• Piosenki i kolędy – wesoły, świąteczny koncert w SOSW w Pile

          • 13 stycznia 2022 r. Zespół Wokalny „Nutki” z naszej szkoły, dał koncert świąteczny w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile. Uczniowie wykonali bardzo znane kolędy – „Cichą noc” i „Wśród nocnej ciszy” oraz znane piosenki świąteczne, które bardzo podobały się wychowankom ośrodka. Były to m.in. „Biały śnieg i Ty” Piotra Rubika, „Gdy Gwiazdka” z repertuaru Juli oraz kultowa piosenka „Jest taki dzień” Czerwonych Gitar.        Młodzież dołączyła do śpiewu Zespołu Wokalnego podczas kolęd. Natomiast piosenki świąteczne wprawiły ją w radosny nastrój. Dziękujemy uczniom i nauczycielom SOSW
            w Pile za serdeczne przyjęcie i mamy nadzieję, że niedługo Zespół Wokalny „Nutki” wystąpi z koncertem wiosennym.

          • KAP

          • Tuż przed feriami, 14 stycznia 2022 r., zostały rozdane nagrody dotyczące konkursu „Kalendarz Adwentowy Przyrodnika”. W tej edycji kalendarza można było znaleźć szereg zadań dotyczących przyrody, geografii, biologii, historii, kultury, ekologii. Tym razemw konkursie uczestniczyli również uczniowie klas I-III, stąd zadania miały różny zakres trudności. W gronie najbardziej wytrwałych i systematycznych uczniów znaleźli się uczniowie klas: 2a, 4f, 5b, 6b oraz 8c i 8e.

            I miejsce zdobyli: Zuzanna Peksa i Sebastian Dorau klasa 5b, Jakub Rauhut klasa 8e.

            II miejsce: Kinga Zimniak klasa 4f, Michalina Wamke klasa 5b, Kornelia Rybka klasa 8c.

            III miejsce: Zofia Mosińska klasa 6b oraz Adam Tłuczek i Nikodem Kin z klasy 2a.

            Dodatkowo w konkursie został wyróżniony Sebastian Dorau, uczeń klasy 5b za wykonanie recyklingowej kartki bożonarodzeniowej. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

          • Skąd ten cukier ?

          • Na ostatnią przed feriami lekcję przyrody, uczniowie klasy 4f przynieśli etykiety swoich ulubionych produktów (przekąsek). W trakcie lekcji przyglądaliśmy się etykietom umieszczonym na opakowaniach produktów i analizowaliśmy ilość zawartego w nich cukru.

            Badania donoszą, że cukier negatywnie wpływa na pracę naszego mózgu i prowadzi do uzależnień. Okazuje się, że zawartość cukru w produktach spożywczych znacznie przekracza normy wskazane dla dzieci i młodzieży. Uczniowie klasy 4f uważnie czytając etykiety, wiedząc, że 5 gram to równowartość 1 łyżeczki cukru (1 kostki) umieszczali w woreczkach odpowiednią, zgodną ze składem ilość kostek cukru. Nasza analiza dotyczyła ulubionych przekąsek a przecież zjadamy jeszcze normalnych 5 posiłków i w każdym z nich także jest cukier.

            Nasze doświadczenie udowodniło, że uczniowie znacznie przekraczają zalecane ilości spożywanego cukru, czyli 25g. Badania Światowej Organizacji Zdrowia potwierdzają, iż dzienne spożycie przez dzieci cukru w Polsce przekracza 130g. Dlatego warto się zastanowić czy zjedzenie kolejnego batonika, wafelka lub wypicie następnej puszki lub butelki słodkiego, kolorowego napoju to na pewno dobry wybór...

          • Kulinarny bieg po zdrowie

          • 13 stycznia 2022 r. uczniowie klas 4f, 5b, 6c, 7a, 7b i 7f wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez profesjonalnych cukierników z płockiej firmy „Lekkie Ciacho”.

            Warsztaty poprzedziła dyskusja na temat zasad zdrowego odżywiania, właściwego komponowania posiłków oraz zgubnego wpływu cukru na organizm. Młodzież obliczyła, ile porcji niezdrowego cukru dostarczamy w (z pozoru „niesłodkim”) jedzeniu i jaki skutek może w przyszłości wywołać taki tryb życia.

            Panie prowadzące podkreślały, że widmo jednej z najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych – cukrzycy – można odpędzić właściwą dietą, nawadnianiem organizmu oraz aktywnością fizyczną. To właśnie recepta na długie i zdrowe życie! Po sporej dawce wiedzy teoretycznej, uczniowie przystąpili do przyrządzania słodyczy, w których składzie na próżno szukać cukru. Zaczęliśmy od wykonania kokosowych kulek mocy z kaszy jaglanej, następnie zrobiliśmy bakaliowy blok daktylowy, aby zakończyć na kremie czekoladowo-orzechowym.

            Wszystkie te smakołyki można było zabrać do domu i poczęstować członków rodziny!

            Serdecznie dziękujemy Paniom prowadzącym warsztaty za dobrą zabawę i porcję wiedzy oraz zdrowych pyszności!

          • Historia nie taka znowu odległa…

          • 13 stycznia 2022r. uczniowie klasy 7f wybrali się do Muzeum Okręgowego, aby obejrzeć wystawę zatytułowaną „Historia dobranocki”. Na ekspozycji zaprezentowano zbiory wypożyczone z prywatnego „Muzeum Dobranocek” w Rzeszowie. Dobranocki, później przemianowane na wieczorynki, emitowane zawsze o godzinie 19, gromadziły przed telewizorami rzesze dzieci przez ponad pół wieku.

            Dzięki wystawie młodzież miała możliwość poznania bohaterów aż 15 bajek, które w dzieciństwie oglądali ich rodzice i dziadkowie – m.in. Misia Uszatka, Colargola, Baltazara Gąbkę, Koziołka Matołka, Bolka i Lolka, Pingwinka Pik-Poka, Pyzę i Reksia. Poza tym, na wystawie znalazły się lalki, plakaty filmowe, folie animacyjne, różne rodzaje scenopisów oraz kadrów filmowych.

            Poznaliśmy etapy tworzenia jednego z filmów animowanych, wyprodukowanego w łódzkim studiu filmowym Se-Ma-For. Poza niewątpliwymi walorami artystycznymi, wystawa dostarczyła nam wiedzy na temat dzieciństwa naszych rodziców.