• Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

• 17 listopada uczniowie klas 2 i 3 mieli możliwość przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Związane to było z przypadającym tego dnia Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia. Chętni uczniowie przybyli na hol szkolny, gdzie otrzymali zadania od przedstawicieli Samorządziku Uczniowskiego i mogli sprawdzić swoją wiedzę. Dziękujemy za liczne przybycie i do zobaczenia za rok.

• „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”

• W czwartek 16 listopada z inicjatywy p. Sylwii Ciesielskiej oraz p. Anny Stróżyńskiej po raz pierwszy w historii naszej szkoły zostało zorganizowane Święto Matematyki. W ramach tego święta matematycy zaplanowali dla uczniów kilka aktywności. Jedną z najważniejszych był udział uczniów w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Tego dnia komisje egzaminacyjne, w skład których wchodzili uczniowie klas czwartych i piątych, przeprowadziły egzaminy sprawdzające umiejętność mnożenia i dzielenia. Patrole egzaminacyjne wyruszyły również na ulice miasta. W zmaganiach z tabliczką wzięło udział 443 uczniów, kilkunastu pracowników szkoły oraz kilku przechodniów; 233 uczniów zdało test bezbłędnie i uzyskało tytuł EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Poza tym uczniowie podczas dwóch godzin lekcyjnych mieli okazję w swoich klasach rozwiązywać ciekawe łamigłówki i zadania związane z mnożeniem. Dodatkowo podczas czwartej godziny lekcyjnej przedstawiciele klas czwartych, którzy wygrali eliminacje klasowe brali udział
            w konkursie Mistrz Tabliczki Mnożenia.  Zwycięscy będą reprezentować naszą szkołę
            w etapie miejskim. Są to:

Leon Cicio z klasy 4c – I miejsce

Władysław Kolat z klasy 4c – II miejsce

Adam Tłuczek  z klasy 4d – III miejsce.

• Czarne złoto na zajęciach Być jak Ignacy

• Dzisiejsze zajęcia dotyczyły czarnego złota, czyli ropy naftowej. Rozpoczęliśmy je od wykonania przekroju geologicznego ilustrującego sposób wydobycia tego cennego surowca metodą odwiertu. Następnie doświadczalnie zbadaliśmy właściwości ropy naftowej, której brunatno czarna barwa może się różnić w zależności od miejsca wydobycia. Sprawdziliśmy, że ropa ma gęstość mniejszą od wody, dlatego podczas awarii statków ją przewożących, unosi się na jej powierzchni. Stwarza to ogromne zagrożenie dla zwierząt morskich, co udowodniliśmy umieszczając w niej ptasie piórko. Stało się one posklejane i uległo częściowemu zniszczeniu. Po zbliżeniu zapalniczki do naczynia z ropą pojawił się płomień, dzięki czemu wywnioskowaliśmy, że ropa stanowi cenny surowiec, z którego pozyskuje się energię.

• Zajęcia akrobatyczne z szarfami

• Uczniowie klasy 2b w odpowiedzi na zaproszenie studia „FITDobrawa” uczestniczyli w zajęciach akrobatycznych z szarfami. Zajęcia miały na celu pokazanie ćwiczeń, które w czasie treningu wyrabiają  nie tylko wytrzymałość, ale także gibkość, koordynację, siłę, a nawet zręczność. Trening pokazał, że doskonalenie cech motoryki  i  poprawa ogólnej sprawność fizycznej idzie w parze z doskonaleniem osobowości. Uczniowie chętnie słuchali uwag trenerki. Dowiedzieli się, że sport kształtuje ich charakter, a przede wszystkim: odwagę, wytrwałość w dążeniu do celu, dyscyplinę, punktualność, obowiązkowość, pewność siebie, systematyczność i konsekwencję w działaniu. Dzieciom bardzo podobała się taka forma realizacji lekcji wychowania fizycznego. Bardzo serdecznie dziękujemy pani Dobrawie Kędzieli-Mrotek za zaproszenie i poprowadzenie niezapomnianego treningu.

• ,,Dziś jest wielka rocznica – 11 listopada. Tym, co zmarli za ojczyznę, hołd wdzięczności Polska składa’’ – apel z okazji Święta Niepodległości.

• 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Niepodległości w wykonaniu szkolnego koła teatralnego Epilog. Na scenie pojawiła się grupa uczniów, którzy w rytm dramatycznej muzyki symbolicznie przedstawili tragiczne, rozbiorowe dzieje Polski. W części artystycznej nie zabrakło wzruszających recytacji, przejmujących powstańczych tekstów i pięknych piosenek zagranych przez nasze uczennice. Po zakończeniu części artystycznej szkolna społeczność włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu” i wszyscy razem o godzinie 11:11 dumnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”.
            Przypadającą w tym roku 105 rocznicę uroczyście obchodzili również uczniowie klas 1-3 wspólnie z przedszkolakami. Odbyły się dwa  apele, podczas których śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.  Uroczystość przybliżyła nam nie tylko rys historyczny tego tak ważnego dla nas święta, ale także wzbudziła refleksję na temat niepodległości i wolności, które były i są wartościami dla każdego Polaka. Korytarze szkoły zostały udekorowane w biało-czerwone barwy.  Część uczniów naszej szkoły ubrała się w galowy strój, inni w biało-czerwony, wszyscy przypięli  kotyliony w barwach narodowych.