• NIEZWYKŁE WARSZTATY

          • W pierwszym semestrze chętni uczniowie mieli okazję wziąć udział w warsztatach fotograficznych "malowanie światłem ". Uczniowie zapoznali się z ciekawymi technikami fotograficznymi, gdzie wykorzystali m. in. "zimne ognie" czy latarki. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za udział. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

          • „Być jak Ignacy”- realizacja zadań ciąg dalszy…

          • Grupa uczniów z klasy 4b realizuje zadania określone w programie uczestnicząc w zajęciach, których tematyka dotyczy rodzajów energii pozyskiwanych z różnych źródeł, od kopalin do źródeł energii ekologicznej. O tych pierwszych, w dniu 26 lutego 2024 r. opowiedział uczniom klas IV pan Grzegorz Wójciak, który zawodowo zajmuje się nadzorem nad odwiertami w poszukiwaniu ropy i gazu oraz dla magazynowania gazu w pokładach solnych. Spotkanie rozpoczęła projekcja krótkiego filmu edukacyjnego „Bóbrka” czyli historyczne miejsce, od którego zaczęło się wydobycie ropy na świecie i osiągnięcia Ignacego Łukasiewicza. Przy zapalonej lamie naftowej nasz gość rozpoczął spotkanie od krótkiej prezentacji złóż ropy, gazu i soli, które możemy wydobywać w Polsce. Uczniowie poznali położenie geograficzne tych złóż w Polsce oraz sposoby poszukiwania i wydobywania ropy naftowej, gazu ziemnego i soli kamiennej. Zostali zapoznani z budową wiertni na ziemi i na morzu, a także zawodami (inżynier- górnik wiertnictwa, geolog, technik wiertnik czy ratownik górniczy), jakie są potrzebne aby wiertnia mogła spełnić swoje zadanie. Dowiedzieliśmy się także jakie szkoły i studia trzeba ukończyć by pracować w takich zawodach.

            Pan Grzegorz w niezwykle ciekawy sposób opowiedział o swoim doświadczeniu i codziennej pracy na wiertniach w Polsce jak i w różnych częściach świata, np. w Egipcie, Syrii czy Indiach, a te wymagają dodatkowo bardzo dobrej znajomości języka angielskiego, który otwiera nam takie możliwości kariery zawodowej. Na zakończenie nasz gość odpowiadał na pytania uczniów.

            To spotkanie wniosło wiele ciekawych informacji pozwalających lepiej zrozumieć skąd pochodzi energia, z której na co dzień korzystamy oraz wzbudziło w nas zainteresowanie tą dziedziną nauki jako ważnej dla ludzi.

          • Napisz, proszę chociaż kilka słów … magia pisania listów

          • Uczniowie klasy 5 b pod czujnym okiem swojej polonistki, p. Anety Marzec w tym roku szkolnym biorą udział w ogólnopolskim projekcie Napisz, proszę chociaż kilka słów … W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie z całej z Polski odkrywają magię pisania tradycyjnych listów, budując nie tylko umiejętności komunikacyjne, ale także trwałe więzi międzyludzkie. Poprzez spisywanie myśli uczniowie nie tylko ćwiczą swoje umiejętności językowe, ale także uczą się wyrażać swoje uczucia i refleksje. Dla naszych uczniów otrzymanie listu od kolegi czy koleżanki z innej części kraju jest prawdziwą przygodą. Tuż przed feriami otrzymaliśmy odpowiedź na nasze listy od uczniów z zaprzyjaźnionej klasy 5 ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Szarych Szeregów z Namysłowa. Otrzymanie kopert z daleka przywołało u uczniów mieszankę emocji - ciekawość, radość i zaciekawienie. Każdy uczeń otrzymał osobisty list od swojego partnera z innej klasy, co było wyjątkowym momentem dla każdego z nich. W najbliższym czasie w odpowiedzi na ich listy opiszemy nasze miasto i najbliższą okolicę. Oczywiście nie zapomnimy o własnoręcznie wykonanych pocztówkach z życzeniami wielkanocnymi.

          • XXI TURNIEJ WIEDZY O PILE

          • 7 marca 2024 r. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Pile po raz dwudziesty pierwszy była organizatorem Turnieju Wiedzy o Pile, konkursu pod patronatem Prezydenta Miasta Piły. W turnieju wzięło udział 9 szkół miejskich (SP nr 1, SP nr 2, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 6, SP nr 7, SP nr 11, SP nr 12 i Salezjańska Szkoła Podstawowa), które zgłosiły po dwóch uczestników. Konkurs składał się z dwóch etapów: w I części uczniowie rozwiązywali test złożony z 20 pytań, a w II etapie odpowiadali na 4 zadania otwarte. Podczas turnieju uczestnicy musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi zarówno historii jak i teraźniejszości naszego miasta. Autorem wszystkich pytań do Turnieju był Pan Maciej Usurski, który od wielu lat wspiera nasz konkurs pod względem merytorycznym. Podczas, kiedy jury obradowało, Pan Usurski wygłosił prelekcję pt.: „Ciekawy przypadek kapitana  Olega  Matwiejewa”.  Uczniowie podczas  XXI Turnieju Wiedzy o Pile wykazali się ogromną wiedzą na temat naszego rodzinnego miasta. Wyniki konkursu zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie, bowiem pomiędzy uczestnikami były minimalne różnice w punktacji. O drugim miejscu zadecydowała dogrywka, w której brało udział troje uczniów.

            Laureatami XXI Turnieju Wiedzy o Pile zostali:

            I miejsceNatalia Kin ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile

            II miejsceNadia Barszczuk ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Pile

            III miejsceIzabela Fortuniak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile

            Nagrody, dyplomy i podziękowania dla uczniów i nauczycieli opiekunów wręczyli Pan Sebastian Dzikowski - Dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Piły oraz Pani Barbara Ochocka – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile. Sponsorami wspaniałych nagród byli: Prezydent Miasta Piły Pani Beata Dudzińska oraz Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 2 w Pile. Wszystkim laureatom i uczestnikom turnieju gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.