• SPOTKANIE Z PANEM MARCINEM PRUSEM

• W dniu 26.10.2023 r. gościliśmy w naszej szkole Pana Marcina Prusa, 97- krotnego reprezentanta Polski w piłce siatkowej, MVP Mistrzostw Świata Juniorów w Bahrajnie, 4- krotnego Mistrza Polski. Pan Marcin, pedagog i psycholog sportu jest Ambasadorem Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, w których prowadzi warsztaty dla uczestników Projektu.
            W spotkaniu wzięło udział blisko 200. uczniów podzielonych na dwie grupy, młodszą (kl. III-IV) oraz starszą (kl. V-VII). Tematyka obejmowała nie tylko zagadnienia czysto sportowe, ale dotykała również problemów dzieci i młodzieży oraz zagrożeń obecnych czasów. Uczniowie oraz nauczyciele aktywnie uczestniczyli w zajęciach, przeprowadzonych w przystępny i obrazowy sposób z dużą dawką humoru. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli możliwość pozyskania autografu mistrza oraz zrobienia pamiątkowej fotografii.

Panie Marcinie dziękujemy i czekamy na kolejne warsztaty.

• Jaki gaz rozświetlał dawniej miasta? - czyli energia gazowa na zajęciach projektowych "Być jak Ignacy"

• Podczas dzisiejszych zajęć dowiedzieliśmy się, że bąbelki widziane w wodzie gazowanej to dwutlenek węgla. Naszym zadaniem było wyprodukowanie tego gazu z sody oczyszczonej i octu. Ponieważ jest to substancja bezwonna i bezbarwna nie mogliśmy jej zobaczyć. Jednak postanowiliśmy sprawdzić jej obecność umieszczając nad nią nadmuchany powietrzem woreczek. Okazało się, że zrobiony przez nas balonik lewitował! Dowiedzieliśmy się, że było to możliwe, ponieważ produkt reakcji sody oczyszczonej i octu jest 1,5 razy cięższy od powietrza. W drugiej części zajęć oglądaliśmy film na temat gazu ziemnego. W Polsce wydobywano go wraz ze złożami ropy naftowej w kopalni założonej przez wielkiego Polaka Ignacego Łukasiewicza w miejscowości Bóbrka. Gaz ziemny jest niezwykle ważny, ponieważ służy do ogrzewania mieszkań i budynków, stanowi paliwo w kuchenkach, czy zasilania pojazdów.

• Dym i para - czyli maszyny parowe na zajęciach projektowych - "Być jak Ignacy"

• Podczas zajęć dowiedzieliśmy się jak działają maszyny parowe. Doświadczenie z butelkami umieszczonymi w gorącej i zimnej wodzie pokazało nam, że ciepłe powietrze ma wielką moc. Postanowiliśmy to sprawdzić wykonując model silnika parowego. W tym celu wykorzystaliśmy puszki po napojach. Na skutek podgrzania cieczy w puszcze powstawała różnica ciśnień między naczyniem i jego otoczeniem.  Efektem tego był wyrzut gorącej pary, która wprawiała pojemnik w ruch. Identyczne zjawisko wykorzystano do budowy silnika parowego stosowanego do zasilania urządzeń i maszyn na statkach, czy w lokomotywach. Wykonane doświadczenia nie tylko poszerzyły naszą wiedzę historyczną, ale również zwróciły uwagę na problemy związane z energią i środowiskiem naturalnym.

• „Pilskie czwartki lekkoatletyczne” – podsumowanie

• 19 października br. w Młodzieżowym Domu Kultury Iskra w Pile odbyło się podsumowanie XXVII edycji realizacji Projektu „Pilskie czwartki lekkoatletyczne dla dzieci i młodzieży Powiatu Pilskiego i miasta Piły.”

W wyniku analizy osiągnięć sportowych uczniów SP2 w ramach czwartków lekkoatletycznych nasza szkoła zajęła zaszczytne III miejsce w klasyfikacji szkół podstawowych miasta Piły. Szkołę w czwartkach lekkoatletycznych reprezentowały: Weronika Bogdańska, Izabela Fortuniak, Sandra Michalak, Oliwia Skwarek, Gabriela Majcher, Alicja Gniot, Maja Ciemięga i Zuzanna Hryckiewicz.

Bardzo duże znaczenie dla tak wysokiej pozycji szkoły w rankingu pilskich szkół miał sukces uczennicy klasy 8b - Weroniki Bogdańskiej, która podczas XIX Ogólnopolskiego Finału Czwartków LA zdobyła złoty medal w biegu na 300 m .Należy także dodać ,że Weronika obroniła trzeci raz z rzędu tytuł najlepszej  biegaczki na 300 m w swojej kategorii wiekowej.

• WARSZTATY AKROBATYCZNE CAPOEIRA

• 17 października 2023 r. klasa 6d wraz z wychowawczynią p. Ewą Semanicką zamiast nauki szkolnej i tradycyjnych lekcji, wybrała  się na warsztaty akrobatyczne capoeira. Capoeira to brazylijska sztuka walki połączona z tańcem, w którym to ruchy powinny być płynne i rytmiczne.Instruktor prowadzący, to posiadacz zielonego pasa Marcin Chwalko - znany lokalnie, organizator zajęć zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W trakcie, gdy opowiadał nam o Brazylii, jej mieszkańcach oraz idei samych warsztatów, słychać było w tle muzykę pochodzącą z ich kraju.Na zajęciach, oprócz pokazów umiejętności instruktora, poznawaliśmy zarówno elementy samoobrony, jak i braliśmy czynny udział w tworzeniu tła muzycznego poprzez śpiewanie i wyklaskiwanie odpowiednich rytmów. Następnie całą grupą przeszliśmy do drugiej sali. Była tam mata akrobatyczna, na której każdy z nas mógł się popisać swoimi umiejętnościami. Musieliśmy wykonać różnego rodzaju naskoki, fikołki, czy nawet gwiazdy.  Oprócz ćwiczeń mieliśmy również trochę teorii. Poznaliśmy kolory pasów w tej sztuce walki oraz kolejności ich zdobywania.Na zakończenie mogliśmy wybrać sobie drobny upominek w postaci magnesu na lodówkę lub cukierka. Trener przekazał również naszej wychowawczyni dyplomy, które po powrocie do klasy zostały nam wręczone.Zajęcia bardzo nam wszystkim się podobały i chcielibyśmy je powtórzyć. Myślę, że zapisanie się na takie zajęcia oraz regularne ćwiczenia, mogą pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie, samopoczucie oraz mogą ułatwić nam relacje w społeczeństwie, które sami właśnie tworzymy.

Liliana Pińkowska i Natalia Ambrożewicz 6D