• Mózg a zmysły

          • 18 lutego 2022 r. podczas lekcji przyrody uczniowie klasy 4e i 4f rozszyfrowywali jak działają zmysły, oraz  co z tym wspólnego ma mózg. Dowiedzieli się dokładnie,  jakie obszary mózgu odpowiadają za odbieranie konkretnych zmysłów: smaku, węchu, dotyku, słuchu i wzroku. Było ciekawie i zaskakująco, a co najważniejsze nasze mózgi zdecydowanie wykorzystały swój potencjał. Oto efekty naszej pracy.

          • Karnawałowe tradycje

          • 22 lutego 2022 r. uczestnicy zajęć rozwijających spotkali się, aby porozmawiać i podziałać. Tematem przewodnim były karnawałowe tradycje. Zaczęliśmy od teorii, a później zabraliśmy się do pracy. Tym razem sprawdzaliśmy, czy da się odchudzić tradycyjne karnawałowe przysmaki. Wykonaliśmy ciasto na faworki z przepisu naszych babć. Odpowiednio wyrobione, miękkie i elastyczne ciasto zostało rozwałkowane i uformowane w kształt „małego chruścika”. Po tych wszystkich czynnościach, myśląc o zmniejszeniu ilości kalorii oraz oszczędzaniu energii - nasze faworki zerwały z tradycją i zamiast powędrować do garnka z tłuszczem, poszły do piekarnika.
            Z pozostałych białek przygotowane zostały następne przysmaki, bezy. Było wiele emocji, kuszących zapachów oraz wewnętrznej walki, czy doczekamy finału. Każdy uczestnik zajęć otrzymał swoją porcję wypieków (były przepyszne). Efekty pracy oceńcie sami.

          • Kredkowy recykling

          • W drugim półroczu roku szkolnego 2021/2022 nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „KOLOROWE KREDKI, czyli WIELKI KREDKOWY RECYKLING”. Polega ona na zbieraniu niepotrzebnych już starych kredek i nadaniu im drugiego życia. Odpowiednio przygotowane zestawy trafią do dzieci w szkołach przyszpitalnych lub zostaną wykorzystane do stworzenia oryginalnej biżuterii, która trafi na aukcje charytatywne,  z przeznaczeniem dla chorych
            i potrzebujący dzieci. Jak możesz przyłączyć się do akcji ?

            Oczyść swoje „stare kredki” np. z pozostałości plasteliny lub kleju, naostrz i przynieś je do szkoły
            w podpisanym opakowaniu (kartoniku lub woreczku z imieniem i nazwiskiem oraz klasą).Kredki przekaż szkolnym koordynatorom akcji:

            - w budynku nr 1 p. Bożena Stańczyk – sala 73

            - w budynku nr 3 p. Anna Górka (pedagog) sala 002 oraz p. Edyta Piekarska sala 003.

            Akcja zbierania kredek potrwa do 20 maja 2022 r. Zapraszamy do udziału!

          • Zróbmy sobie kość

          • Podczas lekcji przyrody, w dniu 11 lutego 2022 r., uczniowie klasy 4f wykonywali modele kości.

            Najpierw umocowaliśmy słomki na papierze, następnie zrolowaliśmy i zakleiliśmy papier. Po wyschnięciu sprawdzaliśmy, jaka jest wytrzymałość powstałej tubki, czyli naszych „kości”.  Efekty były zadziwiające ponieważ uczniowie wypakowali zawartość swoich plecaków i test wytrzymałości kości został zaliczony. Przy okazji wyjaśniliśmy sobie również, co wzmacnia nasze kości, a co je osłabia. Uczniowie dowiedzieli się też o szkodliwym wpływie energetyków na ich organizm, a przede wszystkim na strukturę budowy ich kości.

          • Układ oddechowy

          • 4 lutego 2022 r., podczas lekcji przyrody uczniowie klasy 4f powtarzali wiadomości na temat układu oddechowego. Wszyscy uczniowie przyszli wzorowo przygotowani, mieli odpowiedni zakres wiedzy oraz przedmioty, z których wykonali własny model układu oddechowego. Najpierw umocowali balon na słomce do napoju i sprawdzili czy jest szczelnie zawiązany. Następnie słomkę połączyli z szyjką butelki, a do tego celu wykorzystali plastelinę. I żeby wszystko dobrze zadziałało założyli na odcięty koniec butelki rękawiczką, która stała się mięśniem oddechowym czyli przeponą. Pociągając za rękawiczkę symulowali wdech, a następnie wydech, przy okazji nazywając kolejne elementy układu oddechowego.Była też mowa o wymianie gazowej i tu uczniowie również świetnie sobie poradzili, nawijając kolorową włóczkę na kiść winogron -  i tak omówione zostało  zagadnienie przenikania gazów oddechowych do naczyń krwionośnych. Klasa 4f spisała się na medal.