• 4 d z wizytą w Centrum Symulacji Medycznych

     • Gdzie pracują nasi rodzice? Kim chciałoby się być w przyszłości? To pytania, które można sobie zadawać w czasie nauki w szkole podstawowej. Aby dokonać w przyszłości właściwego wyboru, warto poznawać miejsca, które prezentują różne zawody. Taką możliwość dało Centrum Symulacji Medycznych Akademii Nauk Stosowanych im Stanisława Staszica w Pile znajdujące się przy ul. Podchorążych 10. Wizytę dzieciom z  kl. 4d naszej szkoły pomogła zorganizować mama jednego z uczniów, która pozyskała życzliwość dr Anny Żdanowicz.

      13 czerwca 2022 r. podczas wycieczki do CSM uczniowie mogli spróbować swoich sił przy masażu serca, mocowaniu rannego na desce ratowniczej, poznali wnętrze karetki reanimacyjnej.  Widzieli fantomy, które do złudzenia przypominały ludzi/pacjentów, na których przyszłe pielęgniarki i ratownicy medyczni zdobywają swoje umiejętności.
      Wspomniane profesje wymagają empatii,  ofiarności i niesamowitych umiejętności. Wśród uczennic i uczniów kl. 4d były osoby wykazujące talent do zawodów medycznych. Kto wie, może w przyszłości będą nas leczyć?

      E.S.

     • Podsumowanie realizacji projektu OSEhero w naszej szkole

     • W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła przystąpiła do projektu OSEhero, w ramach którego zrealizowaliśmy następujące działania:

      a) upowszechnione zostały w szkole materiały edukacyjne dotyczące cyberbezpieczeństwa,  przygotowane przez ekspertów OSE, ponadto rozwieszono tematyczne plakaty przygotowane przez uczniów naszej szkoły, (wystawa na holu szkoły – I piętro),

      b) w ramach tygodnia Code Week zostały zgłoszone dwie inicjatywy:

      • „Nauka programowania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi”, gdzie uczniowie mieli możliwość zaprogramować robota, wykorzystując do tego zestaw Lego Education Spike. Mogli również zbudować interaktywne modele elektroniczne za pomocą zestawu BE CREO. Dzięki tym zajęciom uczniowie poznali podstawy programowania i elektroniki.
      • „Koduję ja, kodujesz Ty, koduje całe SP2!”. Uczniowie podczas zajęć informatycznych programowali na platformie Code.org, pracowali
       w programie Scratch. Uczniowie 4a pracowali nie tylko na informatyce, swoje umiejętności mogli kształcić również na lekcji matematyki, gdzie rozwiązywali zadania związane z kodowaniem, próbowali odszyfrowywać hasła a także kodowali plansze. Ponadto podczas godziny wychowawczej grali w Cody Roby i programowali trasę dla ozobotów.

      Relacja z tego wydarzenia opisana została na stronie naszej szkoły:

      https://sp2pila.edupage.org/news/?eqa=d2lkPW5ld3NfUGFnaW5hdG9yXzEmbmV3c2FyY2hpdmVmPTIwMjEtMTEmb2Zmc2V0X25ld3NfUGFnaW5hdG9yXzE9MTA%3D

      c) w klasach 4-8 podczas godzin wychowawczych zostały zrealizowane tematy związane z cyberbezpieczeństwem. Wychowawcy klas 4-6 realizowali scenariusz lekcji pt. „Otwórz oczy - Internet to nie wszystko. Śpiąca Królewna i FOMO”, natomiast wychowawcy klas 7 i 8 – „Lubię to! Nastolatki
      w mediach społecznościowych”, a w tym:

      • To, co piszę ma znaczenie - informacje zwrotne w sieci
      • Tworzenie swojego wizerunku w internecie
      • Cyberprzemoc
      • Co o Tobie mówi Twój profil? Media społecznościowe a szukanie pracy
      • Okiem rekrutera. Jakie wrażenie na pracodawcy wywiera Twój profil?

      Realizacje tych zajęć zostały zaprezentowane w załączonych do artykułu zdjęciach.

      d) zaangażowani w projekcie nauczyciele wzięli również udział w dwóch szkoleniach w ramach projektu OSEhero:

      • „Bezpiecznie na wirtualnym podwórku”
      • „Od projektu do działania – jak dbać o cyfrowe bezpieczeństwo uczniów”

      oraz w Kongresie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjne.

      e) uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Historie z sieci wzięte”.

      Zdjęcia prac konkursowych również zostały załączone do tego artykułu.

      Zarówno zdobyta przez nas podczas szkoleń wiedza oraz udostępnione nam publikacje przygotowane przez ekspertów pozwoliły poszerzyć naszą wiedzę teoretyczną jak i praktyczną, a uczniów uświadomić jakiego typu zagrożenia czyhają w sieci i jak im zapobiegać.

                                                                                                                Sylwia Ciesielska

                                                                                                                Ewa Michalska – Hinca

                                                                                                                Anna Stróżyńska

                                                                                                                Katarzyna Sosnowska

     • Funka, Bory Tucholskie

     • W dniach 13-15 czerwca 2022 r. uczniowie klasy 6b wzięli udział w wycieczce do Ośrodka Wypoczynkowego Mikomania w Funce, usytuowanego w sercu Borów Tucholskich. Trzydniowy program był pełen atrakcji. Dzieci nie miały czasu na nudę. Z ogromną przyjemnością brały udział w grach: tenisa stołowego, ziemnego, bilard oraz piłkę nożną. Wielką radość sprawiała dzieciom możliwość udziału w zajęciach plastycznych, kulinarnych oraz tanecznych. Dużo emocji było podczas zabaw: w podchody oraz w  grze w lesie o nazwie flagi. Podczas pobytu w lesie dzieci dowiedziały się jak można przygotować ognisko a także wykonały wspaniałe (mieszczące w środku 4 osoby) szałasy. Program obejmował również strzelanie z łuku do słomkowego koła, a także udział w Archery Tag, czyli łucznictwie bojowym. Ogromną frajdę sprawiała dzieciom zabawa w Bumper – Ball (kule, do których można wejść i kulać się w w różne strony). Śmiechu było, co nie miara. Dużo przyjemności sprawił dzieciom udział w ognisku. W każdym dniu organizowane były warsztaty z języka niemieckiego. Dziękujemy paniom: Magdalenie Słomion  oraz Dominice Łusiewicz  za opiekę podczas trwania wycieczki.

      Serdeczne podziękowania kierujemy do patrona klasy 6b - Saf - Holland Polska  Sp. z o.o.  Dzięki patronowi, który był fundatorem wycieczki, uczniowie mogli spędzić bardzo atrakcyjnie czas, poznać nowe miejsca, wziąć udział w wielu warsztatach i zajęciach sportowych.  

     • Podwójne święto

     • W środę 1 czerwca 2022 r. obchodziliśmy w naszej szkole podwójne święto: szkolne obchody Dnia Olimpijczyka oraz Dnia Dziecka. Program imprezy obejmował pogłębienie wiedzy o patronie szkoły, rywalizację sportową, konkursy plastyczne i oczywiście dobrą zabawę. Zaczęliśmy od uroczystego otwarcia Szkolnych Igrzysk Sportowych. Apel z ceremoniałem olimpijskim zainicjował przemarsz wszystkich klas przybranych w barwy państw, wylosowanych wcześniej spośród członków MKOL. Następnie przy dźwiękach hymnu olimpijskiego wciągnięto na maszt flagę olimpijską a zapalenia znicza olimpijskiego dokonała Pani Klaudia Adamek olimpijka z Tokio, nasz gość honorowy. Po uroczystym apelu uczniowie przystąpili do realizacji zadań. Były nimi: Zaprojektowanie maskotki lub piktogramu, które mogłyby być symbolem igrzysk olimpijskich rozgrywanych w Polsce, zaplanowanie trasy sztafety z ogniem olimpijskim na terenie Polski, tak aby dotarła z Gdańska do Zakopanego z podaniem miast i nazwisk olimpijczyków polskich uczestniczących w sztafecie, konkurs plastyczny „Moja ulubiona konkurencja olimpijska”. Oprócz tego każdy uczeń mógł wziąć udział w Szkolnych Igrzyskach Sportowych, na które składało się 5 konkurencji lekkoatletycznych. Najlepsi sportowcy w poziomach klas otrzymali medale a  wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagród. Atrakcją imprezy była wspólna rozgrzewka z olimpijką, czołową sprinterką kraju Panią Klaudią Adamek, która tego dnia dekorowała zwycięzców, rozdała setki autografów i przeprowadziła wiele rozmów z uczniami
      i nauczycielami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które fachowo prezentował ratownik medyczny Pan Adam Leszczewicz oraz tańce integracyjne prowadzone przez uczennicę klasy 7b – Aleksandrę Czaję oraz przez p. Darię Mielkę. Ten obfitujący w atrakcje dzień osłodzony został porcją pysznych lodów, ufundowanych przez szkolną Radę Rodziców. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy i zapraszamy za rok.

     • Spotkanie autorskie z Waldemarem Cichoniem

     • 28 maja 2022 r. odbyło się spotkanie online z autorem książek dla dzieci p. Waldemarem Cichoniem. Jest On autorem m. in.: „Cukierku, ty łobuzie!”. Uczniowie dowiedzieli się, co inspiruje pisarza do pisania książek i w jaki sposób można zostać pisarzem. Niespodzianką było poznanie głównego bohatera książek – Cukierka. Ten psotny kotek ceni sobie dobrą zabawę i niezależność. Nasi uczniowie wspaniale bawili się na spotkaniu. Byli bardzo zadowoleni, że mogą przygotować pytania do pisarza, na które chętnie im odpowiadał. Wielu uczniów zamówiło książki z osobistą dedykacją  autora.

      Ewa Michalska - Hinca