Zakończył się obchodzony co roku w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jego tradycje sięgają końca XX wieku. To wówczas Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało jego obchody. Początkowo był to jeden dzień, a od 2008 roku – cały miesiąc. Celem akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. W tym roku świętowaliśmy pod hasłem „Czytanie dla pokoju”.
W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas IV – VIII pilskiej „Dwójki” przez cały październik brali udział w wielu wydarzeniach.
Dla całej społeczności szkolnej został zorganizowany konkurs na zakładkę do książki „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”. Miał on na celu pobudzanie wrażliwości plastycznej
i aktywności twórczej dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych.
Przygotowano również wystawę tematyczną informującą o święcie i jego obchodach. Chętne osoby mogły także wziąć udział w akcji bookcrossingu, czyli niekonwencjonalnej formie popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”.
Ponadto zorganizowano 4 spotkania czytelnicze. Uczniowie z klasy 4a brali udział w zajęciach „Reklama czytania”, w trakcie których układali hasła reklamowe na temat biblioteki, książek, czytania. Kolejnym tematem zajęć przeprowadzonych, tym razem w klasie 4b była przyjaźń
i relacje rówieśnicze. Kanwą do rozważań było opowiadanie w formie teatrzyku kamishibai
„O borsuku, który na cały świat się obraził". Uczniowie z zaangażowaniem opowiadali o swoich relacjach, różnych stopniach zażyłości z kolegami i o problemach, jakie czasem zdarzają się w przyjacielskich układach. Tematyka spotkania przeprowadzonego w klasie 8e związana była bezpośrednio z tegorocznym hasłem przewodnim, czyli czytaniem dla pokoju. Uczniowie wysłuchali opowiadanie „Kunkush, podróżnik bez wyboru" przedstawionego przy pomocy teatrzyku kamishibai. Co ciekawe, przedstawiona historia była prawdziwa, a niezwykłe losy Kunkusha, zagubionego kota w czasie ucieczki z Mosulu poruszyły media na całym świecie.
W czasie tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych gościliśmy w naszych murach dzieci z Przedszkola nr 17 w ramach akcji „Uczniowie czytają przedszkolakom”. W rolę lektorów wcielili się Julia i Filip z klasy 8e, którzy z wielkim zaangażowaniem przeczytali opowieści w formie teatrzyku kamishibai „Noc w bibliotece"
a także "Misiowe sposoby na nocne strachy”.
Podsumowując miniony miesiąc i wydarzenia, pamiętajmy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język, pamięć, a nawet empatię. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, pomaga odnieść sukces w szkole oraz jest wspaniałym sposobem na spędzenie czasu.
Literatura daje nam tak wiele. Czytajmy, pamiętając, że słowa mają wielką moc! Mogą nieść otuchę, ukojenie i siłę.
Zapraszamy do biblioteki!