• WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE

• 19 marca 2024 r. w Liceum Towarzystwa Salezjańskiego w Pile odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Anglojęzycznej. Spośród 200 uczestników z klas I-VIII ze szkół podstawowych z Piły i okolic, komisja konkursowa wyróżniła występ Anastasii Szulim z klasy 4a. Gratulujemy!

• „Miasto Piła z nową energią”!

• 14 marca uczennice Klasy Patronackiej – VIII b wzięły udział w „Teście wiedzy”. Uczestnikami konkursu byli uczniowie Jubileuszowo – Szkolnych Klubów Europejskich ze szkół podstawowych Gminy Piła realizowanych w ramach projektu „Miasto Piła z nową energią”! i finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021 i budżetu Państwa.

Celem konkursu było propagowanie wiedzy na temat Unii Europejskiej oraz jej instytucji, propagowanie działalności Jubileuszowo – Szkolnych Klubów Europejskich.

Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka.

W teście wzięły udział 3 uczennice, natomiast pozostali klubowicze dopingowali koleżanki.

Test zawierał 30 pytań, do każdego przypisane były 4 odpowiedzi, jedna przy każdym pytaniu była prawidłowa.

Do konkursu uczniowie przygotowywali się m.in. biorąc udział w 5 lekcjach dotyczących Unii Europejskiej prowadzonych przez „animatora europejskiego”, w naszej szkole animatorem jest pani Agnieszka Płóciennik.

Pytania były trudne, nie jeden dorosły nie znałby odpowiedzi na wiele pytań.

Nasze uczennice: Weronika Bogdańska, Sława Łusiewicz i Valeriia Zirenko dzielnie walczyły. Otrzymały 29 na 30 punktów. Mimo tego nie zdobyły czołowych miejsc.

Dziewczyny włożyły ogrom pracy w przygotowania do konkursu, potrafią zaimponować swoją wiedzą dotyczącą Unii Europejskiej w szerokim tego słowa znaczeniu.  Weroniko, Sławo oraz Valeriio, serdecznie dziękujemy za przygotowania do konkursu. Gratulujemy wiedzy, którą posiadacie!

• Energia przyszłości, czyli jak kiedyś będziemy pozyskiwać energię?

• Dzisiejsze zajęcia poświęcone były energii przyszłości. Zaczęliśmy od zaprojektowania pojazdu, który mógłby być napędzany wymyślonym przez nas paliwem. Następnie w parach wykonywaliśmy model auta o napędzie powietrznym. W tym celu wykorzystaliśmy słomki do napojów, papierowe prostokątne talerzyki, okrągłe, małe podstawki, patyczki do szaszłyków, taśmę oraz balony. Po napełnieniu balonów powietrzem sprawdziliśmy, który model pokona największą odległość. Liczyła się zatem precyzja i przemyślane wykonanie zadania. Wykonując to doświadczenie dostrzegliśmy zarówno plusy jak i minusy paliwa powietrznego. Zajęcia zakończyliśmy podaniem własnych pomysłów na innowacyjne rozwiązania w dziedzinie energii przyszłości w wymyślonym kraju -  Energolandii.