• Międzynarodowy Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole

     • Choć w tym roku szkolnym  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (21.02.) przypadł podczas ferii, postanowiliśmy uczcić to święto. W poniedziałek, 26 lutego 2024 r.  na lekcje języka polskiego poloniści przygotowali  prezentacje,  zabawy, quizy, zagadki pozwalające „bawić się” naszym językiem ojczystym, który nie należy do łatwych 😊.

      Na parterze wszystkich przywitała kolorowa informacja o wydarzeniu oraz zabawne wierszyki dotyczące języka polskiego/ojczystego. Drzwi sal lekcyjnych zostały udekorowane pracami plastycznymi uczniów wskazujące na rolę języka ojczystego dla każdego z nas.

       W ramach obchodów we wszystkich kl. piątych odbyły się zajęcia, które przeprowadziła p. Katarzyna Wika oraz p. Aneta Marzec. Lekcje języka polskiego we wszystkich klasach  nie tylko dostarczyły uczniom  zabawy, ale także pozwoliły na zastanowienie się nad różnymi aspektami naszego języka ojczystego, takimi jak słownictwo, gramatyka czy frazeologizmy. Dużo wrażeń  dostarczało  głośne czytanie zabawnych łamańców językowych, czyli wierszyków doskonalących naszą dykcję.

      Dzień ten był to okazją do zwrócenia uwagi na znaczenie języka ojczystego dla każdego z nas. Podczas naszych obchodów nie tylko świętowaliśmy, ale dowiedzieliśmy się, jak istotne jest zachowanie i pielęgnowanie naszego języka ojczystego, aby przekazywać go kolejnym pokoleniom i by zachować naszą tożsamość kulturową.

      Całemu wydarzeniu od lat patronuje p. Ewa Semanicka, której przy wspaniałym zaangażowaniu wszystkich nauczycieli polonistów, udało się Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego wprowadzić do corocznych wydarzeń w naszej szkole.

     • Jak pozyskać energię z jedzenia?

     • Na dzisiejszych zajęciach zgłębiliśmy metody pozyskiwania energii z tzw. biomasy. Rozpoczęliśmy je od pokrojenia na drobne kawałki przyniesionych przez nas różnych produktów spożywczych: bananów,  jabłek, pomarańczy, sałaty oraz jagód. Następnie przygotowaliśmy zestaw doświadczalny składający się z pięciu butelek. Naszym zadaniem było umieszczenie rozdrobnionych produktów w przygotowanych pojemnikach. Po wykonaniu tej czynności umieściliśmy na szyjce każdej butelki baloniki, mocno uszczelniliśmy i zostawiliśmy na tydzień. Po tym czasie sprawdziliśmy efekty naszego doświadczenia. Okazało się, że balonik wypełnił się gazem tylko w butelce z jabłkami oraz bananami. Potwierdziły się zatem nasze przypuszczenia, że najwięcej energii można pozyskać ze słodkich owoców. Podczas zajęć omówiliśmy także spalanie, fermentację oraz tłoczenie jako trzy główne sposoby zamiany materii organicznej na energię. Zajęcia zakończyliśmy podając zalety i ograniczenia w stosowaniu tego odnawialnego źródła energii.

     • Potyczki czytelnicze

     • 15 stycznia 2024 roku po raz kolejny odbył się w bibliotece szkolnej konkurs czytania ze zrozumieniem dla uczniów klas IV „Czytam, więc wiem”. Jego celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów oraz doskonalenie czytania, jako umiejętności rozumienia, wykorzystywania i przetwarzania tekstów w zakresie umożliwiającym zdobywanie wiedzy.

      W konkursie wzięło udział 15 uczniów, po 3 reprezentantów poszczególnych klas. Na pytania uczestnicy odpowiadali indywidualnie w formie pisemnej. Ich zadanie polegało na tym, aby w jak najkrótszym czasie przeczytać 2 teksty i poprawnie odpowiedzieć na 18 pytań.

      Laureatami zostali:Oliwia Dąbrowska z klasy 4a - I miejsce, Patrycja Flisik z klasy 4a - II miejsce, Amelia Kowalczyk z klasy 4e - III miejsce.

      Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

     • Pilska „Dwójka” z wyróżnieniem w ogólnopolskim konkursie  fotograficznym

     • Platforma Selfie+  to miejsce stworzone specjalnie dla beneficjentów programów europejskich

      zarządzanych przez.

      Beneficjenci z pasją uwieczniają niezwykłe doświadczenia z realizacji swoich projektów.

      Poprzez dodanie zdjęć oraz opisów działań na platformie Selfie+ realizatorzy projektów mogą pochwalić się swoimi dokonaniami, upowszechniać wyniki pracy nad projektem, a przede wszystkim pokazać potencjalnym przyszłym beneficjentom programów wspieranych przez Fundację, że warto korzystać z tak różnorodnej oferty promowania własnej pracy.

      Dołączenie do społeczności  to nie tylko okazja do zaprezentowania najciekawszych relacji
      z działań projektowych, ale również wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, inspiracja dla instytucji działających w obszarze edukacji oraz doskonała zabawa połączona z uczeniem się.

      Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile, realizując projekt Erasmus+ „Samodzielnie Tworzę, Eksperymentuję, Myślę - akademia kompetencji przyszłości” wzięła udział w tym konkursie. Zdjęcie do konkursu zgłosiła Lidia Wójciak- autorka zdjęcia i koordynator projektu. Szkoła otrzymała

      WYRÓŻNIENIE

      w kategorii „Wartości Europejskie w Nowej Perspektywie - Synergia” za zdjęcie „Siła zespołu”.

      Uzasadnienie Kapituły konkursu: „Ujęcie, które zostało wyróżnione w konkursie, emanuje pozytywną energią i stanowi doskonały przykład inspirującej pracy. Jesteśmy pełni uznania dla Państwa zaangażowania i talentu, które przyczyniają się do rozwoju dziedziny edukacyjnej. Dołączenie do społeczności Selfie+ to nie tylko wyjątkowa okazja do zaprezentowania najciekawszych projektów, lecz również doskonała możliwość dzielenia się doświadczeniami oraz inspiracji z innymi. Cieszymy się, że Państwa praca została doceniona, a Państwo sami stali się źródłem inspiracji dla innych.”

      Wręczenie nagród w konkursie Selfie+ odbyło się 1 lutego 2024 r., na PGE Narodowym w Warszawie, podczas Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego i była to doskonała okazja do świętowania waszego sukcesu w gronie innych utalentowanych instytucji- jak podkreślają organizatorzy gali.

     • JESZCZE O KARNAWALE

     • We wtorkowe popołudnie, 30 stycznia, uczniowie klas czwartych bawili się na balu karnawałowym. Super zabawę zapewnił czwartoklasistom profesjonalny DJ, Pan Przemysław Masina, a na imprezie nie zabrakło wspólnych układów tanecznych, zabaw integracyjnych i konkursów. Większość tancerzy samodzielnie przygotowała przebrania, a pozostali mogli skorzystać z "magicznego kuferka" DJ i na czas zabawy przywdziać zabawne nakrycie głowy, maskę lub okulary. Młodzież pokazała, że potrafi się świetnie bawić, nikt nie podpierał ścian, więc z niecierpliwością czekamy na kolejne wspólne imprezy!