• „Matematycznie wszystko gra” - oddziały przedszkolne w Szkole Podstawowej nr 2 w Pile uzyskały dotację z Fundacji mBank w III edycji programu „Rosnę z matematyką”

          • Fundacja mBanku ogłosiła wyniki III edycji programu grantowego „Rosnę z matematyką”.
            Otrzymaliśmy grant na realizację działań edukacji matematycznej, skierowanych do dzieci w wieku 3-6 lat, objętych edukacją przedszkolną. Z całego kraju, wpłynęło 518 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 209 projektów. Przyznana kwota dla naszych przedszkolaków wynosi: 4997,99 PLN.
            Cele konkursu grantowego jest:

            •  rozwijanie kompetencji matematycznych wśród dzieci objętych edukacją przedszkolną i promowanie dobrych praktyk w tym zakresie;
            • promowanie postrzegania matematyki jako dziedziny obecnej w życiu codziennym, wraz z jej praktycznym zastosowaniem;
            • popularyzacja metod nauczania matematyki, opartych na:

            – praktycznym zastosowaniu matematyki,
            – bezpośrednim zaangażowaniu dzieci,
            – wykorzystaniu metod pracy w grupie i aktywności ruchowej;

            • włączenie rodziców i innych osób z najbliższego otoczenia dzieci w rozwijanie ich kompetencji matematycznych poprzez:

            – dzielenie się wiedzą na temat angażujących metod nauczania matematyki dzieci objętych edukacją przedszkolną,
            – zachęcanie do aktywnego wspierania rozwoju kompetencji matematycznych u najmłodszych,
            – promocję adekwatnych do wieku gier i zabaw wspierających edukację matematyczną;

            • promocja dobrych praktyk edukacji matematycznej wśród nauczycieli wychowania przedszkolnego.

            Czas trwania projektu: od 15 stycznia 2024 r. do 30 kwietnia 2024 r.
            Otrzymane środki są przeznaczone na organizację przedsięwzięć oraz zakup wyposażenia w materiały i pomoce dydaktyczne wskazane jako niezbędne dla realizacji działań projektowych, w których udział wezmą dzieci i ich rodzice. Do realizacji projektu włączą się wszyscy nauczyciele pracujący w oddziałach przedszkolnych. To będzie niesamowita przygoda z matematyką.


            Koordynator projektu: Kamila Olechnowicz

          • Fredro bawi i uczy małych i dużych

          • Rok 2023 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rokiem Aleksandra Fredry.
            W związku z 230 rocznicą  urodzin tego wielkiego komediopisarza i bajkopisarza, w całym kraju odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych.

            Z tej okazji w naszej szkole powstała innowacja pedagogiczna „ Fredro bawi i uczy małych i dużych”, która była realizowana w klasie 6d i 1b. Nauczycielki: p. Ewa Semanicka oraz p. Bożena Stańczyk pomagały swoim uczniom odkrywać  i  formułować  wnioski oraz morały płynące z utworów napisanych 200 lat temu. Mimo, że upłynęło tak dużo czasu od napisania  tych tekstów, to ich przesłanie jest nadal aktualne i pokazuje nasze ludzkie przywary.
            Podsumowując pracę nad innowacją, klasy 6d i 1b spotkały się, aby zaprezentować  ulubione wiersze Fredry. Klasa 6d przedstawiła inscenizację wiersza „ Małpa w kąpieli”, a klasa 1b „ Paweł i Gaweł”.
            W czasie przedstawienia śmiechy wypełniały salę, co było dowodem na to, że nawet po 200 latach twórczość Aleksandra Fredry nadal nas bawi i uczy.

          • Konkurs plastyczny

          • Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na portret babci lub dziadka 👵🧓🖌️🎨Szczegóły na plakacie.Zapraszam! A.Świderska

          • Warsztaty plastyczne

          • Chcesz własnoręcznie wykonać prezent dla babci lub dziadka? Przyjdź na warsztaty plastyczne !🎨🖌️👩‍🎨Serdecznie zapraszamy chętnych uczniów klas 4-7. Szczegóły na plakacie 🙂Zapisy przez e-dziennik.A.Świderska

          • W jaki sposób zamienić energię słoneczną w prąd?

          • Podczas zajęć dotyczących energii słonecznej omówiliśmy jej znaczenie jako ekologicznego i niewyczerpalnego źródła energii. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób światło słoneczne jest zamieniane na prąd przez panele fotowoltaiczne. Pierwszym doświadczeniem, które wykonaliśmy była  słoneczna mikrofalówka. Po wyłożeniu kartonowego opakowania folią aluminiową umieściliśmy w nim czekoladę, ser oraz pianki. Następnie przykryliśmy wszystko przezroczystą folia spożywczą i ogrzewaliśmy ciepłem lampy, która imitowała promienie słoneczne. Wykonane zadanie było dla nas potwierdzeniem, że słońce można wykorzystać jako czyste źródło energii. W drugim doświadczeniu sprawdzaliśmy możliwości wykorzystania mini paneli solarnych do ładowania różnych urządzeń. Okazało się, ze nie jest to takie proste, gdyż użyty przez nas smartfon i smartwatch ładował się bardzo wolno. Doszliśmy do wniosku, że z powodu braku odpowiednich warunków atmosferycznych, energia słoneczna nie może stanowić jedynego i niezawodnego źródła energii.