• Wycieczka do Gniezna

     • W piątek 28 października 2022 r. prawie cała klasa Vd była  na jednodniowej wycieczce w Gnieźnie – pierwszej stolicy Polski. Wyjechaliśmy z Piły o godz. 7.00, by już ok. 9.00 stanąć w progach firmy Kadpol. Przewodnicy pokazali nam kolejne etapy tworzenia bombek i ozdób choinkowych.

      Najpierw byliśmy w miejscu, gdzie pracownik wdmuchiwał powietrze do rozgrzanej szklanej rurki. Następnie przeszliśmy do pomieszczenia, w którym wystudzone kule były wysrebrzane od środka, by zyskały blask i tło do dekorowania. Inne kule trafiały do pojemników, gdzie zamaczano je w wybranych lakierach, nadających im odpowiednią barwę. Kolejne miejsce obróbki to dekoratornia. W niej pani z niezwykłą precyzją nakładała pędzelkami różne farby, malując zaplanowane wzory, ozdabiając brokatem i drobnymi kryształkami.

      Po zapoznaniu się z procesem powstawania bombek udaliśmy się na warsztaty zdobienia. Każdy założył fartuch ochronny i zajął się ozdabianiem, według własnej fantazji, czterech przygotowanych bombek. Za nasz trud otrzymaliśmy certyfikat, potwierdzający poznanie tajników tworzenia bombek i ozdób choinkowych. Gdy nasze bombeczki wysychały, poszliśmy do sklepu fabrycznego na zakupy. Tam oszołomiła nas ilość i różnorodność  prześlicznych wyrobów firmy Kadpol. Na zakończenie pobytu otrzymaliśmy ozdobione przez siebie cudeńka oraz indywidualną bombkę z imieniem. Pełni wrażeń ruszyliśmy do autokaru, który zawiózł nas do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Przed czekającym nas pobytem w muzeum korzystaliśmy z pięknej pogody, biegając po dziedzińcu. Gdy nadeszła  umówiona godzina,  poszliśmy do specjalnego pomieszczenia, w którym przeprowadzone zostały warsztaty pt. „Napisz kronikę Krzywoustemu”. Zasiedliśmy przy stoliczkach, otrzymaliśmy karki z papieru czerpanego, ołówki, linijki, kałamarze i pióra gęsie oraz wzorniki liter i fragmenty tekstów. Po wprowadzeniu w zagadnienie musieliśmy sami przygotować liniaturę, na której staraliśmy się piórem i atramentem napisać wybrany tekst. To było baaardzo trudne zadanie! Po godzinnych zajęciach przeszliśmy zwiedzać z przewodnikiem muzeum, który prezentował nam tajniki i ciekawostki dotyczące początków polskiej państwowości. Po tej niezwykłej lekcji historii nieco zmęczeni pojechaliśmy do McDonalda, by zjeść i odpocząć.

      Ostatnim punktem  naszej wycieczki było zwiedzenie Katedry Gnieźnieńskiej,  spacer starymi uliczkami miasta oraz zakupy pamiątek w lokalnych sklepach.

      Pełni wrażeń, wolnym krokiem, ruszyliśmy na parking, na którym stał nasz autokar. Po zajęciu miejsc, sprawdzeniu obecności pojechaliśmy do Piły. Późnym wieczorem dotarliśmy na miejsce, gdzie czekali już na nas rodzice. To była wspaniała wycieczka! Mieliśmy świetne humory i cudowną pogodę. Marzymy już o kolejnej wyprawie!

                                                                           kl. Vd wraz z wych. p. Ewą Semanicką

     • Uroczystość  Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 2

     • W dniu 4 października 2022r. odbyła się w naszej szkole szczególna uroczystość, na którą czekali z niecierpliwością pierwszoklasiści. Od samego rana trwały gorączkowe przygotowania, a sami uczniowie byli niezwykle podekscytowani tym wydarzeniem. W uroczystości  Pasowania na Ucznia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Olimpijczyków Polskich wzięli udział: dyrektor szkoły p. Barbara Ochocka, wicedyrektorzy: p. Ewa Kluge, p. Beata Lewicka – Kryut, p. Mariusz Mijalski, przedstawicielka Rady Rodziców p. Wioletta Wiśniewska i wychowawcy klas pierwszych. Dzieci ubrane w stroje galowe, w otoczeniu pięknych dekoracji, oczekiwały na ten niezwykły moment przyjęcia do społeczności pilskiej „ Dwójki”. Uroczystość poprowadziła p. Amelia Bogdańska. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali swoje wiadomości i na ocenę celującą zdali egzamin przeprowadzony przez p. Amelię. Odpowiadali bezbłędnie na zadawane przez nią pytania i pięknie zaśpiewali piosenkę szkoły, której słowa będą im towarzyszyć, aż do jej ukończenia. W dalszej części uroczystości nastąpił doniosły moment ślubowania oraz akt pasowania na ucznia szkoły. Ukoronowaniem było wręczenie wszystkim pierwszoklasistom pamiątkowych dyplomów. Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i wielu niezapomnianych chwil w naszej szkole.

     • Święto Niepodległości w naszej szkole

     • Nasza szkoła jak zwykle godnie uczciła Święto Niepodległości. W czwartkowe przedpołudnie uczniowie SP 2 wzięli udział w uroczystym apelu, na którym oprócz przypomnienia ważnych dat związanych z tym ważnym dla nas wszystkich świętem śpiewano również pieśni patriotyczne. Ponadto, dokładnie o godzinie 11.11 na boisku szkolnym uczniowie wraz z nauczycielami oraz dyrekcją szkoły wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

     • Sprzątanie zaniedbanych i opuszczonych grobów na cmentarzu przy alei Powstańców Wielkopolskich w Pile

     • W ramach innowacji ,,Z kulturą mi do twarzy’’ zorganizowaliśmy  akcję ,,Sprzątamy zaniedbane i opuszczone groby". 27 października 2022 roku w godzinach popołudniowych uczniowie klas: 4c, 5a, 6c udali się na stary cmentarz w celu uporządkowania zaniedbanych grobów. Przynieśli worki, rękawice, narzędzia ogrodnicze i znicze. Wykazali się zaangażowaniem i pracowitością przy zgrabianiu liści, wyrywaniu trawy i chwastów.

      Radością napawa fakt, że potraktowali wolny czas na sprzątanie cmentarza jako lekcję szacunku i pamięci o przodkach. Akcja zakończyła się zapaleniem zniczy na uporządkowanych grobach oraz modlitwą za zmarłych.

     • Wypożyczalnia gier - Projekt Polskiej Akcji Humanitarnej

     • Młodzież naszej szkoły wzięła udział w grze edukacyjnej „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu”. Uczniowie w trakcie gry mieli za zadanie poznać lokalną rzeczywistość, warunki życiowe oraz działalność społeczną czterech krajów Afryki Wschodniej: Ugandy, Kenii, Somalii oraz Sudanu Południowego. Gracze zwracali uwagę na: podobieństwa między mieszkankami i mieszkańcami Polski, a społeczeństwami krajów pokazanych w grze oraz zasady Kodeksu ds. obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa. Na podstawie zdobytych wiadomości uczniowie stworzyli specjalne wydanie gazety „Wieści ze świata”. Dzięki wspólnej grze młodzież nie tylko miała okazję do zabawy, ale przede wszystkim rozwinęła świadomość globalnych współzależności.