• KONKURS ZAWODOZNAWCZY "POCIĄG DO ZAWODU"

     • 11 kwietnia 2024 r. uczennice klasy 7e – Sandra Michalak i Oliwia Skwarek  wzięły udziałw VI Międzyszkolnym Konkursie Zawodoznawczym „Pociąg do Zawodu”. Konkurs był organizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Jana Brzechwy w Pile.

      Celem konkursu było poznanie i pogłębienie wiadomości na temat polskiego systemu szkolnictwa  i możliwych ścieżek kształcenia, poznanie i pogłębienie wiadomości na temat różnych grup zawodowych i zawodów, pobudzenie aktywności i kreatywności, inspirowanie do planowania własnej kariery zawodowej, zaangażowanie młodzieży do działań z zakresu preorientacji zawodowej oraz przybliżenie zagadnień związanych ze światem pracy.

      Konkurs odbywał się metodą stacji (przystanków). Uczestnicy rozwiązywali zadania drużynowo, podchodząc do kolejnych stolików musieli wykonać znajdujące się na nim zadania.

      Nasza reprezentacja stanęła na podium zajmując 3 miejsce.

      Gratulujemy!

     • Sukces naszej uczennicy w II edycji konkursu kulinarnego "Kuchnia Łączy Pokolenia - Senior i Junior w Kuchni"

     • 12 kwietnia 2024 roku odbył się finał II edycji konkursu kulinarnego "Kuchnia Łączy Pokolenia –  Senior i Junior w kuchni" organizowany przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie. Honorowy patronat nad konkursem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesław Siekierski.

      W konkursie brali udział uczniowie naszej szkoły: Barbara Ćwikła, Zofia Kin, Natalia Masyra, Sandra Michalak i  Julian Wieczorek. Konkurs miał na celu promowanie współpracy międzypokoleniowej oraz kultywowanie tradycji kulinarnych.

      Uczestnicy zostali podzieleni na zespoły składające się z ucznia oraz seniora - osoby dorosłej związanej z uczniem, często bliskiego członka rodziny. Każdy zespół przygotowywał wybraną przez siebie potrawę, starając się połączyć tradycję z nowoczesnością.

      W trakcie konkursu nasza „Ekipa Gastro” wykazała się nie tylko umiejętnościami kulinarnymi, ale także wzajemną współpracą i zrozumieniem między pokoleniami. Uczniowie nie tylko uczyli się od swoich seniorów, ale również dzielili się z nimi swoimi pomysłami i wiedzą.

      Po zakończeniu prac w pracowni kulinarnej wszystkie potrawy zostały ocenione przez komisję konkursową złożoną z szefów kuchni pilskich i poznańskich restauracji oraz nauczycieli zawodu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie. Członkowie jury brali pod uwagę smak, kreatywność, prezentację dania oraz techniki kulinarne wykorzystane do jego stworzenia.

      II miejsce w konkursie zajęła Barbara Ćwikła z klasy 7b, której  deser „Czekoladowa chmurka” zdobył serca i podniebienia komisji konkursowej.

      Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody, a przede wszystkim cenne doświadczenie i wspólne chwile spędzone przy gotowaniu.

      Konkurs "Kuchnia Łączy Pokolenia" okazał się nie tylko doskonałą okazją do kulinarnych eksperymentów, ale również świetnym sposobem na budowanie więzi między uczniami a seniorami, podkreślając wartość tradycji i wspólnych rodzinnych momentów.

     • „Akcja: Mediacje w szkole”

     • W sobotę 16 marca gościliśmy na IN UAM w Pile, gdzie  uczestniczyliśmy w konferencji „Akcja: Mediacje w szkole” zorganizowanej przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile.

      Wśród trzech prelegentek, ekspertek i praktyków, swoją prelekcję przedstawiła pani Krystyna Piotrowska stały mediator sądowy, psychopedagog, trener biznesu, doradca zawodowy i personalny, współpracująca z naszą szkołą od dwóch lat.

      Podczas konferencji i warsztatów metodycznych pt. "Akcja:Mediacje w szkole" poruszany był ważny temat , jakim są mediacje rówieśnicze oraz szkolne, czyli metoda skutecznego sposobu rozwiązywania sporów i konfliktów. Przedstawiono uczestnikom  procedury wdrażania tej metody w szkołach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

      Pani Mediator  do udziału w warsztatach  metodycznych pt. „ Mediacja rówieśnicza, sposobem na rozwiązywanie konfliktów między uczniami,”

      zaprosiła dziewięcioro uczniów z klas; piątej, szóstej i ósmej naszej szkoły. Uczniowie uczestniczyli w próbach z panią mediator, przygotowując się do przedstawienia symulacji mediacji szkolnej oraz mediacji rówieśniczej w trakcie konferencji. Tematyka warsztatów była bardzo ciekawa, przedstawiała 2 problemy zaistniałe na terenie szkoły. Pierwsza symulacja miała na celu porozumienia się  i zażegnanie konfliktu rodzica z wychowawcą oraz dyrektorem szkoły po hejcie rówieśników  na uczennicy ze znaczną otyłością. Druga symulacja mediacji rówieśniczej przedstawiała sposób ,w jaki można wykluczyć konflikt powstały miedzy uczniami ,gdzie naruszona została prywatność ucznia oraz zastraszanie go i szantażowanie przez rówieśników.

      Po zakończonych warsztatach nasza „dziewiątka” uczniów pięknie odpowiadała na zadawane pytania ze strony słuchaczy. Jesteśmy dumni z naszych uczniów.

      Dziękujemy pani Krystynie i mamy nadzieję na dalszą współpracę w tym temacie, bo uczniowie złapali bakcyla z mediacji.

     • Przywitaj z nami wiosnę

     • Od 18 marca 2024 roku wdrażaliśmy w naszej szkole założenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Pile. W ramach tego programu przeprowadzono wśród dzieci szereg spotkań, zajęć i warsztatów. Jednym z większych przedsięwzięć było przygotowanie pikniku profilaktycznego pod hasłem „Przywitaj z nami wiosnę”, który odbył się 13.04.2024 r. na terenie Skateplazy w Pile. Dzieci z naszej szkoły wzięły udział w barwnym korowodzie z marzannami i  plakatami o tematyce wiosennej. Następnie uczniowie z klasy III a zaprezentowali układ taneczny do piosenki „Wiosna, wiosenka” i żywiołowo zaśpiewali piosenkę „Maszeruje wiosna”. Do udziału w pikniku przygotowała ich p. Dorota Sieniawska. Po występie zrobiono dzieciom pamiątkowe zdjęcia na tle kolorowych fotobudek. Na tym nie skończyły się  jednak dla dzieci atrakcje. Na pewno każde z nich mogło znaleźć coś ciekawego dla siebie i spędzić sobotę na świeżym powietrzu.