• Skąd płynie prąd? - czyli energia elektryczna na zajęciach projektowych "Być jak Ignacy"

          • Uczestnicy Energetycznego Koła Naukowego mieli dzisiaj okazję dowiedzieć się czym jest prąd. Opowiedział nam o tym zaproszony gość, p. Piotr Koniec, który jest fizykiem. Pod jego czujnym okiem udało się nam stworzyć podręczny generator prądu. W tym celu wykorzystaliśmy opakowanie po tabletkach musujących, sprężynkę, magnesy neodymowe oraz drut miedziany. Potwierdzeniem dobrze wykonanego doświadczenia było sprawdzenie wartości uzyskanego napięcia za pomocą specjalnego urządzenia zwanego multimetrem. Następnie samodzielnie wykonywaliśmy własne obwody elektryczne z baterii oraz przewodów krokodylkowych. Przy ich pomocy sprawdzaliśmy, które przedmioty codziennego użytku są przewodnikami, a które izolatorami.

          • Moje szczęśliwe miejsce – Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • Co roku, w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jego tradycje sięgają końca XX wieku. To wówczas Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało jego obchody. Początkowo był to jeden dzień, a od 2008 roku – cały miesiąc. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. W tym roku świętowaliśmy pod hasłem: Biblioteka szkolna - moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia.

                    Mając na uwadze tematykę tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zorganizowano w klasach 4a, 4b oraz 4c zajęcia czytelnicze „Reklama czytania”. Zadaniem uczniów było ułożenie hasła reklamowego na temat biblioteki, książek, czytania. Ich piękne prace stanowią teraz element ozdobny korytarza przy bibliotece. Dodatkowo uczniowie klasy 5b wzięli udział w spotkaniu z panią Dominiką Łusiewicz z Biblioteki Pedagogicznej w Pile, która przygotowała zajęcia „Kryształy wokół nas’. Wychowankowie wysłuchali tekstu opowiadania o Janie Czochralskim „Tajemnice monokryształu" w formie teatrzyku Kamishibai oraz obejrzeli prezentację o kryształach wykorzystywanych przez człowieka. Dzieciom bardzo podobała się kreatywność i wytrwałość młodego naukowca, dzięki któremu możemy dziś korzystać z osiągnięć techniki i produktów Krzemowej Doliny.

                      Pozostali uczniowie klas IV – VIII pilskiej „Dwójki” także mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach.

                      Dla całej społeczności szkolnej został zorganizowany konkurs na zakładkę do książki „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”. Miał on na celu pobudzanie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych.

                      Ponadto przygotowano również wystawę tematyczną informującą o święcie i jego obchodach. Chętne osoby mogły także wziąć udział w akcji bookcrossingu, czyli niekonwencjonalnej formie popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”.

                                                                          Zapraszamy do biblioteki!

          • Lakierowa abstrakcja

          • Podczas zajęć Koła Plastycznego, uczniowie mieli okazję poznać niekonwencjonalną formę zastosowania lakierów do paznokci. Stworzyli ciekawe kartki, wykorzystując lakiery rozlane na wodzie... Brzmi ciekawie? Efekty na poniższych zdjęciach!

          • Warsztaty plastyczne "Azulejos"

          • W miniony czwartek uczniowie naszej szkoły, na specjalne zaproszenie Pani Karoliny Beredy, gościli w Szkole Podstawowej nr 12 z oddziałami integracyjnymi w Pile na warsztatach plastycznych.Uczniowie poznali bardzo ciekawą, portugalską technikę zdobienia kafelków - Azulejos. Pani Karolina ugościła nas bardzo serdecznie -wszystkie dzieci otrzymały swoje własnoręcznie ozdobione kafelki oraz dyplomy za udział w warsztatach.Na uczniów czekał też słodki poczęstunek.

            Serdecznie dziękujemy za gościnę i ogrom inspiracji!

          • SPOTKANIE Z PANEM MARCINEM PRUSEM

          • W dniu 26.10.2023 r. gościliśmy w naszej szkole Pana Marcina Prusa, 97- krotnego reprezentanta Polski w piłce siatkowej, MVP Mistrzostw Świata Juniorów w Bahrajnie, 4- krotnego Mistrza Polski. Pan Marcin, pedagog i psycholog sportu jest Ambasadorem Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, w których prowadzi warsztaty dla uczestników Projektu.
            W spotkaniu wzięło udział blisko 200. uczniów podzielonych na dwie grupy, młodszą (kl. III-IV) oraz starszą (kl. V-VII). Tematyka obejmowała nie tylko zagadnienia czysto sportowe, ale dotykała również problemów dzieci i młodzieży oraz zagrożeń obecnych czasów. Uczniowie oraz nauczyciele aktywnie uczestniczyli w zajęciach, przeprowadzonych w przystępny i obrazowy sposób z dużą dawką humoru. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli możliwość pozyskania autografu mistrza oraz zrobienia pamiątkowej fotografii.

            Panie Marcinie dziękujemy i czekamy na kolejne warsztaty.