16 maja 2022 r. uczniowie klasy 7f i 8d wraz z opiekunkami pp. Joanną Ficerman, Zofią Skwarek i A. Wrzeszcz, wyruszyli pociągiem na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Po przybyciu szybko pomknęliśmy tramwajem do miejsca zakwaterowania, zostawiliśmy bagaże i ruszyliśmy w miasto! Najpierw spacer na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie obejrzeliśmy zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz Pomnik Marszałka Piłsudskiego. Następnie przejechaliśmy metrem (dla niektórych z nas to pierwsze doświadczenie z kolejką podziemną) do Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym mogliśmy poczuć się, jak prawdziwi powstańcy i zrozumieć, co czuli młodzi ludzie walczący o ojczyznę w tamtych czasach. Po emocjonującym zwiedzaniu, obejrzeniu filmu „Miasto ruin”, wizycie na tarasie widokowym muzeum, przeszliśmy do Parku Wolności, by z bliska przyjrzeć się Murowi Pamięci, gdzie na granitowych płytach zostały wyryte nazwiska poległych Powstańców. W centralnej części zawieszono dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi - dowódcy Powstania Warszawskiego, który odzywa się podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania.
Z muzeum udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, aby z 30 piętra podziwiać piękną panoramę miasta. Po dniu pełnym wrażeń, wciąż było nam mało, więc po kolacji wybraliśmy się na wieczorny spacer po najbliższej okolicy – zobaczyliśmy m.in. Kolumnę Zygmunta, Pałac Prezydencki oraz Kościół św. Krzyża.
Następnego dnia zwiedziliśmy wypełnioną wspaniałymi dziełami sztuki oficjalną rezydencję krółów, czyli Zamek Królewski (Apartamenty Królewskie i Sale Sejmowe) a następnie pomknęliśmy do letniej rezydencji króla Stanisława Augusta - Łazienek. Tam, spacerując alejkami historycznego parku i podziwiając klasycystyczne zabytki, mogliśmy zauważyć rozbrykane wiewiórki oraz nawołujące skrzekliwym głosem pawie. Jeszcze tylko pamiątkowa fotografia przed Pomnikiem Fryderyka Chopina i mogliśmy rzucić okiem na Belweder i gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przejechaliśmy metrem do Centrum Nauki Kopernik, gdzie spędziliśmy czas „naukowo”, sprawdzając działanie urządzeń na wszystkich dostępnych stanowiskach. Wieczorem, tradycyjnie, udaliśmy się na spacer, tym razem naszym celem było dotarcie na Podwale pod Pomnik Małego Powstańca oraz Rynek Starego Miasta ze słynną Warszawską Syrenką.
Ostatni dzień zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W symbolicznym miejscu, w centrum Warszawy, w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto - poznaliśmy ślady pierwszego osadnictwa Żydów w średniowiecznej Polsce. Przespacerowaliśmy się przedwojenną żydowską ulicą, na której przenikały się dwie kultury, trafić do warszawskiego getta z czasów II wojny światowej i w końcu znaleźć się w okresie powojennym. Nie zapomnieliśmy obejrzeć znajdującego się przed Muzeum Pomnika Bohaterów Getta, przed którym w 1970 roku w historycznym geście ukląkł kanclerz RFN Willi Brandt a wydarzenie uznano za symboliczne przeprosiny Niemiec za zbrodnie Holocaustu. Zwieńczeniem naszej wycieczki, była wizyta w Muzeum Narodowym, jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Zbiory Muzeum liczą około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Szczególnie spodobały nam się sale z dziełami najwybitniejszych polskich malarzy – Jana Matejki (chyba nie ma osoby, na której „Bitwa pod Grunwaldem” nie zrobiła wrażenia!), Malczewskiego, Wyspiańskiego, Mehoffera oraz dział starożytny, poświęcony odkryciu miasta Faras przez profesora Michałowskiego.
Program wyjazdu był bardzo bogaty, każdy dzień był dokładnie i bardzo starannie zaplanowany. Nie było czasu na nudę!