• Odwiedziny

     • Dnia 20 maja 2022 r. uczniowie naszej szkoły odwiedzili pensjonariuszy pilskiego Domu Pomocy Społecznej, gdzie z okazji Dnia Matki i Ojca recytowali wiersze i śpiewali piosenki nawiązujące do istoty i powagi bycia rodzicami. Następnie złożyli życzenia oraz  wręczyli własnoręcznie wykonane upominki. Atmosfera była wspaniała – wzruszająca, ale i pełna radości. Chcielibyśmy  podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by ten dzień był taki wyjątkowy. Dziękujemy!

     • Kącik wypoczynkowy do relaksu i nauki!

     • Projekt wynikał z potrzeby stworzenia własnej przestrzeni do wypoczynku dla uczniów naszej szkoły oraz poprawy funkcjonalności i estetyki miejsc, w których uczniowie przebywają w czasie wolnym. W działania zaangażowane było Bractwo Uczniowskie - 12 prac Herkulesa z klasy 8 f oraz rodzice. Uczniowie rozwinęli nie tylko nowe umiejętności związane z planowaniem, aranżacją, komunikacją, ale także zdobyli doświadczenie w wykonywaniu zupełnie nowych czynności takich jak: projektowanie, malowanie, szlifowanie, wbijanie gwoździ, itp. W rezultacie kilkumiesięcznej pracy, powstała nowa przestrzeń, z której obecnie korzysta cała szkoła.

      W projekcie zostały wykorzystane elementy upcyklingu. Uczniowie pod okiem swoich opiekunów i rodziców zużytkowali stare przedmioty i wykonali stolik z pufami z materiałów z odzysku (pianki, opony, sklejki), nadając im zupełnie nowe życie. Najsympatyczniejsze momenty zdaniem uczniów w pracy nad projektem? Najbardziej zapadło nam w pamięć i najbardziej podobało się wspólne projektowanie mebli, malowanie oraz miło spędzony czas. Ponadto jesteśmy ogromnie zadowoleni ze swojej pracy i efektu końcowego zmienionej przestrzeni. Okazało się, że nie tylko chcemy, ale i możemy zmieniać rzeczywistość.

      Wskazówki dla innych: nie bójcie się porażek, opóźnień, zmęczenia, które na pewno się pojawi. Sam proces uczy wszystkich bardzo wiele, no i oczywiście efekt końcowy sprawia wiele satysfakcji!

     • Z książką w plenerze!

     • Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia) nasza szkoła włączyła się w akcję Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łące i zorganizowała Piknik
      z książką. W myśl zasady, że książka jest dobra w każdym momencie i w każdym miejscu,
      25 kwietnia 2022 r. czytaliśmy na boisku szkolnym.  Promowaliśmy  czytelnictwo, które  bardzo rozwija wyobraźnię każdego z nas. Uczniowie chętnie poleżeli na trawie i poczytali ulubione książki. Bardzo się cieszymy, że z tak wielkim zaangażowaniem nauczyciele wraz ze swoimi uczniami  przyłączyli się do pikniku, by rozbudzać wśród dzieci i młodzieży miłość do książek. Nie ma to jak czytanie pod chmurką...

      Linki do galerii:

      https://www.facebook.com/ZSPLaka/posts/487135026534314

      https://wke.lt/w/s/pqNBbW

     • Złotka lekkoatletyczne

     • W dniu 23 maja 2022 odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w Trójboju lekkoatletycznym,  w których udział wzięła reprezentacja dziewcząt ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile zajmując I miejsce . Skład drużyny: Maja Ciemięga, Julia Mroczka, Alicja Gniot, Maja Ławniczak, Gabriela Majcher, Milena Śnioszek, Amelia Ziółkowska.
                                                                                                  Opiekun zespołu Jarosław Chwałek

     • Z wizytą w stolicy Polski

     •                  16 maja 2022 r. uczniowie klasy 7f  i 8d wraz z opiekunkami pp. Joanną Ficerman, Zofią Skwarek i A. Wrzeszcz, wyruszyli pociągiem na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Po przybyciu szybko pomknęliśmy tramwajem do miejsca zakwaterowania, zostawiliśmy bagaże i ruszyliśmy w miasto! Najpierw spacer na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie obejrzeliśmy zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz Pomnik Marszałka Piłsudskiego. Następnie przejechaliśmy metrem (dla niektórych z nas to pierwsze doświadczenie z kolejką podziemną) do Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym mogliśmy poczuć się, jak prawdziwi powstańcy i zrozumieć, co czuli młodzi ludzie walczący o ojczyznę w tamtych czasach. Po emocjonującym zwiedzaniu, obejrzeniu filmu „Miasto ruin”, wizycie na tarasie widokowym muzeum, przeszliśmy do Parku Wolności, by z bliska przyjrzeć się Murowi Pamięci, gdzie na granitowych płytach zostały wyryte nazwiska poległych Powstańców. W centralnej części zawieszono  dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi - dowódcy Powstania Warszawskiego, który odzywa się podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania.
      Z muzeum udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki, aby  z 30 piętra podziwiać piękną panoramę miasta. Po dniu pełnym wrażeń, wciąż było nam mało, więc po kolacji wybraliśmy się na wieczorny spacer po najbliższej okolicy – zobaczyliśmy m.in. Kolumnę Zygmunta, Pałac Prezydencki oraz Kościół św. Krzyża.

                    Następnego dnia zwiedziliśmy wypełnioną wspaniałymi dziełami sztuki oficjalną rezydencję krółów, czyli Zamek Królewski (Apartamenty Królewskie i Sale Sejmowe) a następnie pomknęliśmy do letniej rezydencji króla Stanisława Augusta - Łazienek. Tam, spacerując alejkami historycznego parku i podziwiając klasycystyczne zabytki, mogliśmy zauważyć rozbrykane wiewiórki oraz nawołujące skrzekliwym głosem pawie. Jeszcze tylko pamiątkowa fotografia przed Pomnikiem Fryderyka Chopina i mogliśmy rzucić okiem na Belweder i gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Przejechaliśmy metrem do Centrum Nauki Kopernik, gdzie  spędziliśmy czas „naukowo”, sprawdzając działanie urządzeń na wszystkich dostępnych stanowiskach. Wieczorem, tradycyjnie, udaliśmy się na spacer, tym razem naszym celem było dotarcie na Podwale pod Pomnik Małego Powstańca oraz Rynek Starego Miasta ze słynną Warszawską Syrenką.

      Ostatni dzień zaczęliśmy od zwiedzania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W symbolicznym miejscu, w  centrum Warszawy, w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto - poznaliśmy ślady pierwszego osadnictwa Żydów w średniowiecznej Polsce. Przespacerowaliśmy się przedwojenną żydowską ulicą, na której przenikały się dwie kultury, trafić do warszawskiego getta z czasów II wojny światowej i w końcu znaleźć się w okresie powojennym. Nie zapomnieliśmy obejrzeć znajdującego się przed Muzeum Pomnika Bohaterów Getta, przed którym w 1970 roku w historycznym geście ukląkł kanclerz RFN Willi Brandt a wydarzenie  uznano za symboliczne przeprosiny Niemiec za zbrodnie Holocaustu. Zwieńczeniem naszej wycieczki, była wizyta w Muzeum Narodowym, jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Zbiory Muzeum liczą około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Szczególnie spodobały nam się sale z dziełami najwybitniejszych polskich malarzy – Jana Matejki (chyba nie ma osoby, na której „Bitwa pod Grunwaldem” nie zrobiła wrażenia!), Malczewskiego, Wyspiańskiego, Mehoffera oraz dział starożytny, poświęcony odkryciu miasta Faras przez profesora Michałowskiego.

      Program wyjazdu był bardzo bogaty, każdy dzień był dokładnie i bardzo starannie zaplanowany. Nie było czasu na nudę!