyznał, że zanim został prezenterem pogody, przez 12 lat pracował jako nauczyciel geografii. Ponadto dał poznać jako popularyzator odnawialnych źródeł energii i proekologicznych zachowań. Pan Zubilewicz mówił głównie o zmianach klimatu i konieczności przeciwdziałania wzrostowi temperatur. Gazy z kominów fabryk zostają
      w atmosferze ziemskiej. Przez to klimat staje się coraz cieplejszy. Wielu naukowców od dawna alarmuje, że coś trzeba z tym zrobić, bo inaczej czeka nas zagłada. Gość pokazał statystyki pogodowe dla Polski. Wynika z nich, że roczna średnia temperatur w kraju stale rośnie. Klimat w Polsce będzie się zmieniał coraz szybciej, a pory roku, do jakich się przyzwyczailiśmy, zanikną. Pan Zubilewicz opowiadał też o tym, jak w dzieciństwie połknął bakcyla geografii i jak finalnie trafił do TVN. Dla uczniów była to nie tylko proekologiczna lekcja, ale też nauka wiary w siebie. Popularny prezenter podkreślał, aby się nie poddawać
      i dążyć do spełniania marzeń.

                  Pierwszy dzień wiosny świętowaliśmy aktywnie i wesoło. Połączyliśmy to z obchodami Dnia Wody. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w quizach, które wzbogacały ich wiedzę o wodzie, oglądali filmy, prezentacje, brali udział w grze terenowej ,,Woda nas uwodzi’’. Celem obchodów Światowego Dnia Wody było: poznanie znaczenia wody dla człowieka, zwierząt, roślin.  Ponadto przypomnienie zasad jej oszczędzania i uzmysłowienie dzieciom faktu, iż zasoby wody pitnej na Ziemi są ograniczone. Poważne tematy i ważne przesłanie pozostanie z nami.

                   Jednocześnie, w tym dniu nie mogło zabraknąć radości z prostego faktu, że wszystko budzi się do życia. Uczniowie przybierali wiosennymi akcentami drzwi swoich klas, szykowali kolorowe przebrania, Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najlepsze wiosenne przebranie. Zabawy związane z nadejściem wiosny i Światowego Dnia Wody były świetną rozrywką i pomimo, że nieoficjalną nazwą tego dnia jest dzień wagarowicza,  uczniowie pojawili się w szkole z uśmiechem na twarzach. Powitaliśmy porę roku, w której wszystko budzi się do życia.

     • Solidarni z Ukrainą

     • 2 marca 2022 r.  rozpoczęliśmy zbiórkę dla ofiar wojny i uchodźców z Ukrainy. W obliczu tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, osobistych dramatów ludzi chcieliśmy realnie wesprzeć tych, co dosłownie w jednej chwili stracili wszystko. Do 11 marca 2022 r. zbieraliśmy: żywność, artykuły chemiczne, koce, kubki termiczne, termosy, materiały opatrunkowe i leki przeciwbólowe. Zapełnione posortowanymi produktami kartony, na bieżąco trafiały do Banku Żywności w Pile. Część rzeczy bezpośrednio trafiła do uchodźców, gdyż  nasza uczniowska społeczność powiększa się. Zbiórka przerosła nasze oczekiwania, dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele przynieśli mnóstwo artykułów potrzebnych naszym sąsiadom. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym za otwarte serca i empatię. Nie kończymy akcji, zbieramy siły, weryfikujemy potrzeby tych, którym udało się wyrwać z wojennego piekła i od 22 marca 2022 r. ruszymy z nową energią, by pomóc tak, jak potrafimy.