• Warsztaty plastyczne

• Chcesz własnoręcznie wykonać prezent dla babci lub dziadka? Przyjdź na warsztaty plastyczne !🎨🖌️👩‍🎨Serdecznie zapraszamy chętnych uczniów klas 4-7. Szczegóły na plakacie 🙂Zapisy przez e-dziennik.A.Świderska

• W jaki sposób zamienić energię słoneczną w prąd?

• Podczas zajęć dotyczących energii słonecznej omówiliśmy jej znaczenie jako ekologicznego i niewyczerpalnego źródła energii. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób światło słoneczne jest zamieniane na prąd przez panele fotowoltaiczne. Pierwszym doświadczeniem, które wykonaliśmy była  słoneczna mikrofalówka. Po wyłożeniu kartonowego opakowania folią aluminiową umieściliśmy w nim czekoladę, ser oraz pianki. Następnie przykryliśmy wszystko przezroczystą folia spożywczą i ogrzewaliśmy ciepłem lampy, która imitowała promienie słoneczne. Wykonane zadanie było dla nas potwierdzeniem, że słońce można wykorzystać jako czyste źródło energii. W drugim doświadczeniu sprawdzaliśmy możliwości wykorzystania mini paneli solarnych do ładowania różnych urządzeń. Okazało się, ze nie jest to takie proste, gdyż użyty przez nas smartfon i smartwatch ładował się bardzo wolno. Doszliśmy do wniosku, że z powodu braku odpowiednich warunków atmosferycznych, energia słoneczna nie może stanowić jedynego i niezawodnego źródła energii.

• Udział Klasy Patronackiej 8b w Gali konkursu pt. Pilska Akademia Umiejętności

• 10 stycznia uczniowie Klasy Patronackiej – 8b wzięli udział w Gali Pilskiej Akademii Umiejętności. Niebawem przekroczą progi szkół średnich i  może w następnych latach zobaczymy naszych absolwentów na scenie Regionalnego Centrum Kultury i może właśnie oni będą brali udział w konkursie.

W projekcie tym zespoły uczniowskie współpracują z pilskimi przedsiębiorcami, którzy dzielą się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem w zakresie prowadzenia firmy. Przedsiębiorcy natomiast mają możliwość współpracować z kreatywnymi młodymi ludźmi, którzy mogą zaproponować pomysły na promocję firmy i budowanie marki. W ramach konkursu o nagrody pieniężne dla młodzieży oraz puchar dla zwycięskiego zespołu rywalizować będzie 5 zespołów uczniowskich wraz z opiekunami.

Po wyłonieniu współpracujących ze sobą zespołów uczestnicy Gali obejrzeli przejmujący film dokumentalny pt. “Panie Przodem”, którego główna bohaterka pomimo napotykanych przeciwności losu dąży do celu i realizuje swoje marzenia.

Finał Pilskiej Akademii Umiejętności odbędzie się w marcu bieżącego roku. Jury oceni prace konkursowe zespołów oraz wyłoni zwycięski zespół.

• „Higiena – ważna sprawa”

• W czwartek kolejny raz gościliśmy studentów pielęgniarstwa  z Akademii Nauk Stosowanych wraz z p. Bożeną Łączyńską. Tym razem w zajęciach dotyczących higieny – priorytetu, który realizujemy w tym roku szkolnym jako Szkoła Promująca Zdrowie- brały udział wszystkie klasy 3. Dzieci podczas zajęć z uwagą słuchały omawianej prezentacji oraz bardzo aktywnie i żywiołowo rozwiązywały zagadki i krzyżówki dotyczące tematu spotkania, podczas którego dowiedziały się jak prawidłowo należy dbać o higienę oraz jak ważne jest to dla naszego zdrowia i długiego życia. Na koniec uczniowie mieli okazję stworzyć w grupach plakaty pokazujące, co najbardziej zapamiętali ze spotkania. To była ważna lekcja!

• „Mam zdrowe zęby – profilaktyka jamy ustnej”

• Profilaktyka jamy ustnej jest jednym z zadań, które realizujemy jako szkoła należąca do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. W ostatnim czasie, wszystkie klasy drugie wzięły udział w zajęciach pt. „Mam zdrowe zęby – profilaktyka jamy ustnej”. Zajęcia prowadzone były przez Panie z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Pile.

Podczas ciekawych i praktycznych zajęć, uczniowie nauczyli się jak prawidłowo szczotkować zęby, jak dbać o nie codziennie, aby jak najdłużej cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Dzieci usłyszały również wiele rad dotyczących prawidłowych nawyków żywieniowych oraz poznały listę produktów, które należy spożywać, aby ich zęby były zdrowe i mocne. Wszystkie cenne informacje, dotyczące profilaktyki jamy ustnej, zostały zebrane w broszurkach, z którymi uczniowie udali się na lekcje.  Broszury zawierały również ciekawe zadania do wykonania podsumowujące zajęcia. Jeszcze raz bardzo dziękujemy naszym gościom za przybycie i poświęcony nam czas.