30 kwietnia 2024r. w auli Szkoły Podstawowej nr 2 , przy ulicy Bydgoskiej 23, zebrali się przedstawiciele pilskich szkól podstawowych. Powodem spotkania była rozmowa o bardzo ważnym temacie, jakim jest wpływ mikroplastiku na stan środowiska naturalnego oraz życie organizmów żywych. Spotkanie miało być nawiązaniem do tegorocznego hasła Dnia Ziemi – Planeta kontra plastik, było również podsumowaniem szkolnego Miesiąca Zdrowia i Ekologii, który został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Piły.
W pierwszej części uczestnicy połączyli się online z panią Agnieszką Płodzik - Kierowniczką Zespołu Zrównoważonego Rozwoju w WWF Polska. Pani Agnieszka opowiedziała o wpływie plastiku na stan środowiska i organizmów żywych oraz przybliżyła tematykę związaną z gospodarką obiegu zamkniętego i systemu kaucyjnego. Po tej dawce wiedzy do dyskusji na temat mikroplastiku przystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4, 7 i 11. Młodzi debatanci zaprezentowali wiedzę oraz świadomość globalną na bardzo wysokim poziomie. Odnosząc się do potwierdzonych naukowo faktów podawali trafne argumenty, wnioskowali oraz wybiegali w przyszłość poszukując rozwiązań, które mogłyby się okazać przydatne dla przyszłych pokoleń. Wszystkim wystąpieniom przysłuchiwało się Jury w składzie panie Alicja Grzegorczyk i Alicja Kurkiewicz-Sroczyńska Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Pile, pani Izabela Bartol - nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 5 im. Dzieci Polskich w Pile oraz pan Emil Żerebiło - Zastępca Dyrektora Pilskiego Banku Żywności. Podczas przerwy w debacie Jury pochyliło się nad oceną wystąpień, co wcale nie było łatwe, a uczestnicy mogli pokrzepić się pysznym i zdrowym poczęstunkiem oraz wziąć udział w zajęciach z pierwszej pomocy prowadzonych przez Katedrę Ratownictwa Medycznego Akademii Nauk Stosowanych w Pile.
Spośród uczestników debaty nagrodzono wystąpienia w następujących kategoriach:
Najlepsza dyskusja – Weronika Bogdańska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Pile
Najbardziej aktywny uczestnik – Weronika Kabat – Szkoła Podstawowa nr 7 w Pile
Najlepsza prezentacja – Kornelia Czermak - Szkoła Podstawowa nr 11 w Pile
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w Debacie oraz gratulujemy wspaniałych wystąpień i imponującej wiedzy w obszarze zagrożeń globalnych związanych z mikroplastikiem.