• Woda i wiosna

          •          21 marca 2022 r. obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, natomiast 22 marca jest Światowy Dzień Wody. To podwójne święto, stąd na zaproszenie Szkolnego Bractwa Uczniowskiego ,,12 prac Herkulesa’’ ze Szkoły Podstawowej nr2 w Pile przyjechał do nas popularny prezenter pogody Pan Tomasz Zubilewicz.  Podczas spotkania gość odwoływał się do bogato udokumentowanego dorobku naukowego, z którego jasno wynika, że klimat sukcesywnie się ociepla. Za główną przyczynę takiego stanu rzeczy odpowiada ekspansywna działalność przemysłowa.

                     „Dobre Klimaty w Pile” -  to było hasło przewodnie spotkania z młodzieżą . Nasz gość przyznał, że zanim został prezenterem pogody, przez 12 lat pracował jako nauczyciel geografii. Ponadto dał poznać jako popularyzator odnawialnych źródeł energii i proekologicznych zachowań. Pan Zubilewicz mówił głównie o zmianach klimatu i konieczności przeciwdziałania wzrostowi temperatur. Gazy z kominów fabryk zostają
            w atmosferze ziemskiej. Przez to klimat staje się coraz cieplejszy. Wielu naukowców od dawna alarmuje, że coś trzeba z tym zrobić, bo inaczej czeka nas zagłada. Gość pokazał statystyki pogodowe dla Polski. Wynika z nich, że roczna średnia temperatur w kraju stale rośnie. Klimat w Polsce będzie się zmieniał coraz szybciej, a pory roku, do jakich się przyzwyczailiśmy, zanikną. Pan Zubilewicz opowiadał też o tym, jak w dzieciństwie połknął bakcyla geografii i jak finalnie trafił do TVN. Dla uczniów była to nie tylko proekologiczna lekcja, ale też nauka wiary w siebie. Popularny prezenter podkreślał, aby się nie poddawać
            i dążyć do spełniania marzeń.

                        Pierwszy dzień wiosny świętowaliśmy aktywnie i wesoło. Połączyliśmy to z obchodami Dnia Wody. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w quizach, które wzbogacały ich wiedzę o wodzie, oglądali filmy, prezentacje, brali udział w grze terenowej ,,Woda nas uwodzi’’. Celem obchodów Światowego Dnia Wody było: poznanie znaczenia wody dla człowieka, zwierząt, roślin.  Ponadto przypomnienie zasad jej oszczędzania i uzmysłowienie dzieciom faktu, iż zasoby wody pitnej na Ziemi są ograniczone. Poważne tematy i ważne przesłanie pozostanie z nami.

                         Jednocześnie, w tym dniu nie mogło zabraknąć radości z prostego faktu, że wszystko budzi się do życia. Uczniowie przybierali wiosennymi akcentami drzwi swoich klas, szykowali kolorowe przebrania, Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najlepsze wiosenne przebranie. Zabawy związane z nadejściem wiosny i Światowego Dnia Wody były świetną rozrywką i pomimo, że nieoficjalną nazwą tego dnia jest dzień wagarowicza,  uczniowie pojawili się w szkole z uśmiechem na twarzach. Powitaliśmy porę roku, w której wszystko budzi się do życia.

          • Solidarni z Ukrainą

          • 2 marca 2022 r.  rozpoczęliśmy zbiórkę dla ofiar wojny i uchodźców z Ukrainy. W obliczu tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, osobistych dramatów ludzi chcieliśmy realnie wesprzeć tych, co dosłownie w jednej chwili stracili wszystko. Do 11 marca 2022 r. zbieraliśmy: żywność, artykuły chemiczne, koce, kubki termiczne, termosy, materiały opatrunkowe i leki przeciwbólowe. Zapełnione posortowanymi produktami kartony, na bieżąco trafiały do Banku Żywności w Pile. Część rzeczy bezpośrednio trafiła do uchodźców, gdyż  nasza uczniowska społeczność powiększa się. Zbiórka przerosła nasze oczekiwania, dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele przynieśli mnóstwo artykułów potrzebnych naszym sąsiadom. Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym za otwarte serca i empatię. Nie kończymy akcji, zbieramy siły, weryfikujemy potrzeby tych, którym udało się wyrwać z wojennego piekła i od 22 marca 2022 r. ruszymy z nową energią, by pomóc tak, jak potrafimy.

          • XIX TURNIEJ WIEDZY O PILE

          • 7 marca 2022 r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile po raz dziewiętnasty była organizatorem Turnieju Wiedzy o Pile, konkursu pod patronatem Prezydenta Miasta Piły. W turnieju wzięło udział 6 szkół miejskich, które zgłosiły po dwóch uczestników, tak więc w konkursie wzięło udział 12 uczniów, z następujących szkół: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 11 i SP nr 12.

            Konkurs składał się z dwóch etapów: w I części uczniowie rozwiązywali test złożony z 20 pytań, a w II etapie odpowiadali na 4 zadania otwarte. Podczas turnieju uczestnicy musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi historii Piły, np. rozpoznać stare, pilskie, przedwojenne budynki, ale również z zagadnieniami dotyczącymi współczesnej Piły. Autorem wszystkich pytań do Turnieju był Pan Maciej Usurski, który od wielu lat wspiera nasz konkurs pod względem merytorycznym. Podczas, kiedy jury obradowało, Pan Usurski przedstawił wszystkim obecnym na konkursie: uczniom, nauczycielom opiekunom oraz gościom, ciekawe fakty z historii Piły.

            Uczniowie podczas  XIX Turnieju Wiedzy o Pile wykazali się ogromną wiedzą na temat naszego rodzinnego miasta. Konkurs był na bardzo wysokim poziomie. Wyniki konkursu zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie, bowiem pomiędzy uczestnikami były minimalne różnice w punktacji.

            Laureatami XIX Turnieju Wiedzy o Pile zostali:

            I miejsceJakub Rauhut ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile

            II miejsceLaura Trojanowska ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Pile

            III miejsceKarolina Kozłowska ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Pile

            Nagrody, dyplomy i podziękowania dla uczniów i nauczycieli opiekunów wręczyli Pani Barbara Ochocka – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile i Pan Maciej Usurski – przewodniczący jury, kustosz Muzeum Stanisława Staszica w Pile. Podziękowania otrzymali również członkowie jury i organizatorzy turnieju. Sponsorami wspaniałych nagród byli: Prezydent Miasta Piły Pan Piotr Głowski oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 w Pile. Wszystkim laureatom i uczestnikom turnieju gratulujemy i zapraszamy do udziału
            w kolejnej edycji.

          • Wkręceni w pomaganie

          • Włączając się w kolejne wyzwanie realizowane w ramach „Mistrzowie klimatu Cartoon Network” uczniowie klasy 2e doszli do wniosku, że w tej kwestii można pomóc nie tylko naszej planecie. Postanowiliśmy wspólnie, że przy tej okazji możemy wesprzeć również 5-letniego Oskara chorującego na rozszczep kręgosłupa. Apelujemy więc, aby każdy, kto posiada nakrętki przynosił je do budynku naszej szkoły przy ul. Roosevelta 12 (zostawiał  na portierni). Akcja trwa do końca maja 2022 r.

          • Genialny sportowiec

          • W tym roku już po raz kolejny zostały rozdane Syriusze – doroczne Nagrody Prezydenta Miasta Piły, które są przyznawane wyjątkowym pilanom za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, za osiągnięcia sportowe oraz w kategorii biznes, osobowość i lokalna społeczność.

            Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w tym roku nominację za osiągnięcia sportowe otrzymał uczeń naszej szkoły-Xavier Rzeszut uczęszczający do klasy 8 a. Chłopiec ten od wielu lat trenuje kickboksing, a ostatnio jego pasją jest boks.

            Jego najnowsze sukcesy to:

            I miejsce w Mistrzostwach Polski w kickboksing,

            I miejsce w Mistrzostwach Polski w boksie,

            III miejsce w Mistrzostwach Europy w kickboksing.

            W czasie uroczystej gali Xavier otrzymał pamiątkowy dyplom. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów nie tylko na arenie krajowej, ale również na międzynarodowej.