Młodzież naszej szkoły wzięła udział w grze edukacyjnej „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”. Uczniowie w trakcie gry mieli za zadanie poznać lokalną rzeczywistość, warunki życiowe oraz działalność społeczną czterech krajów Afryki Wschodniej: Ugandy, Kenii, Somalii oraz Sudanu Południowego. Gracze zwracali uwagę na: podobieństwa między mieszkankami i mieszkańcami Polski, a społeczeństwami krajów pokazanych w grze oraz zasady Kodeksu ds. obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa. Na podstawie zdobytych wiadomości uczniowie stworzyli specjalne wydanie gazety „Wieści ze świata”. Dzięki wspólnej grze młodzież nie tylko miała okazję do zabawy, ale przede wszystkim rozwinęła świadomość globalnych współzależności.
Wypożyczalnia gier - Projekt Polskiej Akcji Humanitarnej
Pierwsze zajęcia w ramach programu #Super Koderzy już za nami!
11 października 2022 r. odbyły się pierwsze zajęcia w ramach realizacji ścieżki Odkrywcy fizyki. Podczas zajęć został zaprezentowany uczniom zestaw Photon Fizyka oraz sam robot Photon.Nauczyciel na początku wspólnie z uczniami przypomniał jednostki długości, wagi i czasu oraz sposoby ich mierzenia. Uczniowie podczas zajęć dokonywali pomiarów robota przy użyciu odpowiednich narzędzi do mierzenia, a wszystkie pomiary odnotowywali w tabeli na karcie pracy. Mieli również możliwość zważyć robota przy użyciu siłomierza. Uczniowie podczas tych zajęć wykazywali się dużym zaangażowaniem i chętnie wykonywali zaplanowane działania.
RÓWNOWAGA TO PODSTAWA...
- 2
W ramach tegorocznej akcji Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju (uczniowie klas 6-8 wzięli udział w projekcji filmu ANIMAL, która odbyła się w Regionalnym Centrum Kultury w Pile. Film opowiadał o dwójce nastolatków oddanych sprawie ochrony zwierząt. Bohaterowie byli naocznymi światkami tego co naukowcy nazywają „szóstym masowym wymieraniem” organizmów na Ziemi. Badania dowodzą, że przez ostatnie 40 lat z naszej planety zniknęło 60% kręgowców, a z krajów europejskich 80% owadów latających.
Z uwagi na tak ważne tematy dotyczące nas wszystkich uczniowie klas 1-8 wzięli też udział w konkursie na przygotowanie projektu EKOkoszulki. Koszulka miała zawierać na sobie informacje dotyczące np. sposobów na oszczędzanie wody, energii, żywności. Nasi uczniowie bardzo często dodawali informacje związane ze zużyciem wody w dzisiejszym świecie w przemyśle, do produkcji odzieży, żywności oraz przypominali bardzo cenne informacje dotyczące segregacji odpadów.
22 września odbyły się również warsztaty „Twoja pierwsza WOSKOWIJKA”. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się czym jest woskowijka, poznali jej zastosowanie i oczywiście wykonali swoje własne woskowijki. Dla niewtajemniczonych woskowijka to kawałek bawełny nasączony mieszanina wosku pszczelego i olejków, a po zaprasowaniu świetnie nadaje się do przechowywania żywności i jest świetną alternatywą dla plastikowych śniadaniówek. I tak to upłynął nam tegoroczny Tydzień Zrównoważonego Rozwoju...
MOTYWACJA DO PODSTAWA
- 4
Na pierwszym spotkaniu uczestników zajęć ROZWIŃ SWOJE SKRZYDŁA, tworzyliśmy motywujące kamienie. Uczniowie sami z entuzjazmem przyznali, że taki kamień dobrze jest mieć, kiedy nie chce nam się chcieć. Uczestnicy zajęć ozdobili swoje kamienie specjalnymi flamastrami i „zasadzili” w doniczkach, aby ich motywacja w bieżącym roku szkolny wzrastała każdego dnia. Oto efekty...
Czytanie dla pokoju w pilskiej „Dwójce”
Zakończył się obchodzony co roku w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jego tradycje sięgają końca XX wieku. To wówczas Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało jego obchody. Początkowo był to jeden dzień, a od 2008 roku – cały miesiąc. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. W tym roku świętowaliśmy pod hasłem „Czytanie dla pokoju”.
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas IV – VIII pilskiej „Dwójki” przez cały październik brali udział w wielu wydarzeniach.
Dla całej społeczności szkolnej został zorganizowany konkurs na zakładkę do książki „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”. Miał on na celu pobudzanie wrażliwości plastycznej
i aktywności twórczej dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych.Przygotowano również wystawę tematyczną informującą o święcie i jego obchodach. Chętne osoby mogły także wziąć udział w akcji bookcrossingu, czyli niekonwencjonalnej formie popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”.
Ponadto zorganizowano 4 spotkania czytelnicze. Uczniowie z klasy 4a brali udział w zajęciach „Reklama czytania”, w trakcie których układali hasła reklamowe na temat biblioteki, książek, czytania. Kolejnym tematem zajęć przeprowadzonych, tym razem w klasie 4b była przyjaźń
i relacje rówieśnicze. Kanwą do rozważań było opowiadanie w formie teatrzyku kamishibai
„O borsuku, który na cały świat się obraził". Uczniowie z zaangażowaniem opowiadali o swoich relacjach, różnych stopniach zażyłości z kolegami i o problemach, jakie czasem zdarzają się w przyjacielskich układach. Tematyka spotkania przeprowadzonego w klasie 8e związana była bezpośrednio z tegorocznym hasłem przewodnim, czyli czytaniem dla pokoju. Uczniowie wysłuchali opowiadanie „Kunkush, podróżnik bez wyboru" przedstawionego przy pomocy teatrzyku kamishibai. Co ciekawe, przedstawiona historia była prawdziwa, a niezwykłe losy Kunkusha, zagubionego kota w czasie ucieczki z Mosulu poruszyły media na całym świecie.
W czasie tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych gościliśmy w naszych murach dzieci z Przedszkola nr 17 w ramach akcji „Uczniowie czytają przedszkolakom”. W rolę lektorów wcielili się Julia i Filip z klasy 8e, którzy z wielkim zaangażowaniem przeczytali opowieści w formie teatrzyku kamishibai „Noc w bibliotece"
a także "Misiowe sposoby na nocne strachy”.Podsumowując miniony miesiąc i wydarzenia, pamiętajmy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język, pamięć, a nawet empatię. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole oraz jest wspaniałym sposobem na spędzenie czasu.
Literatura daje nam tak wiele. Czytajmy, pamiętając, że słowa mają wielką moc! Mogą nieść otuchę, ukojenie i siłę.
Zapraszamy do biblioteki!
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie