Na dzisiejszych zajęciach mieliśmy okazję zgłębić tajniki energii wiatrowej. Po zapoznaniu się z niezbędną teorią na temat tego odnawialnego źródła energii, przystąpiliśmy do przygotowania własnego modelu turbiny wiatrowej. Po stworzeniu odpowiedniej konstrukcji i przymocowaniu przewodów z diodą LED do silnika, wykonaliśmy śmigła wiatraka. Następnie przy pomocy suszarki do włosów staraliśmy się wprawić je w ruch. Potwierdzeniem tego, że dobrze wykonaliśmy zadanie było świecenie się żarówki. Przy pomocy stworzonego przez nas modelu zrozumieliśmy, że kiedy wiatr dmucha na łopatki wiatraka, a one zaczynają się obracać, to energia kinetyczna wiatru zamieniana jest przez turbinę na energię elektryczną. W drugiej części zajęć wykonaliśmy model anemometru, czyli przyrządu do pomiaru siły wiatru. Skonstruowane urządzenie pozwoliło nam określić siłę wiatru w naszej najbliższej okolicy.
Jak wykorzystujemy energię wiatru?
Czym są odnawialne źródła energii?
Coraz częściej mówi się o zmianach klimatycznych oraz złym wpływie wykorzystania paliw kopalnych jako źródła energii na stan naszego środowiska. W ramach realizacji programu edukacyjnego "Być jak Ignacy" postanowiliśmy zgłębić naszą wiedzę na temat tzw. odnawialnych źródeł energii, które mogą być alternatywą dla paliw konwencjonalnych. Po wyszukaniu z różnych źródeł informacji na temat energii wiatru, wody, słońca, biomasy przystąpiliśmy do wykonania lapbboka. W naszych pracach staraliśmy się uwzględnić zarówno wady jak i zalety danego źródła energii. Po skończonych zajęciach dla wielu z nas spojrzenie na energię zostało odmienione. Odkryliśmy, że istnieją takie źródła energii, które nie tylko nie zanieczyszczają powietrza, ale nigdy się nie wyczerpią.
Czarne złoto na zajęciach Być jak Ignacy
Dzisiejsze zajęcia dotyczyły czarnego złota, czyli ropy naftowej. Rozpoczęliśmy je od wykonania przekroju geologicznego ilustrującego sposób wydobycia tego cennego surowca metodą odwiertu. Następnie doświadczalnie zbadaliśmy właściwości ropy naftowej, której brunatno czarna barwa może się różnić w zależności od miejsca wydobycia. Sprawdziliśmy, że ropa ma gęstość mniejszą od wody, dlatego podczas awarii statków ją przewożących, unosi się na jej powierzchni. Stwarza to ogromne zagrożenie dla zwierząt morskich, co udowodniliśmy umieszczając w niej ptasie piórko. Stało się one posklejane i uległo częściowemu zniszczeniu. Po zbliżeniu zapalniczki do naczynia z ropą pojawił się płomień, dzięki czemu wywnioskowaliśmy, że ropa stanowi cenny surowiec, z którego pozyskuje się energię.
Skąd płynie prąd? - czyli energia elektryczna na zajęciach projektowych "Być jak Ignacy"
Uczestnicy Energetycznego Koła Naukowego mieli dzisiaj okazję dowiedzieć się czym jest prąd. Opowiedział nam o tym zaproszony gość, p. Piotr Koniec, który jest fizykiem. Pod jego czujnym okiem udało się nam stworzyć podręczny generator prądu. W tym celu wykorzystaliśmy opakowanie po tabletkach musujących, sprężynkę, magnesy neodymowe oraz drut miedziany. Potwierdzeniem dobrze wykonanego doświadczenia było sprawdzenie wartości uzyskanego napięcia za pomocą specjalnego urządzenia zwanego multimetrem. Następnie samodzielnie wykonywaliśmy własne obwody elektryczne z baterii oraz przewodów krokodylkowych. Przy ich pomocy sprawdzaliśmy, które przedmioty codziennego użytku są przewodnikami, a które izolatorami.
Jaki gaz rozświetlał dawniej miasta? - czyli energia gazowa na zajęciach projektowych "Być jak Ignacy"
- 2
Podczas dzisiejszych zajęć dowiedzieliśmy się, że bąbelki widziane w wodzie gazowanej to dwutlenek węgla. Naszym zadaniem było wyprodukowanie tego gazu z sody oczyszczonej i octu. Ponieważ jest to substancja bezwonna i bezbarwna nie mogliśmy jej zobaczyć. Jednak postanowiliśmy sprawdzić jej obecność umieszczając nad nią nadmuchany powietrzem woreczek. Okazało się, że zrobiony przez nas balonik lewitował! Dowiedzieliśmy się, że było to możliwe, ponieważ produkt reakcji sody oczyszczonej i octu jest 1,5 razy cięższy od powietrza. W drugiej części zajęć oglądaliśmy film na temat gazu ziemnego. W Polsce wydobywano go wraz ze złożami ropy naftowej w kopalni założonej przez wielkiego Polaka Ignacego Łukasiewicza w miejscowości Bóbrka. Gaz ziemny jest niezwykle ważny, ponieważ służy do ogrzewania mieszkań i budynków, stanowi paliwo w kuchenkach, czy zasilania pojazdów.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie