• Z „wizytą” u Stanisława Staszica

     • Dnia 16 stycznia 2023 r. Koło Miłośników Kultury wraz z Panią Ewą Semanicką odwiedziło Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Podczas zwiedzania mogliśmy zobaczyć odnowione wnętrze budynku oraz całkiem nową wystawę.

      Piękna galeria przedstawiała dawne czasy, w których żył Stanisław Staszic, a oprowadzał nas po niej przewodnik z muzeum. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób mieszkał Staszic, czym się zajmował, kim był i jak wiele zrobił dla kraju. Na  ekspozycjach zobaczyliśmy m.in. stare ryciny z tamtych czasów, notatki Staszica, niedawno uzyskany autoportret namalowany olejem na płótnie oraz małą reprodukcję pomnika Mikołaja Kopernika. Skorzystaliśmy z szeregu nowości, które obecnie znajdują się w  muzeum – np.: wysłuchaliśmy, korzystając ze  słuchawek, opisu obrazu, obejrzeliśmy wirtualną mapę podróży Staszica.

      Następnie zeszliśmy do piwnicy, gdzie znajdowała się wystawa czasowa. Tam, zaś mogliśmy zapoznać się z kreatywnością i talentem plastycznym młodych ludzi. Były to prace, wykonane różnymi technikami, ograniczone do wymiarów 10 x 10,  prezentowane podczas 12. Międzynarodowego Biennale Miniatury 2022

      Na sam koniec przeprowadziliśmy krótką rozmowę na temat naszych wrażeń z pracownikami muzeum i umieściliśmy swój wpis w Księdze pamiątkowej

      Całe spotkanie sprawiło nam wiele radości. Oby więcej takich „podróży”.

       

      Autor tekstu:

      Nikola Wersocka 8D

     • Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „NIEZWYKŁE, ZAMYŚLONE ANIOŁY”

     • Tegoroczna  XVI  już edycja  Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „NIEZWYKŁE, ZAMYŚLONE ANIOŁY” została rozstrzygnięta. W konkursie udział wzięło ośmiu młodych artystów z trzech pilskich szkół podstawowych: SP 3, SP11 i SP 2.

      Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowań plastycznych, dającą radość dzieciom i młodzieży a także zachęcanie młodych twórców do wyrażania siebie poprzez sztukę. Przedmiotem konkursu była praca plastyczna przedstawiająca własną wizję NIEZWYKŁEGO, ZAMYŚLONEGO ANIOŁA wykonanego na drewnianym podłożu. Konkurs zorganizowany został dla dwóch grup wiekowych: klasy IV-VI i klasy VII-VIII.

      A oto wyniki „anielskiej rywalizacji”:

      KLASY  IV-VI

      I miejsce MARIA SPYCHALSKA SP 11 „Galaxyna” i EMILIA MALINOWSKA SP 2 „Zaczytany Anioł”                                                                                                                                     

      II miejsce    AMELIA SOKOŁOWSKA   SP 3 „Królowa Aniołów” i IZABELA FORTUNIAK SP2 „Lawendowy Anioł”

      III miejsce ZOFIA ROGALSKA SP2  „Świąteczny Anioł”

       

      KLASY VII-VIII

      WYRÓŻNIENIE:  NATASZA PAWLACZYK   SP 11  „Niebiański Anioł”

           Wszystkim uczestnikom-szkolnym artystom DZIĘKUJEMY, laureatom GRATULUJEMY. PRACE MOŻNA OGLĄDAĆ NA WYSTAWIE W SP 2,  w sali 115 (budynek nr2, przy ulicy Bydgoskiej 23).

           Osobne podziękowanie składam na ręce koleżanek-nauczycielek plastyki, które wspaniale przygotowały swoich podopiecznych artystów pani Sławomirze Smolarskiej (SP3) i pani Małgorzacie  Barteckiej (11). Bez Waszej pracy nie byłoby takiej wspaniałej rywalizacji.         

       

                                                                                            Sławomira Lewińska-nauczyciel plastyki SP2