• Wysokość i głośność dźwięku

     • Zajęcia rozpoczęły się od dyskusji na temat tego w jaki sposób wydobywa się dźwięk z instrumentu np. gitary, czy też bębna. Z dyskusji wyniknął właściwy wniosek, że instrumenty muzyczne wprawiają ciało w drganie i może to być np. struna, czy też membrana. Następnie nauczyciel zapytał uczniów, czy dźwięk można zobaczyć bądź, czy da się go narysować? Prowadzący zajęcia wyjaśnił uczniom, że dźwięk można zobaczyć na oscyloskopie za pomocą fali. Następnie uruchomił aplikację i zmieniając wysokość i głośność dźwięku jaki wydaje robot i poprosił uczniów o zaobserwowanie zmian jakie zachodzą na wyświetlonym wykresie. Wyjaśnił również uczniom, czym jest amplituda i częstotliwość i poprosił o wywnioskowanie, jak zmiana głośności i wysokości dźwięku wpływa na zmiany amplitudy i częstotliwości. Na koniec zajęć nauczyciel zapytał uczniów, kiedy dźwięk staje się nieprzyjemny i uciążliwy, a także wyjaśnił czym są infradźwięki i ultradźwięki. Uczniowie mieli również możliwość dowiedzieć się, czym jest echolokacja oraz co to jest ultrasonograf.

     • Praca, moc, energia

     • Kolejne zajęcia nasi Super Koderzy rozpoczęli od rozważań nad tym, kiedy w życiu codziennym mówimy, że wykonujemy pracę? Po zakończonych rozważaniach, wprowadzeniu pojęcia, wzoru i jednostki pracy przez nauczyciela zadaniem jednego z uczniów było zmierzyć za pomocą siłomierza, z jaką siłą będzie pracował robot, inny uczeń musiał zmierzyć jego drogę. Ćwiczenie uczniowie powtarzali kilkukrotnie, gdyż nauczyciel zmieniał prędkość poruszania się robota. Uzyskane wyniki pomiarów uczniowie wykorzystali do obliczania pracy mechanicznej i mocy. Na koniec zajęć nauczyciel przytoczył uczniom ciekawostki na temat Jamesa Joula oraz Jamesa Watta.

     • Konkurs na Blurba

     • Na przełomie marca i kwietnia biblioteka zorganizowała dla uczniów klas IV – VIII szkolny Konkurs na Blurba. Głównym celem konkursu było rozwijanie kreatywności, wyobraźni i zainteresowań czytelniczych uczniów oraz promowanie ich twórczości. Zadaniem uczestnika było samodzielne napisanie blurba (notka reklamowa, rekomendacja lub krótkie streszczenie utworu, umieszczane najczęściej na tylnej stronie okładki lub obwoluty książki) do wybranej przez siebie książki.

      Komisja konkursowa przyznała:

      ● w kategorii klas IV - VI

      I miejsce – Emilii Malinowskiej z klasy IV B

      II miejsce – Annie Górce z klasy VI E

      III miejsce – Martynie Szulc z klasy V B

      wyróżnienie – Gabrieli Majcher z klasy IV B

      ● w kategorii klas VII – VIII

      I miejsce – Dominice Ratce z klasy VIII D

      II miejsce – Weronice Bogdańskiej z klasy VII B.

      Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

     • Analizujemy wykresy

     • Zajęcia rozpoczęliśmy od zaobserwowania wykresu, który generował się podczas ruchu robota. Na ekranie widoczny był wykres zależności prędkości od czasu. Na jego podstawie zadaniem uczniów było obliczyć przyspieszenie robota oraz drogę. Następnie uczniowie ćwiczyli wykonywanie wykresu. Nauczyciel wybrał jeden z ruchów i uruchomił Photona, natomiast na rzutniku wyświetlona została tabela z wartościami drogi, czasu i prędkości, a zadaniem uczniów było narysować wykres zależności drogi od czasu oraz prędkości od czasu. Na koniec uczniowie analizowali narysowany wykres z ruchem robota. Na podsumowanie zajęć uczniowie próbowali przedstawić swoją drogę do szkoły przy pomocy wykresu drogi od czasu. Wraz z nauczycielem wspólnie ustalili jakie dane są do tego potrzebne i jak je uzyskać.

     • Kolejny sukces naszych sportowców!

     • FINAŁ MISTRZOSTW WIELKOPOLSKI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W SIATKÓWCE DZIEWCZĄT ROK SZKOLNY 2022/2023

      Finał Mistrzostw Wielkopolski Szkół Podstawowych w siatkówce dziewcząt rozegrano w hali Arena przy Zespole Szkół nr 9 ul. Pr St. Wyszyńskiego 22-24 w Kalisz.

      Otwarcia Finału dokonała dyrektor Zespołu Szkół nr 9 w Kaliszu.

      W turnieju wzięły udział 4 najlepsze drużyny szkolne z Wielkopolski.

      SP 24 KALISZ

      SP 2 PIŁA

      SP 5 GOSTYŃ

      SP SMS M. GORTATA POZNAŃ

      Poziom turnieju był bardzo wyrównany. Umiejętności młodych siatkarek, z których wiele to członkinie kadr wojewódzkich były bardzo wysokie. Mecze były bardzo zacięte a dziewczęta walczyły dokładnie o każdą piłkę.

      Nasz zespół rozegrał w finałowym turnieju dwa spotkania. Pierwsze spotkanie o awans do gry o pierwsze miejsce przegrał 2-1 z SP 5 Gostyń. Drugi mecz to gra o brązowy medal Mistrzostw Województwa Wielkopolskiego w piłce siatkowej dziewcząt. Mecz pomiędzy SP 2 Piła a SP SMS Poznań zakończył się naszym sukcesem 2-0.  

      Na uroczystości zakończenia turnieju zawodniczki otrzymały medale i grawertony. Wśród udekorowanych zawodniczek z tytułem „Najlepsza zawodniczka drużyny” znalazła się nasza uczennica Julia Grochowicka.

      Reprezentacja naszej szkoły składała się z uczennic klasy sportowej 8a:

      1.  Gniot Julia

      2. Grochowicka Julia

      3. Kasińska Natalia

      4. Lewandowska Maja

      5. Nowak Zuzanna

      6. Pawełczak Karolina

      7. Popielec Zuzanna

      8. Przewoźniak Barbara

      9. Sowalska Gabriela

      10. Wodara Zofia

      Dziewczętom dziękujemy za ambitną walkę do ostatniej piłki!