• Zbiórka dla Hospicjum

          • Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.

                                                                                                   Flora Edwards

             

            Od 15 października do 10 listopada 2023 r. w naszej szkole trwała zbiórka artykułów papierniczych potrzebnych na terapię zajęciową dla podopiecznych pilskiego Hospicjum. Akcja spotkała się z ogromnym odzewem wśród przedszkolaków, uczniów, rodziców oraz nauczycieli, którzy przynieśli mnóstwo bombek, stożków styropianowych, kolorowych wstążeczek, włóczek i bawełnianych koronek,  barwnych cekinów, koralików, brokatów, farb oraz ozdób świątecznych. Zebrane materiały zostały przekazane do Hospicjum i będą  wykorzystane do tworzenia bożonarodzeniowych ozdób.

            Zbiórkę zorganizowała p. Aneta Marzec. Dziękuję za pomoc p. Agacie Stawskiej, p. Jolancie Kamińskiej, p. Teresie Soi, p. Monice Drajen oraz Katarzynie Wice. 

            Jednak najważniejsze podziękowania należą się darczyńcom, którzy nie są obojętni na potrzeby osób wymagających wsparcia.

          • W kosmos z LunAres

          • 15 listopada dla uczniów  z kl. 4a, 5c, 6a był niecodzienny, ponieważ wzięli udział  w spotkaniu z uczestnikami międzynarodowego zespołu Stacji Badawczej LunAres, który przybył do naszej szkoły. Placówka mieści się w Pile na terenie powojskowego lotniska. Ta  analogowa stacja badawcza powołana została do symulacji załogowych misji kosmicznych. Jak czytamy na stronie projektu: „celem LunAres jest stworzenie platformy badawczej wspierającej rozwój naukowy i technologiczny w załogowej eksploracji kosmosu. W badania zaangażowane jest szerokie grono specjalistów z takich dziedzin jak medycyna ekstremalna, psychologia, biotechnologia, robotyka i inżynieria, socjologia, architektura. (…) Stacja może odbywać misję na Księżyc i Marsa przez 2 tygodnie dla 6-osobowej załogi. Obiekt zapewnia przestrzeń i infrastrukturę do kompleksowych badań nad wpływem długoterminowej obecności człowieka pozaziemskiego.”

            Członkowie załogi przedstawili się uczestnikom, mówiąc o swoim dzieciństwie, pasjach i drodze do misji. Pokazało to uczniom, że możliwości drzemią w każdym i trzeba mieć marzenia, a potem  krok po kroku je realizować. Swoje miejsce mogą znaleźć osoby o różnych umiejętnościach i specjalizacjach. Uczniowie zadawali pytania dotyczące przebiegu eksperymentu, zaciekawiły ich też nieprzewidziane zdarzenia.

            Takie spotkania dodają skrzydeł, rozwijają horyzonty i pokazują, że w każdym ukryty jest potencjał.

          • SZKOLNY MASTER CHEF

          • Miło nam poinformować, że wyłoniliśmy szkolnego "MasterChefa"! 13.11 23 r w naszej szkole odbył się szkolny konkurs plastyczny - kulinarny pt. "Zdrowie ma talerzu". Uczestniczki przygotowały zdrowe i piękne dania. Zwycięskie danie wykonała Amelka Piaseczna z klasy IV a.Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział i gratulujemy wspaniałych potraw!

          • SZKOŁA PAMIĘTA…

          • Jest coś co śmierci się opiera, to pamięć -ona nie umiera.

            Jak co roku w listopadzie, miesiącu pamięci i modlitwy za zmarłych, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami odwiedzili groby nieżyjących dyrektorów naszej szkoły: p. dyrektor Doroty Frydrych oraz p. dyrektora Ryszarda Sprengera. Zapalili znicze i złożyli na grobach wiązanki.

          • Spotkanie z policjantem

          • W ramach działań profilaktycznych  8 listopada uczniowie klas piątych wzięli udział w spotkaniu z policjantką, p.  Olimpią Kubińską na temat odpowiedzialności karnej nieletnich. 

            Poczas zajęć funkcjonariuszka  policji wyjaśniła uczniom, co to jest odpowiedzialność karna i  na czym polega oraz kiedy dziecko ponosimy odpowiedzialność karną za swoje czyny. Wymieniła i omówiła kilka przykładów czynów karalnych. Przybliżyła pojęcie demoralizacji, czyli zachowania niezgodnego z przyjętymi normami społecznymi. W czasie wystąpienia uczniowie dowiedzieli się, jakie konsekwencje może ponieść nieletni, który dopuścił się wykroczeń.

            Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem słuchali oraz zadawali mnóstwo pytań. Poruszane tematy wywołały wśród uczniów wiele pozytywnych emocji, gdyż wychodząc z sali, dyskutowali na temat odpowiedzialności karnej.  Uczestnictwo w zajęciach przyczyniłom się do wzrostu świadomości

            i odpowiedzialności uczniów za swoje czyny.