• Energia atomowa - czy to bezpieczne?

          • Energia atomowa to w obecnych czasach jedno z najbardziej kontrowersyjnych źródeł energii na świecie. Dlatego też w realizacji zadań związanych z programem edukacyjnym Być jak Ignacy postanowiliśmy zgłębić tajniki tego zagadnienia. Rozpoczęliśmy od zapoznania się z budową atomu. Na tej podstawie korzystając z okrągłego papierowego talerzyka oraz cukierków stworzyliśmy model budowy atomu tlenu. Kolor oraz ilość smakołyka miała znaczenie: na czerwono oznaczyliśmy protony, na niebiesko neutrony, a na żółto elektrony. W dalszej części zajęć wykonywaliśmy doświadczenie ilustrujące na czym polega rozszczepienie jądra atomowego oraz czym jest reakcja łańcuchowa. Dowiedzieliśmy się również z jakich substancji można pozyskać energię atomową. Kolejnym naszym zadaniem było stworzenie modelu elektrowni jądrowej. W trakcie wykonywania tego zadania zrozumieliśmy, że energia skupiająca protony i neutrony w jądrze jest w trakcie rozpadu tego jądra uwalniana w postaci ciepła. Uwolnione ciepło podgrzewa wodę, która ulega przemianie w stan gazowy, czyli parę wodną. Jej duże ciśnienie napędza turbinę, a ta z kolei generator elektryczny, który zamienia energię mechaniczną w elektryczną. Na zakończenie zajęć przeprowadziliśmy burzę mózgów, w trakcie której podawaliśmy swoje argumenty za oraz przeciw stosowaniu energii atomowej.   

          • Noworoczne życzenia od brytyjskiej rodziny królewskiej

          • Na początku grudnia informowaliśmy o rozstrzygnięciu konkursu plastycznego na najpiękniejszą kartkę świąteczną dla brytyjskiej rodziny królewskiej. Z początkiem marca doczekaliśmy się odpowiedzi z Anglii, a konkretnie z Kensington Palace, siedziby księżnej Catherine i księcia Williama.

            Para książęca, Państwo Windsor z dziećmi – książętami  Jerzym i Ludwikiem oraz księżniczką Charlotte’ą, przesłała naszym  uczniom  podziękowania za życzenia świąteczne i noworoczne pozdrowienia.

            Kilka miesięcy wcześniej otrzymaliśmy równie miły list, tym razem od Króla Karola III, z podziękowaniami za gratulacje wysłane z okazji koronacji na kolejnego władcę Zjednoczonego Królestwa.

          • NIEZWYKŁE WARSZTATY

          • W pierwszym semestrze chętni uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach fotograficznych "malowanie światłem ". Uczniowie zapoznali się z ciekawymi technikami fotograficznymi, gdzie wykorzystali m. in. "zimne ognie" czy latarki. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          • „Być jak Ignacy”- realizacja zadań ciąg dalszy…

          • Grupa uczniów z klasy 4b realizuje zadania określone w programie uczestnicząc w zajęciach, których tematyka dotyczy rodzajów energii pozyskiwanych z różnych źródeł, od kopalin do źródeł energii ekologicznej. O tych pierwszych, w dniu 26 lutego 2024 r. opowiedział uczniom klas IV pan Grzegorz Wójciak, który zawodowo zajmuje się nadzorem nad odwiertami w poszukiwaniu ropy i gazu oraz dla magazynowania gazu w pokładach solnych. Spotkanie rozpoczęła projekcja krótkiego filmu edukacyjnego „Bóbrka” czyli historyczne miejsce, od którego zaczęło się wydobycie ropy na świecie i osiągnięcia Ignacego Łukasiewicza. Przy zapalonej lamie naftowej nasz gość rozpoczął spotkanie od krótkiej prezentacji złóż ropy, gazu i soli, które możemy wydobywać w Polsce. Uczniowie poznali położenie geograficzne tych złóż w Polsce oraz sposoby poszukiwania i wydobywania ropy naftowej, gazu ziemnego i soli kamiennej. Zostali zapoznani z budową wiertni na ziemi i na morzu, a także zawodami (inżynier- górnik wiertnictwa, geolog, technik wiertnik czy ratownik górniczy), jakie są potrzebne aby wiertnia mogła spełnić swoje zadanie. Dowiedzieliśmy się także jakie szkoły i studia trzeba ukończyć by pracować w takich zawodach.

            Pan Grzegorz w niezwykle ciekawy sposób opowiedział o swoim doświadczeniu i codziennej pracy na wiertniach w Polsce jak i w różnych częściach świata, np. w Egipcie, Syrii czy Indiach, a te wymagają dodatkowo bardzo dobrej znajomości języka angielskiego, który otwiera nam takie możliwości kariery zawodowej. Na zakończenie nasz gość odpowiadał na pytania uczniów.

            To spotkanie wniosło wiele ciekawych informacji pozwalających lepiej zrozumieć skąd pochodzi energia, z której na co dzień korzystamy oraz wzbudziło w nas zainteresowanie tą dziedziną nauki jako ważnej dla ludzi.

          • Podziemny skarb, czyli energia geotermalna

          • Dzisiejsze zajęcia były poświęcone tematyce energii geotermalnej. Dowiedzieliśmy się jak taka forma energii może przyczyniać się do dbania o środowisko naturalne. Zajęcia rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu o gejzerach w parku Yellowstone. Następnie tworzyliśmy w małych grupach modele ilustrujące technologię pozyskiwania energii geotermalnej. W tym celu wycięliśmy z kartki papieru wiatraczek, do którego przymocowaliśmy niewielki kawałek słomki. Przy jego pomocy umieściliśmy wiatraczek na patyczku do szaszłyków, który wcześniej przykleiliśmy do niewielkiej podstawki. Ogromnym zaskoczeniem dla nas było to, że kiedy umieściliśmy pod modelem zapalone świeczki, wiatrak samoistnie się obracał. Zrozumieliśmy wówczas, że podgrzewacze ilustrują wydobywające się z wnętrza ziemi ciepło, a wiatraczek - turbinę prądotwórczą. Zajęcia zakończyliśmy wymieniając się swoimi spostrzeżeniami na temat zalet i wad technologii geotermalnej.