• Konkurs na Zakładkę do Książki „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”

          • W październiku zorganizowany został przez Panie: Bożenę Forecką i Katarzynę Wikę Szkolny Konkurs na Zakładkę do Książki „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą” dla uczniów klas IV – VIII. Polegał on na samodzielnym wykonaniu zakładki do książki w dowolnej technice plastycznej. Miał on na celu pobudzanie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej uczniów oraz rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych.

            Komisja konkursowa przyznała:
            I miejsce - Emilii Malinowskiej z klasy 5b
            II miejsce - Amelii Urban z klasy 5b
            III miejsce - Anastasii Szulim z klasy 4a

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

          • Klasa 4a na wycieczce w Poznaniu

          • 9 listopada 2023 r. klasa 4a wybrała się na wycieczkę do Poznania. Odwiedziny w stolicy wielkopolski rozpoczęliśmy od wizyty w najstarszej polskiej katedrze, położonej na Ostrowie Tumskim. Historia tej niezwykłej budowli sięga II połowy  X wieku i początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Jest ona miejscem pochówku pierwszych władców Polski i przypuszczalnym miejscem chrztu Mieszka I. Z katedry pomknęliśmy realizować kolejny punkt naszej wycieczki w Bramie ICHOT. Brama Poznania jest pierwszym w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa, stworzonym na wzór podobnych instytucji działających za granicą. Wydarzenia, których wyspa katedralna była świadkiem, odegrały istotną rolę w historii naszego państwa. Uczestnicząc w rozwiązywaniu zagadek z szalonym detektywem Jakubem, sporo dowiedzieliśmy się o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. Następnie udaliśmy się na Stary Rynek do Muzeum Archeologicznego.  W muzeum obejrzeliśmy wystawy: Tu powstała Polska, Prawdzieje wielkopolski,  Śmierć i życie w Starożytnym EgipcieArcheologia SudanuSztuka naskalna Afryki. W Pałacu Górków szczególnie zainteresowały nas obelisk Ramzesa, mumia 8-letniego chłopca  oraz wystawa papirusów. Z  muzeum udaliśmy się pieszo na dworzec, podziwiając po drodze  architekturę zabytkowych gmachów poznańskiej Dzielnicy Cesarskiej takich jak: neorenesansowy Collegium Minus, Collegium Iuridicum, Akademia Muzyczna, Zamek Cesarski oraz pomniki: Adama Mickiewicza i Ofiar Czerwca 1956. Do Piły wróciliśmy wieczorem pełni wrażeń. W przyszłości planujemy tu powrócić!

          • Sukcesy naszych uczniów w Olimpiadzie Eko

          • Nasi uczniowie sukcesywnie zdobywali kolejne etapy Olimpiady Ekologicznej Powiatu Pilskiego. Finalnie dostali się do ostatniego etapu jakim jest Olimpiada Ekologiczna Subregionu Północnej Wielkopolski, która zakończyła się dla naszych uczennic ogromnym osiągnięciem.
            W etapie klas IV-VI reprezentowała naszą szkołę Emilia Malinowska z klasy V B i ukończyła Olimpiadę z wyróżnieniem, w etapie klas VII -VIII reprezentowały naszą szkołę Zofia Sabat z klasy VII B oraz Michalina Wamke także z klasy VII B, która ukończyła ten etap z największym sukcesem zdobywając I miejsce!
            Jesteśmy dumni, ze mamy tak zdolne uczennice. Wielkie gratulacje!
          • Skąd płynie prąd? - czyli energia elektryczna na zajęciach projektowych "Być jak Ignacy"

          • Uczestnicy Energetycznego Koła Naukowego mieli dzisiaj okazję dowiedzieć się czym jest prąd. Opowiedział nam o tym zaproszony gość, p. Piotr Koniec, który jest fizykiem. Pod jego czujnym okiem udało się nam stworzyć podręczny generator prądu. W tym celu wykorzystaliśmy opakowanie po tabletkach musujących, sprężynkę, magnesy neodymowe oraz drut miedziany. Potwierdzeniem dobrze wykonanego doświadczenia było sprawdzenie wartości uzyskanego napięcia za pomocą specjalnego urządzenia zwanego multimetrem. Następnie samodzielnie wykonywaliśmy własne obwody elektryczne z baterii oraz przewodów krokodylkowych. Przy ich pomocy sprawdzaliśmy, które przedmioty codziennego użytku są przewodnikami, a które izolatorami.

          • Moje szczęśliwe miejsce – Miesiąc Bibliotek Szkolnych

          • Co roku, w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Jego tradycje sięgają końca XX wieku. To wówczas Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało jego obchody. Początkowo był to jeden dzień, a od 2008 roku – cały miesiąc. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce oraz w rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. W tym roku świętowaliśmy pod hasłem: Biblioteka szkolna - moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia.

                    Mając na uwadze tematykę tegorocznych obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, zorganizowano w klasach 4a, 4b oraz 4c zajęcia czytelnicze „Reklama czytania”. Zadaniem uczniów było ułożenie hasła reklamowego na temat biblioteki, książek, czytania. Ich piękne prace stanowią teraz element ozdobny korytarza przy bibliotece. Dodatkowo uczniowie klasy 5b wzięli udział w spotkaniu z panią Dominiką Łusiewicz z Biblioteki Pedagogicznej w Pile, która przygotowała zajęcia „Kryształy wokół nas’. Wychowankowie wysłuchali tekstu opowiadania o Janie Czochralskim „Tajemnice monokryształu" w formie teatrzyku Kamishibai oraz obejrzeli prezentację o kryształach wykorzystywanych przez człowieka. Dzieciom bardzo podobała się kreatywność i wytrwałość młodego naukowca, dzięki któremu możemy dziś korzystać z osiągnięć techniki i produktów Krzemowej Doliny.

                      Pozostali uczniowie klas IV – VIII pilskiej „Dwójki” także mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach.

                      Dla całej społeczności szkolnej został zorganizowany konkurs na zakładkę do książki „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”. Miał on na celu pobudzanie wrażliwości plastycznej i aktywności twórczej dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich zainteresowań czytelniczych.

                      Ponadto przygotowano również wystawę tematyczną informującą o święcie i jego obchodach. Chętne osoby mogły także wziąć udział w akcji bookcrossingu, czyli niekonwencjonalnej formie popularyzowania książek i czytelnictwa poprzez nieodpłatne ich przekazywanie metodą „podaj dalej”.

                                                                          Zapraszamy do biblioteki!